Yapılan Araştırmalara Göre Elektronik Sigara Kaynaklı Akciğer Hasarı, Kimyasal Yanıkların Verdiği Hasara Benziyor!

-
Abone ol

Elektronik sigarayı, normal sigaradan daha mı az zararlı sanıyordunuz?

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/10/02/healt...

Mayo Klinik'teki doktorlar, yaşları 19-67 arasındaki 13 erkek ve 4 kadın hastanın akciğer dokusundan alınan örnekleri inceledi ve hepsinin de zehirli kimyasallara maruz kalmış gibi olduklarını söylediler.

Elektronik sigara ve marihuana kullanan, sonrasında da hasta olan bazı kişilerin akciğerindeki zararın kimyasal yanıklara benzediği Mayo Klinik'teki doktorlar tarafından açıklandı. Bulgular, dünyanın farklı yerlerinden 17 hastadan alınan örneklerin patolojik incelemesi sonucunda edinildi.

Kliniğin doktorlarında Dr. Brandon T. Larsen konuyla ilgili açıklamada bulundu:

"Vakalarımızın hepsi akciğer zehirli bir kimyasala maruz kalmış veya kimyasal yanık yarası oluşmuş gibi aynı belirtileri taşıyor. Dürüst olmak gerekirse bu çeşit bir durum, kimyasal yanık ve zehirli buhara maruz kalan, endüstriyel kaza geçirmiş talihsiz bir işçide görülecek cinste bulgular içeriyor."

Ayrıca doktorun söylediğine göre bulgular Birinci Dünya Savaşı'nda kimyasal silah olarak kullanılan hardal gazının yarattığı etkilere de benziyor.

Amerika'da akciğer hastalıkları yaşayan 800'den fazla kişinin elektronik sigara kullandığı ve 16'sının öldüğü belirtildi. Yapılan araştırmalarda akciğerdeki bu hasara neyin sebep olduğu veya ne kadar zararlı madde bulunduğu bilinmiyor.

Fakat ilk düşünceler elektronik sigarada kullanılan aromalarının ciğerleri tıkama olasılığı üzerinde. Yine de Dr. Larsen klinikte yapılan araştırmalarda akciğer dokusunda böyle bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

"Akciğer zarar gördüğünde fonksiyonlarını yerine getiremiyor ve kendini iyileştirmeye çalışıyor. Vücut kendini iyileştirmeye çalışırken geriye hiçbir şey kalmıyor ve insanlar hasta oluyorlar. Çünkü yeteri kadar oksijen alamıyorlar veya karbondioksit veremiyorlar. Dolayısıyla bazı hastalar iyileşemiyorlar ve maalesef hayatlarını kaybediyorlar."

Yıllar boyunca doktorlar hastaların normal sigara alışkanlıkları olup olmadığını incelediler.

Hatta 31 yaşındaki bir hasta yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatta kalamadı. Elektronik sigara geçmişi olduğu, ciğerlerinin geri dönülmez şekilde hasar aldığı biliniyordu fakat kullandığı malzemelerin ne olduğu ve hangisinin daha çok zarar verdiği bilinmiyordu. Araştırmalar hala devam ederken, elektronik sigaranın zararlarından uzak durmakta fayda olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhalif-kursad-zafer

Tütün şirketleri etkili bu konuda.. Ülkemizde bile birine vergi koyup diğerini yasaklıyorlar..

z0ner

İyi güzel de bir sürü savunma yapan yorum var. Kimse dememiş sigara daha yararlıydı geri dönün yol yakınken vs. İkisini de kullanmayın arkadaş. 3 yıl oldu sigaradan, e-sigaraya geçtim, sonra da ikisini birden bıraktım. Evet, sigara bırakmada yardımcı bir ara eleman ama ikisi de dost değil.

ufukdiyoki

Uluslararası sigara şirketleri maddi zarara uğramaya başlamış. Lütfen dikkat edelim.

ferhat-erdem2

elektronik sigara ürünleri değil amerikadaki cbd yağı denilen petrolden üretilen yüksek uyuşturucu türevi ürünlerin verdiği zararlardır. Bu ürünleri de bana göre bozan geleneksel yakılarak satılan tütün şirketleridir. Her ülkenin meclisinde adamları var ve ülkelerde e sigara ile sigara bıraktırma işlerine gelmiyor. Elektronik sigara likitci ve bu tip ürünler bence bu zamana kadar bir sorun yoktu bir anda genel olarak zararlı olarak kabul edildi insanlar kanmıyorlar bu tip oyunlara kimsede zararlı diye yasaklamıyor bunları herkes vergisinin cebine gireceği paranın derdinde insanlar keriz değil yemiyor.

esigaravip

Son haftalardaki e-sigara gündeminin özeti; Elektronik sigaranın zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamayan doktor ve bilim insanları, buna rağmen olumsuz haberler ile ortalıpı ayağa kaldıran ve medya gücünü kullanan e-sigara karşıtları ve onlara çanak tutan bilinçsiz e-likit kullanıcıları konu bundan ibaret. (e-sigaranın zararlı olduguna dair birşey bulunmuş olsaydı çoktan tarihin tozlu raflarına karışmıştı, bulamıyrlar çünkü yok, e-likitlerdeki herşey gıda sektöründe kullanılan ürünler)

Görüş Bildir