Ünlü Yönetmen Nolan'ın Filmini Çektiği, II. Dünya Savaşının En İlginç Muharebesi: Dunkirk

-

II. Dünya Savaşı, 20. asrın büyük bir muharebesi olması açısından, hakkında bilinenler daha taze, daha verimli ve sayıca daha fazladır. Burada incelememize konu olan Donkarkız Muharebesi ve sonrasında yapılan geri çekiliş harekatı ise, II. Dünya Savaşı'nın dönüm noktalarından sadece birini teşkil etmektedir.

Olayların Cereyan Ettiği Coğrafya

Donkarkız sahili Fransa'nın kuzeyinde, Belçika sınırına 10 km kadar uzaklıkta bulunan bir konumdadır. Bölgenin ismi Fransızca Dunkerque; İngilizce Dunkirk olarak anılır. Osmanlı devrinde burası için Donkarkız adı kullanılırdı. Bölgenin ismi Türkçe'ye bu şekilde yansımıştı. Esasında Osmanlı Türkçesinde, Almanca, Fransızca gibi yabancı diller kullanılırken, kelimeler aynen o dilin alfabesiyle belirtilirdi. Fakat bazı yer adları Türkçe'ye uyarlanır ve genellikle de okunduğu gibi yazılırdı. Bu sebeple Türkçe'ye geçmiş olan Donkarkız adını kullanmamız uygun olacaktır.

Alman İlerleyişi

Harbi-i Umumi'nin daha ilk yıllarıydı. Almanlar büyük başarılar kazanmakta, Avrupa'nın dört bir yanına yayılmakta idiler. Belçika, Fransa ve İngiltere askerlerinden oluşan müttefik ordusu, Alman ilerleyişine karşı koyamıyordu. Nitekim müttefikler, 27 Mayıs 1940 tarihinde Donkarkız sahiline doğru büyük bir geri çekiliş gerçekleştirdiler. 28 Mayıs günü Almanlar, Belçika topraklarının büyük bölümünü ele geçirmişti. Belçika daha fazla dayanamadı, teslim oldu ve antlaşma istedi. Almanlar geri çekilen müttefik ordusuna git gide yaklaşmıştı. Artık askerlerin, hayatlarını kurtarmak için çok kısa bir süreleri vardı.

Gergin Günler

Yaklaşık 400 bin müttefik askeri, neredeyse kendilerinden iki kat fazla sayıdaki Alman ordusuna karşı köşeye sıkışmıştı. Almanlar, Fransızların oluşturdukları bir dizi savunma hattını zorlanmadan yarmışlardı. Donkarkız'ı savunmak demek, 400 bin askeri göz göre göre ölüme göndermek demekti. Nitekim karar verildi, askerler ülkeye geri getirilecekti. İngiltere'de ne kadar gemi varsa limanlardan yola çıktı. Öyle ki 850 ile 1000 adet geminin arasında çok küçük balıkçı tekneleri bile mevcuttu. Bazı İngiltere vatandaşları askerleri kurtarmak için, kendi çabalarını ortaya koymak istiyordu.

Kurtarma Operasyonu

Geri çekiliş, vatandaşların da katıldığı tam bir müşterek operasyona dönmüştü. Denizi geçebilecek gemisi olan herkes donanma ile askerleri kurtarmaya gitmekteydi. Tam bu sıralarda Adolf Hitler'den, tüm orduyu şaşkınlığa uğratacak bir 'dur emri' geldi. Bazıları bu emrin bizzat komutan Gerd von Rundstedt tarafından verildiğini söylese de, Hitler'in generallere ve kurmaylara doğrudan müdahale ettiği sıkça görülüyordu. Hitler'in bu emri vermedeki olası endişesi, belki de hızla ilerleyen ordusunun bir tuzağa çekildiği korkusu olabilirdi. Netice itibarıyla Alman ilerleyişinin durması, müttefik askerlerinin işine gelecekti.

Geri Çekiliş

Mayıs ayının son günlerinde başlayan kurtarma operasyonu, Haziran ayına kadar sürdü. Tahliye sırasında İngiliz Hava Kuvvetleri, Alman uçaklarına karşı bir savunma sağlayacaktı. Fakat sayıca üstün olan Alman ordusu, ilk günlerde geri çekilişi yavaşlatmayı başarıyordu. Askerlerin gemiye bindirilip denize açılmasıyla da her şey bitmiş sayılmıyordu. Alman uçakları savunmasız tekneleri yaylım ateşine tutuyor, büyük gemileri bombalıyorlardı. Nitekim 230 kadar irili ufaklı gemi, denizin serin sularına gömülmüştü.

Operasyon Tamamlanıyor

Kurtarma Operasyonu, 3 Haziran 1940 gününün bitiminden sonra, gece 03.00 sularında, Shikari adlı gemiye binerek sahilden ayrılan son askerlerle birlikte sona erdi. Ertesi gün sahile giren Alman ordusu ise, savunma sırasında ölen onca askerin cesetleriyle karşılaştı. Almanlar 50 bin kadar asker kaybetmişti. Müttefiklerin kaybı ise 70 bin kadardı. Bu askerlerin büyük bir kısmı denizde, Alman uçaklarının taarruzları sonucu hayatlarını kaybetmişti.

