Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özlem Denizmen Yazio: Londra'da 3 Gün

200PAYLAŞIM
Yazio Banner

Altı ay sonra ilk kez geçen haftalarda yurt dışına çıktım ve şunu öğrendim, THY uçakta her 3 dakikada bir kabinin havasını değiştiriyormuş. 

Londra’da girdiğim her restoranı kullandığım uygulama ile taradım. Böylece herhangi bir vaka durumunda sana haber veriyorlar. 

Tren, metro, otobüs, taksi, Uber gibi birçok ulaşım aracı kullandım. Uber çağırırken dikkatimi çeken şu oldu, maske kullanmaya söz veren şoför var. 

Yürüyüş yaparken önünden geçtiğim ilkokulda öğrenciler derse girmeden önce enstrüman çalıp kendi kendilerine sevinç yaratıyorlardı.

Haftanın Sorusu:

Kredi notu nedir ve kredi notumu nasıl yükseltirim? Anıl 

Kredi notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanan not yani senin finansal karnen. 1-1900 arasında değişir. Herhangi bir kredi başvurusunda bankaların baktığı önemli bir nokta (tek nokta değil). Kredi notu yüksek olan kişiler, firmalar krediye daha kolay ulaşır. 

Sadece kredi kullanırken değil, araba, ev kiralarken, işe girerken, cep telefonu alırken kredi notun karşına çıkıyor. 

Dikkat! Kredi notunun maaşının yüksek olmasıyla ilgisi yok. 

Kredi notunun yükselmesi zamana bağlı. Bu yüzden sadece ihtiyaç anında değil, ihtiyaç anının öncesinde de planlı bir şekilde kredi notunu takip etmen önemli… 

Kredi ödeme alışkanlığı senin kredi notunun yüzde 35’ini oluşturuyor. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olup kredi, kredi kartı, kredi mevduat hesabı (KMH) borçlarını düzenli ödemek kredi notunu olumlu etkiler. 

Şimdiye kadar kaç krediyi düzenli olarak kapattın? Ne kadar sık kredi kullandın? Bunlar da notunun hesaplanmasında etkili. Düzenli olarak kredi kullanıp kapatanların kredi notu performansı, hiç kredi kullanmayanlardan daha iyi olur. O sebeple 18 yaşına gelmiş gençlere, küçük krediler kullanıp kapatmalarını öneriyorum.

Haftanın Sözü:

"Gerçek aşk bulunmaz, inşa edilir."

Haftanın IN/OUT:

IN: Nobel Ödülleri, kışlıkları çıkartmak, iPhone 12 Pro Max. 

OUT: Sosyal medyada rastgele konuşmak, borçla lüks yaşamak, iPhone 12 Pro Max fiyatına şaşırmak.

Instagram
Twitter
LinkedIn

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karaincir

Yazio değil. Yazıyor.

salih-berkan-sen

ben de burda bi içerik olcak sanmıştım

Görüş Bildir