Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaşadığı Onca Acıya Rağmen Savaşından Hiç Vazgeçmeyen Rock Müziğin Kraliçesi: Şebnem Ferah

-
Abone ol

Şebnem Ferah'ın öyküsünü okuduktan sonra şarkılarını bambaşka bir bakış açısıyla dinleyeceksiniz!

Türk Rock müziğinin kraliçesi Şebnem Ferah, yıllardır muhteşem şarkıları, naif kişiliği, sempatik davranışları ile gönlümüzde apayrı bir yere sahip.

Dinleyicisi ile arasında adeta özel bir bağ var.

Şarkılarının neredeyse hepsinin bir öyküsü var gibi, ruhlarımıza dokunuyor ve orada bir iz bırakıyor.

Aslına bakarsanız, Şebo gerçekten de yaşadıklarından etkilenerek yazmış şarkılarını. Hüzünlerini ve sevinçlerini sözlere dökmüş...

Göçmen bir ailenin kızı olan Şebnem Ferah, müzikle haşır neşir bir ailede dünyaya gelir ve ilk müzik eğitimini burada alır.

1970 yılında Üsküp'ten Yalova'ya göç eden ailesinin en küçük kızıdır. Evin her köşesi bir enstrümandır, bu sayede müzik konusunda bilgili bir şekilde yetişir.

Müziğe ilgisi sebebiyle pek çok gruba dahil olan Ferah, 3 arkadaşı ile birlikte daha sonradan Özlem Tekin'in de dahil olacağı Volvox grubunu kurmuştu.

4 genç kızdan oluşan grupta Şebnem Ferah elektro gitar ve vokaldedir. Grup Bursa çıkışlıdır ve burada konserler vermektedir, ardından İstanbul macerası başlar. Buradaki ilk konserleri efsane metal grubu Pentagram iledir, devam eden süreçte ODTÜ'den Boğaziçi'ne pek çok festivalde ve değişik mekanlarda konserler vermişlerdir. Gruba sonradan dahil olan Özlem Tekin daha sonra grubu terk eder ve 1994'te Volvox dağılır.

1996'daki ilk albümü Kadın ile büyük çıkış yakalayan Ferah'ın hayatındaki büyük talihsizlikler silsilesi başlamak üzeredir.

O komadayken 'Deli Kızım Uyan' şarkısını yazdığı ablası Aycan Ferah'ın 1998'te hayata gözlerini yummasıyla derin bir sarsıntı yaşadı.

Bir gün odasında tek başına oturmuş ve üç dakika içinde bu şarkıyı ortaya çıkarmıştı. 

Deli kızım uyan söylenenler yalan
Deli kızım uyan bir tek sensin duyan bir tek sensin duyan

Bu acı öyle sarmıştı ki onu ve ailesini, "Evde kahkaha attığım zaman kötü hissederdim" diyor Şebnem Ferah.

İçinden gelen delilikleri gün yüzüne çıkartamadığı, hüzün buhranlarıyla geçen bir dönem yaşamıştı.

Ablasının vefatı üzerinden henüz 11 ay geçmişti ki, 17 Ağustos depremi, çok sevdiği babasını ondan aldı.

Babasıyla birlikte çocukluğunun geçtiği, anılarıyla bütünleşmiş mahallesi de yok olur, geriye dönüp baktığında bir boşluk vardır.

Bu hüzünlü süreçte onun devası müzik olur, yaptığı işlere, projelere daha sıkı sarılır. Müzik onun yaşadıklarının üstesinden gelmesini kolaylaştırır.

Kendi sözleriyle, acının insana kısa zamanda çok şey öğrettiği gerçeğini yaşar. Bu kısa süreçte kendisi, şarkıları, hayata bakışı farklılaşmıştır.

Bu olayların ardından toparlanan Şebo çıkışını sürdürmektedir ancak hayat bu sefer ona farklı bir yönden darbe vuracaktır.

Adına 'Günaydın Sevgilim' şarkısını yazdığı, onu içinde bulunduğu depresyondan çıkartan, sevgilisi Universal Müzik'in Genel Direktörü Süha Yavuz'dan beklemediği bir ihanete uğrar.

