Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Özlem Denizmen Profil Resmi

Özlem Denizmen

Moneye ile İyilik Hali

icon

Hakkında

Finansal okuryazarlık öncüsü. Para Durumu, Moneye Kurucu Lideri.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Finansal Travma ve Çıkış Yolu

Saat gece yarısını geçmişti gözüne uyku girmiyordu. Bir milyon liralık borcu nasıl ödeyecekti? Eşini uyandırsa panik atak olurdu herhalde… Arayacak, konuşacak kimsesi de yoktu. Ama böyle uykusuz geceler de çözüm değildi. Resmen finansal travma geçiriyordu Hüsnü.
30 Ekim 2021
görsel

Finansal Önceliklerin Neler?

Her yaşın finansal öncelikleri farklı. Sen kaç yaşındasın? Nelere dikkat etmelisin? Hadi başlıyoruz.
16 Ekim 2021
görsel

Zenginlerin Alışkanlıkları

Varlıklı kişiler sadece ‘şanslı’ oldukları ya da kendilerine miras kaldığı için zengin olmuyor, ortak özellikleri var.
20 Eylül 2021
görsel

Ruh Eşi, Para Eşi

Eşinizle finansal uyumunuz var mı? İşte eşinizle aranızdaki finansal uyumu ölçmeniz için size bir fırsat. Aşağıdaki soruları yanıtlayın ve her biri için hangi numaraları seçtiğinizi takip edin.
13 Eylül 2021
görsel

Meta Algı ve Süper Güç

Hayatının tüm alanları aynı anda iyi giden kaç kişi var? Hem kendi beden ve ruh sağlığı hem eşi hem çocukları hem arkadaşları hem işi gücü, parası… Instagram’a bakınca her şey harika. Tatiller, en güzel kombinler, harika dekore edilmiş evler… Gerçekten böyle mi? Hayır. Peki ne yapalım? Öncelikle mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçelim. Her an, her şey muhteşem gidemez. Olay bizim kendi beynimizde bitiyor. Bizim olayları nasıl gördüğümüz, hayat karşısındaki tavrımızı dikte ediyor. İşte bunun için önerdiğim aktiviteler:
3 Eylül 2021
görsel

Unicorn Olmak Ne Demek?

Uber, Airbnb, Facebook, Türkiye'den de Trendyol, Getir, Peak Games gibi popüler unicorn şirketlerini ve başarıya giden yolculuklarını biliyoruz. Peki Unicorn ne demek bilen var mi?
1 Temmuz 2021
görsel

Moneye ile Finansal İyilik Hali

Sürdürülebilir bir kaliteli hayata yani ‘iyilik hali’ne geçmenin koşulu ne biliyor musunuz? Ben söyleyeyim… Benim konum, para. Ben uzun süredir 'Finansal İyilik Hali' konusunda, davranış değişikliği yöntemleriyle; para ile ilgili duygu, düşünce ve davranışlarınızı keşfedip değiştirmenin formülü üzerine çalışıyorum. Uygulamam Moneye, bu temele dayanıyor. Bu vesileyle sizinle ‘Finansal İyilik Hali’ basamaklarını paylaşıyorum…
20 Şubat 2021
görsel

Neden Daha Fazlasını İsteriz?

Genç kelimesi etimolojik olarak kenç kelimesinden geliyor. Anlamı ise insanın çok temel bir ihtiyacı: Varlığını genişletme. 'Daha' olmak... Büyümek, daha da büyümek. Bu farklı şekillerde yapılabiliyor. Bazen fiziksel, bazen duygusal, bazen de mental.
17 Şubat 2021
görsel

Değerlerinizi Biliyor musunuz?

Ben ‘değer’lere çok önem, anlam veriyorum. Değerlere göre yaşamak, para kazanmak, harcamak, yatırım yapmak, borçlanmak… Gelin bu güzel Mevlana Haftası’nda onun öğretilerini, değerlerimizi hatırlayalım ve paraya olan bakış açımızı gözden geçirelim.
16 Aralık 2020
görsel

Senin Zaafın Ne?

‘Olmasa da olur’ dediğin harcamalarınız var mı? Hmm… İşte ben bunlara zaaf harcaması diyorum. Türkiye’deki en popüler zaaf harcamalarını sizin için sıraladım. Hadi gelin bakalım…
28 Kasım 2020
görsel

Londra'da 3 Gün

Altı ay sonra ilk kez geçen haftalarda yurt dışına çıktım ve şunu öğrendim, THY uçakta her 3 dakikada bir kabinin havasını değiştiriyormuş. Londra’da girdiğim her restoranı kullandığım uygulama ile taradım. Böylece herhangi bir vaka durumunda sana haber veriyorlar. Tren, metro, otobüs, taksi, Uber gibi birçok ulaşım aracı kullandım. Uber çağırırken dikkatimi çeken şu oldu, maske kullanmaya söz veren şoför var. Yürüyüş yaparken önünden geçtiğim ilkokulda öğrenciler derse girmeden önce enstrüman çalıp kendi kendilerine sevinç yaratıyorlardı.
21 Ekim 2020
görsel

Birikim Oyunu

Haftanın Sorusu:  Ev Almak İstiyorumYatırım için bir ev alıp kiraya vermek istiyorum. Elimde 300 bin liram var. Sizce mantıklı mı? Serdar, 36, İzmirCevap: İzmir Alsancak’ta 100 metrekarelik ortalama bir evin fiyatı 455 bin TL civarında. Bu demek ki senin 150 bin TL kredi alman gerek. 10 senelik bir finansmanla 150 bin TL kredi alırsan, bunun aylık ödemesi 2.400 TL, toplam geri ödemesi ise 290 bin TL civarında olur.
5 Ekim 2020
görsel

Para Karakterinizi Biliyor Musunuz?

Haftanın Sorusu: BENİ ANLAMIYOREşimle para konularında sürekli tartışıyoruz. Ben ev almak için kredi kullanalım diyorum o ise asla kredi çekmek istemiyor. Bu durumu nasıl çözebiliriz?UmutCevap:Her birimizin nasıl farklı kişiliği varsa para konusunda da farklı karaktere bürünüyoruz. O yüzden denir ya ‘Bir kişiyi tanımak için tatile çık ya da tavla oyna’ diye…Para karakterimiz biz çocukken ailemizden, çevremizden gördüklerimizle, kendi deneyimlerimizle şekilleniyor.Eşine sor, onun çocukluk döneminde çevresinde borç sorunu yaşayan bir kişi olmuş mu? Bundan etkilenmiş olabilir, geçmişimize saygı ve duygularımıza değer vermek önemli. Uzun dönemli birlikteliklerde birbirinin zayıf noktalarını bilip bunları birbirine karşı kullanmamak sihirli bir davranıştır.Kendimizi ne kadar iyi tanırsak hem para konularında iletişimimiz o kadar sağlıklı olur hem de parayı daha iyi yönetebiliriz. Gelin 8 para karakterinin temel özellikleriyle kendi para karakterinizi keşfedelim…
24 Eylül 2020
görsel

Para Durumu

MERHABA!İçimde ne olduğunu bilemediğim bir huzursuzluk var. Hay Allah ne oldu bir şey mi var? Yoo, bilmiyorum. Şu para konuları beni tedirgin ediyor. Aaaa… Sen duymadın mı Özlem Denizmen var. Hem de bu ay itibariyle Onedio’da yazmaya başladı.  Yapma ya… Harika. Hemen ışınlıyorum kendimi o sayfaya.
10 Eylül 2020