'Darbenin Her Türlüsüne Karşıyız'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Mursi Bütün Dünyanın Desteğini Hak Etmektedir'

'Mursi Bütün Dünyanın Desteğini Hak Etmektedir'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mısır'daki siyasi krizle ilgili, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin halkın desteği ile seçilmiş, demokratik bir lider olarak bütün dünyanın desteğini hak ettiğini belirterek, "Hepimiz Sayın Mursi'nin, özellikle bu darbe çığırtkanlıklarına karşı dik duruşunu takdirle karşılıyoruz" dedi.

Bağış, Mısır'da yaşanan siyasi kriz ve ordunun, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye 48 saat süre tanımasına ilişkin yaptığı açıklamada, her şeyden önce demokrasinin en kötü halinin bile darbelerin en iyi halinden daha yaşanabilir, daha kabul edilebilir bir süreç olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mursi'nin, Hüsnü Mübarek gibi 50 yıl boyunca Mısır halkını inleten, eli kanlı bir diktatörden sonra halkın üçte ikisinin çoğunluğu ile seçilmiş demokratik bir lider olduğuna işaret eden Bağış, şunları kaydetti:

"Sayın Mursi, daha göreve geleli kısa bir süre olmasına rağmen Mısır'da çok önemli reforamlar yapmaya çalıştı ve o kadar çok sorunun üst üste bindiği bir ülkede, reformun bu kadar zor olduğu bir ülkede bu çabası takdir edilmelidir" diye konuştu.

DÜNYAYA DESTEK ÇAĞRISI

Egemen Bağış, Türkiye'nin üyesi olmaya çalıştığı AB'nin en önemli değerlerinden birinin de demokrasi ve hukukun üstünlüğü olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Sayın Mursi halkının desteği ile seçilmiş demokratik bir lider olarak bütün dünyanın desteğini hak etmektedir. Hepimiz Sayın Mursi'nin, özellikle bu darbe çığırtkanlıklarına karşı dik duruşunu takdirle karşılıyoruz, karşılamalıyız. Darbeleri ülkemizde nasıl tasvip etmiyorsak, dünyanın hiçbir yerinde tasvip etmemeliyiz. Darbenin her türlüsüne her yerde hep beraber karşı çıkmalıyız. Ülkemizin içerisinde de o darbeci zihniyetlerin yavaş yavaş tedavülden kalkmakta olduğu bugünlerde, dünyanın her yerinde demokrasiden, insan haklarından, ifade özgürlüğünden yana bir tavır almak hepimizin ortak görevidir." ,

MISIR'DAKİ KRİZ İLE İLGLİ AB TEMASLAR

Bu çerçevede konuyla ilgili AB yetkilileriyle de temaslarda bulunduklarını belirten Egemen Bağış, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

'Darbenin Her Türlüsüne Karşıyız'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Mısır'daki darbenin ardından açıklama yaptı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Mursi'nin darbe çığırtkanlarına dik duruşunu ta...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiDarbeEgemen BağışMısırTwitter
Görüş Bildir