Ebru Gündeş ile aldatıldığını televizyondan öğrenir, aşk acısı ile dünyası başına yıkılır, yalnızlaşır ve içine kapanır.

İhanete Şebo yine kendini en iyi anlattığı şey ile cevap verir: şarkılarıyla.

Olayın tam öyküsü için bu içeriğe de bir göz atabilirsiniz.

Mayın Tarlası’nda Bir Adam Seven Şebnem Ferah ve İhanetin Başrolündeki Kadın Ebru Gündeş - onedio.com
Mayın Tarlası’nda Bir Adam Seven Şebnem Ferah ve İhanetin Başrolündeki Kadın Ebru Gündeş - onedio.com

İşte o dönemin, Şebo'yu Şebo yapan şarkıları böylece ortaya çıkmış, yaşanmışlıklar, notalara sinmiş yani.

Üzerinden uzun yıllar geçse de unutulmaz şarkıları hala son ses dinleniyor ve çok seviliyor.

O da hiç bitmeyen coşkusuyla ve muhteşem performansı ile sahnelerin tozunu attırmaya devam ediyor!

Çok yaşa Şebo!

Bir Nesle Ayaklarını Sağlam Basmayı Öğretmeyi Başaran Şebnem Ferah'tan Güçlü Kadın Olma Taktikleri - onedio.com
Bir Nesle Ayaklarını Sağlam Basmayı Öğretmeyi Başaran Şebnem Ferah'tan Güçlü Kadın Olma Taktikleri - onedio.com
Yaşanmışlıklardan Doğan 24 Türkçe Şarkının Yazılış Hikayesi - onedio.com
Yaşanmışlıklardan Doğan 24 Türkçe Şarkının Yazılış Hikayesi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
atakan-turkoglu1

'Ay ışığında saklıdır' parçası mükemmeldir (Ayrıca toprak sergen ve aydan şenerin başrolunu oynadığı filminde müziğidir)

selimertrk1

Şu özlem şebnem sezen işi iyice cılkını çıkardı artık. Delinin biri kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış. Sezen madem çok güçlü şebnemle özlemle uğraşıcağına yıldız tilbeyle uğraşsın silmek istese yıldız tilbeyi bitirirdi uzay heparı olayından dolayı. Ve madem çok güçlü kendi oğlu albüm yaptı neden tutmadı istese tuttaramaz mıydı? Şebnemle özleme gelince ilk albümlerinde birbirlerine destekler veren 2 isimden bahsediyoruz özlemin şebnem hakkında şebneminde özlem hakkında güzel yorumlar yaptığı bir çok röportajlar var özellikle ilk albümleri zamanında. Özlemin tutmama sebebi sezen mezen değil kendi tarzı.

selimertrk1

Şimdi çıkış yapsa alt üst ederdi belki ama 90lara çok aykırı geldi kadın kafa kazıtmalar dövmeler erkeksi tavırlar vs. Kendinden ödün vermeyip ben buyum dedi devam etti. Mesela şebneme bakın oda ilk klibinde siyahlar içinde kendini yerden yere atmalar 10 parmakta 10 yüzük o zamanların tabiriyle satanist gibi çıkış yaptı sonra 2. albüme bakın daha saçlar kızıl renkli kıyafetler daha soft şarkılar noldu halk benimsedi aldı başını yürüdü gitti.

nestathechopper2

türk kadın rock müziğini tekeline alan, özlem tekini listelerden sildiren, kendi yazdığı besteleri sezen aksuya yaranmak için aksunun gibi göstermek üzere sözleşmeler imzalayan küçük mafya.

emre.c

Kesinlikle 👍

chuck-berry

Şebnem Ferah gibi bir hatunu da Ebru gibi bir kadınla aldatmak da nasıl bir zevk be kardeşim... Yamulmuyorsam Azeri Günel'i de Ebru'yla aldatmıştı Reza Zarrab. Şebnem'in sigara şarkısını ne zaman duysam hemen ateşlerim bi tane.Ne güzel bir sesin var,ne güzel sözleri var şarkılarının.Teoman ile evlenseydi keşke,ikisini çok yakıştırırdım eskiden.Gerçi Teoman da kesin aldatırdı...

okanodbs

SANA TAPIYORUM KRALİÇEM.

Görüş Bildir