Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Tutanaktaki Ermeniler'in Gör Dediği

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Tutanaktaki Ermeniler'in Gör Dediği

'Tutanaktaki Ermeniler'in Gör Dediği

Eşit vatandaş olamadığı oranda Lozan azınlıkları olarak görülmüş gayrimüslimler için Kürt hareketinden gelen her tür asli unsur anımsatması, acı bir tebessüm sebebidir

Haberin haber konusu olması, sık rastlanan bir durum değil. BDP heyetinin, İmralı’da Abdullah Öcalan’la yaptığı görüşmenin tutanakları ‘İmralı Zabıtları’ başlığıyla, Milliyet’te Namık Durukan imzasıyla yayımlanınca, bir başına kendisi haber olmakla kalmadı, ‘sızdırma’nın kimler tarafından ne amaçla yapıldığı üzerinden krize dönüşüverdi. İktidarın basına müdahale konusunda kendinde gördüğü sınırsız hak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Çözüme katkıda bulunacaksan, böyle bir haber yapmamalıydın. Böyle yapacaksan, batsın senin gazeteciliğin” sözleriyle bir kez daha cisimleşirken, Ahmet Türk’ün BDP adına tutanakların basına sızdırılmasını ‘ahlaksızlık’ olarak nitelendirmesi, erk dili ve hegemonyanın yaygınlığı açısından çok düşündürücüydü.

Sahi, merak etmiyor muyduk neler konuşulduğunu? Bir haber, sorusu olan şeyin yanıtını sunmaktan, bilgiyi aktarmaktan öte nedir ki? Peki yalanlandı mı o içerik? Hayır. O zaman bu bağcı dövme, namütenahi had bildirme durumu nedir sahi? Ve hiç mi konuşulmaya değmez?

Ha bir de şu meşhur içerik meselesi var… Görüşmede ağırlık noktasını KCK’ye ve MİT’e operasyon planlayan odaklara karşı Öcalan’ın hükümete yönelik darbe girişimini okuyarak bu darbeyi nasıl önlediği mesajı oluşturuyor. Çekilmenin şartlarından başkanlık sisteminde varılacak uzlaşmanın zeminine, Öcalan’ın müzakerelerde izleyeceği siyasete dair ipuçları içeren tutanakların ‘Öcalan’ın Ermeni açılımı’ bölümü teferruat görülmüş olacak ki, Yetvart Danzikyan ve Ezgi Başaran’ın köşe yazıları dışında haber olarak iki satır yer almadı. Oysa taraflar arası siyasetin ilerleyeceği zemini göstermesi açısından bu görüşler fevkalâde önemli.

Devletin karbon kopyası

“ Türkiye ’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. Bu ilişkileri sabote edilmeye başladı. Sıradan lobiler değil. ABD’de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik ve taktik müdahale ediyorlar. Her 3’ü de Anadolu çıkışlıdır” diyen Öcalan, “Ermeni lobisi etkili. 2015’le gündem olmak istiyorlar” diye vurguluyor.

1915’e ilişkin resmi devlet tezinin karbon kopya tekrarını ifade eden bu anımsatma, Kürtlerin tarihini aktaran şu sözlerde ise bambaşka bir boyuta zıplıyor: “Kürtler kendilerine yer arıyorlar. Kürtlerin devletten dışlanmaları son yüzyıldır. Abdülhamit bile onlara yer verdi. Mustafa Kemal de başta yer verdi. Devreye giren İsrail lobisi, Ermeni ve Rumlar, ‘Kürtler ne kadar dışlanırsa o kadar başarılı oluruz’ diyorlar. Bu paralel devlettir. Bin yıllık bir gelenektir… Anadolu İslamlaştıktan sonra, bin yıllık bir Hıristiyanlık öfkesi var. Rum, Ermeni, Yahudi, Anadolu’da hak iddia eder.”

Bu nasıl bir ‘dışlama operasyonu’ ise o bin yıldan önceki dört bin yıl boyunca bu topraklarda yaşayagelmiş Ermeni halkı, bugün 50 ila 70 bin arası tahmin edilen bir nüfusa indi. Kiliseleri, okulları, bağları, bahçeleri, dükkanları, köyleri, müstakil konakları dahil buharlaşıp gitti. Buna sayıları 1500-2 bin arası tahmin edilen Rumları ve 25 bin civarındaki Yahudiyi de ekleyelim. Bunca gayrimüslim, cumhuriyetin ilanından beri eşit vatandaşlık için umutsuzca bekleşir durur. Eşit vatandaş olamadığı oranda Lozan azınlıkları olarak görülmüş gayrimüslimler için Kürt hareketinden gelen her tür asli unsur anımsatması, acı bir tebessüm sebebidir. Zira bizzat Osman Baydemir ve Ahmet Türk’ün kamuoyu önünde Ermeni halkından özürlerinin de anlatacağı üzere, o asli unsur olma ve bu cumhuriyeti birlikte kurma anlatısının kökeni, kökü ortak olarak kazınmış Ermenilere dayanır. Zaten tam da bu yüzden Ermeni soykırımını es geçen hiçbir siyasi perspektifin gerçek anlamda barış tesis etme imkanı yoktur.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAmerika Birleşik DevletleriBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanDarbeİmralıİsrailRecep Tayyip Erdoğangündemtattoo
Görüş Bildir