Özet ve Netice

Netice itibarıyla Almanlar bu muharebeden kazançlı çıkan taraf gibi gözükse de, esas zaferi İngiltere kazanmıştı. İngiltere 330 bin kadar askerini kaybetmekten kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda bu operasyonu bir zafer gibi telakki etti. 

Tarihte hiçbir zaman ''olsaydı'' kalıbıyla konuşulamaz. Fakat Donkarkız geri çekilişinin İngiltere açısından neden bir zafer olduğunu anlayabilmek açısından, diyebiliriz ki Alman ordusu Donkarkız sahiline daha önce girmeyi başarmış olsaydı, İngilizler askerlerinin çok büyük bir bölümünü kaybedecekti. Belki de İngiltere savaş dışı kalacak ve dünya tarihinin gidişatı tamamen farklılaşacaktı.

Bonus: Dunkırk Filmi

Christopher Nolan, 2017 yılında vizyona girmesi planlanan yeni filminde, bu geri çekiliş hikayesini konu ediniyor.

2017'de vizyona girecek filmden kısa bir kesit için:

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anarchy

Bu içeriği oluşturan arkadaşın bu durumu daha ıyı okumasını tavsıye ederım. Hitler bu savaşta zekasını ve blöfu ile o askerleri oraya sıkıştırıp maglup etmiştir. Parisin işgalini hazırlamış fransa hukumetı ingiltere kaçmıştır. Almanya Fransa sınırında 1 dünya savaşında oluşan durum göz onune alınarak sanırım her 50 100 metrede bi agır sılahlı kuleler oluşturulmuş hitlerin burdan fransaya saldırması ıntıhar olacagı ıcın belçika kıyısında olan bu yerden saldıracagını düşündürüp 400-500 bin askeri riske atıp düşmanını her taraftan kıstırıp esir tutmuştur. Bu savaşta bir cok hitler subayı hitlerin deli çılgın oldugunu dusunup emre itaatsızlık bile yapmış. 20 30 kadar yuksek rutbelıyı idam etmiştir Führer.

anarchy

Velhasıl Führer bu savaşta gayet başarılı olup sadace medya gucu ve algı ile ingilterenın galip oldugunu dusunuyorsanız zaten.... Dediğim gibi savaşı nolandan ogrenmek yerıne acıp en kucuk detaylarına kadar ogrenmenızı tavsiye ederim. Abd bile yardım edemıyor bu 3 devlete o kadar ki durumları kötu

esmanur-demirci

O değilde filmde Harry Styles oynuyor amk :/

meyyus

Konumuz değil ama Amerika'nın ya da İngiltere'nin böyle filmler çektiğini gördükçe ister istemez keşke biz de cıvık cıvık aşk filmleri çekmek yerine böyle filmler çeksek diyorum, dünyanın en eski topluluklarındanız, mö. 6000'lerden bugüne kadar kurmadığımız devlet, savaşmadığımız millet, gitmediğimiz yer, etkileşimde bulunmadığımız millet neredeyse kalmamış, film çekilebilecek insanlara aktarabilecek bu kadar köklü bir kültür ve tarihimiz varken hiçbir şey yapmıyoruz tek bildiğimiz tarihimizi, atalarımızı kötülemek. Sonra gidiyoruz elin yabancısına özeniyoruz, ne diyim valla, umarım biz de şu zihniyetten çıkıp güzel işler başarmaya başlarız

jessepinkmanbitch

Abi dizilerimiz aşk dizileri filmlerimiz de öyle savaş filmi çeksek en fazla Çanakkale ile yetiniyoruz ki buna sözüm yok keşke Çanakkale daha iyi bütçeyle görsel efektle anlatılabilse. Tarihde büyük savaşları kazanmış bir devletiz. Ben Alparslan olsun Mete Han olsun bunların da filmleri olsun isterim. Nitekim sadece Fetih 1453 var ki bu da bir istisna

meyyus

kesinlikle öyle mesela bende bir Kürşad İsyanını ya da ne bileyim bi Türklerin İslamiyete geçişini falan görmeyi çok isterdim hem belki bu derece atalarımızı tarihimizi kötülemezdik

melike-sarioglu

oyunculardan da bahsetseydiniz keşke.Birçok fotoğrad yayınlandı set içinden gerçekten başarılı bir film olacağa benziyor

feyk

olaya almanya acisindan bakmak lazim. 400bin asker az rakam degil ve kacislarini kapadiginda literal olarak olumune savasacaklardir. ne kadar askeri ustunlugun olursa olsun en az bir ordu feda etmeden ustesinden gelemezsin. ve almanyanin kaynaklari sinirliyken ingilterenin somurgelerinde ve amerika gibi muttefiklerinde cepheye getirebilcegi cok daha fazlasi var.

anarchy

Burada 400 binden fazla askeri butun itirazlara ragmen riske atan Hitlerdir. Burayı saglama alıp Eyfel külesi önünde resim çekilip sonra barbarosa başlıyor. Çılgın ırkçı deli bişey ama adam cidden savaş taktikleri konusunda usta birisi. @feyk eski dostum almanlar deniz altıları acık denizlere bir cok takviye ve yardım gemisini zaten açıkca telef etti. Ne sömürgeler nede abd bu durumda yardım edemedi.Diyeceksın neden kaybettıler o zaman sadace ama sadace o kadar hızlı ilerleyen orduyla birlikte o kadar hızlı ilerleyemen silah teçhizatlardan dolayı.

Görüş Bildir