Usta Fotoğrafçı Ertuğrul BİREL'in Muhteşem 15 Fotoğrafıyla Solo Türk Gösteri Takımı ve Tarihçesi

Solo Türk'ün Tarihçesi

Solo Türk'ün Tarihçesi

Hv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını
başlattığı “Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu”programı 14 Ocak 2010 tarihinde
Hv.Plt.Bnb. Murat KELEŞ, Hv.Plt.Yzb. Fatih BATMAZ ve Hv.Plt.Yzb. S. Yalın
AHBAB’ın kurucu ekip olarak seçilmeleri ile hayata geçmiştir. Hv.Plt.Bnb. Murat
KELEŞ 18 Mayıs 2010 tarihinde Tek F-16 Gösteri Uçuşu için ilk eğitim sortisini
gerçekleştirmiş ve eğitimini 20 Ağustos 2010 tarihinde tamamlayarak Türkiye’nin
ilk F-16 Solo Gösteri pilotu olmuştur. Eğitimler diğer iki gösteri pilotunun
arka kokpitte gözlemci olarak uçması ile icra edilmiştir. 2010-2011 Uçuş eğitim
yılı başlangıcı olan 01 Eylül 2010 tarihinde 4. Ana Jet Üs K.lığı’nda Hv.K.K.
Org. Hasan AKSAY’a ilk gösteri uçuşu arz edilmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin göndermiş olduğu
yaklaşık 300 adet isim önerisi arasından“SOLO TÜRK” ismi seçilmiştir.

Daha İlk Yılında Büyük Başarı Elde Etti

2011 yılında İngiltere'de düzenlenen ve dünya üzerinde yaklaşık 15 yıldır F 16 savaş uçağı ile gösteri yapan ülkeler de dahil, onlarca ülke ekibinin katıldığı RIAT hava gösterilerinde "Tüm Gösteriler Arasında En iyi Gösteri" dalında 1. seçilerek "Kral Hüseyin Anı Kılıcı"nı kazandı. Bugün kılıç Ankara'da Etimesgut Hava Müzesi'nde sergilenmektedir.

Bugüne Kadar 5 Farklı ve Birbirinden Değerli Pilot Bu Şerefe Erişti

2011- Bnb. Murat KELEŞ

2012- Yzb. Fatih BATMAZ

2013- Yzb. Sedat Yalın AHBAB

2014- Yzb. Yusuf KURT

2015- Yzb. Erhan GÜNAR (Halen görevde)

Fotoğraf: Bkz. Afterburner'ın kitabını yazmak. 

Afterburner: Artyakıcı; jet uçaklarında kalkışta ve tırmanışta ivmelenmeyi artırmak ya da ses hızını aşmak amacıyla kullanılan itiş sistemi.

Grafik Tasarımını Murat DORKİP Yaptı

Grafik tasarımında seçilen gümüş, siyah ve altın renkler taşıdığı anlam, değer, gerilim ve güç algıları ile Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın hava, uzay ve bilgi gücü olma vizyonuna gönderme yapar. Genel olarak SOLO TÜRK’ün grafik tasarımı, “Türk Hava Kuvvetleri Çağıyla Yarışıyor” sloganının somutlaşmış bir ifadesidir. Uçağın üstündeki gümüş renkli yıldız, Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın yıldızı olma idealini simgeler.

Gösteri Yaptığına Bakmayın

Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınmaktadır. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. 

Yani bugün (allah korusun) savaş çıksa Solo Türk harbe hazır haldedir. Bilhassa Ege'de F 16'larımızla sürekli it dalaşına giren Yunan savaş uçaklarının Solo Türk'ü gördükleri zaman arkalarına bile bakmadan kaçtıkları rivayet edilir.

Küban Sekizi Hareketi

İlginç bir hareket olup gökyüzüne yatayda 8 çizmekten ibarettir. Fotoğrafta Solo Türk bu hareketini icra ederken görülmektedir.

Gövdedeki Muhteşem Türk Bayrağı

SOLO TÜRK uçarken altında görülecek ay yıldızın altın renkli olması, ulusal simgemizi göklerde dalgalandıran Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk Milletinin onur timsali olan bayrağımıza ve temsil ettiği manaya bağlılığını ve verdiği değeri göstermektedir.

A-aa Peki Bu Ne?

Bu da Solo Türk'ün kardeşi. Yedek uçak. Esas uçağın kuyruk numarası 91-0011 iken bu uçağın kuyruk numarası 90-0011'dir. Yarasa Filo'dan hususi bulunup getirilen bu uçak, 2014 gösteri sezonunun ilk birkaç ayında, esas uçak modernize edilirken kullanılmak üzere "Bilinçaltı algısı" yaratırcasına esas uçağın gövdesindeki muhteşem altın ay yıldızla donatıldı. Bunun bir de dikey stabilizesindeki (Nam-ı diğer kuyruğundaki) kartal vardır ki... Neyse söylemeyeyim göreceksiniz zaten.

"Onur Konuğu" oldu

2014 Yılında yapılan Berlin Hava Gösterisine Solo Türkümüz "Onur Konuğu" olarak davet edildi. Bu şeref, uçağın o yılki 1. pilotu Yzb. Yusuf KURT'a ve 2. pilotu Yzb. Erhan GÜNAR'a nasip oldu.

Fotoğrafta Ertuğrul BİREL'in sınır tanımayan ZOOM'unu görmektesiniz. İniş takımları açık bir şekilde tono yapan Yzb. Yusuf KURT'u da pilot kabininde rahatlıkla görebilirsiniz.

İngilizlerin yüreğini ağzına getiren inişi yapan adamı evet Yusuf KURT tam olarak bunu yaptı: 

Bkz: https://www.youtube.com/watch?v=nwMJa_7ZgiY

Bu Uçak Böyle Nasıl Gidiyor Abi?

Gider abicim niye gitmesin? Bizim evlatlarımız uçuruyor bu uçağı, tabii ki gider. 

Bir F 16 savaş uçağı normalde iniş takımları açıkken fazla hız yapamaz, fazla hız yapamayınca da uçağın bazı hareketleri yapmasına izin vermez. Fakat bizimkiler izin mizin dinlemez, o uçak o tonoyu atacak!

Tono: Uçağın kendi yatay ekseni etrafında bir tam tur atması.

Bkz: Ertuğrul BİREL bunu da kaçırmıyor, uçak tono atarken BİREL o anı ölümsüzleştiriyor.

Kardeşi de Ters Uçar

Bir önceki fotoğrafta siyah uçak o şekilde uçarken aynı anda kardeşi 90-0011 de abisine doğru bu şekilde uçuyordu.

Şaka şaka bu fotoğraf başka gösteriden. Bahsettiğim kuyruktaki kartalı gördünüz mü? Kafanızı 180 derece aşağı çevirin. 

Ya da daha kolayı, fotoğrafı kaydedip 180 derece çevirin boynunuzu zorlamayın durduk yere :)

Nam-ı Diğer; Siyah Kartal

Kanat üstünde siyah mat boya üzerine, parlak siyah boya ile işlenen Anadolu Kartalı, normal ışık koşullarında fark edilememesine rağmen ters ışıkta birden ortaya çıkmaktadır. Burada verilen mesaj şudur;

"İşler tersine gittiğinde, her şey ters diye düşündüğünüz anda, Türk Hava Kuvvetlerinin, yani Anadolu Kartalının orada belirececeğidir"

Hatta 2011 yılında Ankara AKM'de yaptığı 30 Ağustos Zafer Bayramı gösterisinde uçak yavaş uçuş sırasındayken gerçek bir kartal uçağa yavaş uçuş hareketi boyunca eşlik etmiştir. (Bizzat orada o ana tanık oldum, o gün orada olanlar varsa muhakkak hatırlayacaklardır. O sırada kokpitteki pilotumuz Bnb. Murat KELEŞ'e bir sohbetimiz sırasında kartalı görüp görmediğini sorduğumda "Gördüğünü" söylemişti).

Havada Bulut Yok?

Olsun, Solo Türk kendi bulutunu yaratır.

Sayın BİREL'in kendi ifadesiyle; "Bulutunu Yaratmak" adlı fotoğrafı görüyorsunuz.

Yüksek Sürat Geçişi

Muhakkak izlenmesi gereken bir andır. Solo Türk tonolu tırmanışını yapar, hızlanarak 90 derecelik dalışa başlar, yerden 30 metre yukarıda bir anda uzağınızda, sağınızda veya solunuzda belirir, sonra bir daha göremezsiniz zira 1200 km/h ile yani neredeyse ses hızıyla önünüzden geçer. Sadece bir ses duyarsınız. Bazıları uçağı o sırada gördüğünü iddia etse de inanmayın.

Ya da inanın, Ertuğrul BİREL'den kaçmaz.

Bkz: Bu bir yıldız mı? Bu Superman mi? Bu ne aga?

Bu Uçak Bir Harika Dostum

Solo Türk halk için uçar. Bütün gösterileri ücretsiz ve halka açıktır. Gerektiğinde "Halk izleyemeyecekse gösteriyi yapmıyoruz kardeşim." diyerek rest çekmesini de bilir. 2014 yılında Hezarfen yönetimine bu şekilde bir ayar vermiş ve havaalanı yönetimi de bu ayar üzerine pisti halka açmıştır.

Bu fotoğrafı gördüğüm gün Ertuğrul BİREL'e "Abi bu zamana kadar gördüğüm en güzel 5 fotoğrafından biri." dediğimde "Diğer dördü ne peki Emrahcığım?" diye sorup beni hazırlıksız yakalamıştı. 

Kanatların ne kadar eğildiğini fark ettiniz mi? Bu uçak +9G ile -3G kuvveti arasında gösteri yapıyor.

G kuvveti: Manevra sırasında araç içerisinde bulunan kişinin üzerine binen yükün yerçekimi cinsinden ifadesi. Yani siz 60 kiloysanız, manevra sırasında 6G kuvvet çekerken başınızın üzerinde 540 kg'lik bir baskı varmış gibi hissedeceksiniz. Savaş uçağı pilotları bu kuvvetlere dayanmak için G Suit adı verilen özel tulumlar giymektedirler.

Gerekirse Pervaneli Uçaklardan Bile Yavaş Uçabilir

Evet. Solo Türk bu, uçar. Yavaş uçuş hareketi sırasında bir Solo Türk'ü sadece 200 km/h ile uçarken görebilirsiniz. İniş-kalkışından bile düşük süratle uçabiliyor oldukları halde bu hızı 2014 yılı itibariyle 180 km/h'ye düşürdükleri yetmezmiş gibi bir de üstüne o hızla giderken burun kaldırıp indiriyorlar. Ayıp be kardeşim, diğer ülke pilotları bu kadar baskı altında bırakılmaz ki!

"E ne var ki canım 200 km hızla giderken ben de fotoğrafını çekerim" dediğinizi duymayayım. Öyle kolay değil bu işler.

Not: Bir gün bir yerde bir Solo Türk pilotunu görürseniz "Ay bu şimdi bakmaz bize havaya bak." demeyin. Sizden daha mütevazi insandır, daha sıcakkanlı insandır onlar, gidin sarılın.

Bonus; Seni Unutmayız Hamza GÜMÜŞSOY

Aslında bonus monus değil. 2013 yılında F 16'sıyla düşerek şehit olan Üsteğmen Hamza GÜMÜŞSOY'un en büyük hayali Solo Türk pilotu olmaktı. Paraşütünden ayrılmayan fırlatma sandalyesi onun şehitlik mertebesine ulaşmasına sebep oldu. Nur içinde yat şehidim.

İnşallah gittiğin yerde Solo Türk'ü uçurmuş kadar mutlusundur.

Kaynak: Ertuğrul BİREL'in ta kendisi (Fotoğraflar kendisinden bizzat izin alınarak eklenmiştir.)

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Solo Türk Resmi Sayfası

Bonus: Sarıkamış Gösterisi

Solo Türk 2014 yılında "Dünyada ilk kez havada yakıt ikmali yaptıktan sonra gösteriye giden" uçak oldu.  Yaklaşık üç buçuk saat havada kalan uçağı kullanma şerefine nail olan ilk pilot Yzb. Yusuf Kurt oldu. 

Efsane gösterinin videosu: https://www.youtube.com/watch?v=6o2lhfp3amQ

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-alegoz

Ertuğrul Birel'le Eskişehir'de, Sedat Yalın Ahbab'la da İzmir Selçuk'ta tanışmak nasip oldu, çok şanslıyım.

Görüş Bildir