Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Karanlık Sayfalarında Faşist Diktatör Mussolini ve Sıradışı Hayatı

291PAYLAŞIM

Geçtiğimiz yüzyıla damga vuran devlet adamlarından biri olan Benito Mussolini, ismi faşizmle özdeşleşmiş bir liderdi. 1. Dünya Savaşı'nın ardından iç karışıklıklarla çalkalanan İtalya'nın başına geçmiş ve 1943 yılına kadar da faşizm diktatörlüğünü sürdürmüştür. Aynı zamanda dünyanın en büyük savaşının başlamasında Adolf Hitler ile birlikte en önemli rolü oynamıştır. Peki Benito Mussolini kimdir?

Babasının milliyetçi söylemleri ile geçirdiği çocukluğu, Mussolini'nin hayatında önemli izler bıraktı. Tam ismi Benito Amilcare Andrea Mussolini olan lider, Benito ismini Meksika'nın solcu başkanı Benito Juarez'den alırken, Andrea ve Amilcare İtalyan sosyalistler Andrea Costa ve Amilcare Ciprani'den gelmektedir.

Romanya'nın Forli şehrinde, iktidaro boyunca "Liderin Şehri" olarak anılacak Dovia di Predappio kasabasında doğdu. Annesi Rosa öğretmen ve babası Alessandro Mussolini demirciydi.

Nietzsche, Schopenhauer ve Kant gibi filozoflar, Komünizm'in kurucuları Engels ve Marx ve pek çok Avrupalı fikir insanının görüşlerinden beslenen Mussolini, gençlik yıllarında sosyalizmi benimsemişti.

Faşist grupları bir araya topladı. Çökmüş ekonomi ve siyasi kargaşa içindeki İtalya’da Mussolini 1919 senesinde çeşitli sağcı, anti-komünist ve anti-kapitalist grupları kurduğu Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı örgütünde bir araya getirdi.

Çökmüş ekonomi ve siyasi kargaşa içindeki İtalya’da Mussolini 1919 senesinde çeşitli sağcı, anti-komünist ve anti-kapitalist grupları kurduğu Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı örgütünde bir araya getirdi. 1922'nin Ekim ayında Mussolini önderliğindeki faşistler toplam 26.000 kişi ile beraber Napoli'den Roma'ya yürüme kararı aldılar.

Savaş sonunda istediğini elde edemediği için hayal kırıklığına uğramış olan İtalyan halkının durumunu Mussolini'nin düzeltebileceğine inanan Kral III. Vittorio Emanuele, toplumsal krizi şiddetsiz bir yolla çözmek için 31 Ekim 1922 tarihinde Mussolini'yi başbakan olarak atadı.

Mussolini’nin ilk işi, kısa bir sürede, muhalefeti ve demokratik kurumları ortadan kaldırarak, devleti Faşist Partisinde kişiselleştirmek oldu.

Komünizm ve Liberal Demokrasiye aynı derecede düşman olan Faşist Parti, İtalya'daki karmaşık durumdan istifade etti.

Akdeniz’de eski Romalıların deyimi olan “Bizim Deniz" (Mare Nostrum) demesi, ve Roma İmparatorluğu'nun yeniden kurulması gibi söylemleri ile milliyetçiliği güçlü bir unsur olarak kullanmıştır.

Mussolini’nin Doğu Akdeniz ve Anadolu’yu da yayılma alanları arasında saymaktan çekinmemesi, Türk-İtalyan ilişkilerine daima bir soğukluğun egemen olmasına neden olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'in yanında yer aldı. Saldırgan politikalı ile diğer ülkelerce tepki çeken İtalya, fiilen Habeşistan'ı işgalinin ardından diğer ülkelerce dışlandı.

1936'da Almanya ile Berlin-Roma mihveri kuruldu, Hitler İtalya üzerinde daha etkin bir konuma geçti. Almanya'nın Polonya'yı işgali ile fiilen İkinci Dünya Savaşı'na girmiş oldu.

Savaşta hiçbir etki gösteremeyen İtalya'da huzursuzluk hakimdi. Mussolini, istediğini elde edememiş ve halk tarafından tepkilere maruz kalmıştı.

Komünistler önderliğindeki direnişçilerin ülkede etkili olması ve müttefiklerin 1943'te Sicilya'ya çıkartma yapmasının ardından Kral III. Vittorio Emanuele, Mussolini'yi görevden aldı ve tutukladı.

Hemen ardından Almanya; Kuzey İtalya'yı işgal etti ve Hitler'in emriyle, Alman askerleri Mussolini'yi 12 Eylül 1943'te tutuklu bulunduğu otelden kurtararak önce Roma'ya sonra Viyana'ya kaçırdı.

Almanya'nın savaşı kaybetmesiyle Mussolini İspanya'ya kaçmak üzere yola çıktı. Ancak yolları partizanlar tarafından kesildi. Zırhlı aracıyla uzaklaşmayı başaran Mussolini'nin kaçışı çok da uzun sürmedi.

Partizanlar aracı yol üzerinde durdurdu ve Mussolini ile metresi Petacci'yi yakaladı.

Ulus Kurtuluş Komitesi'nden Mussoini'yi öldürme emri alan Albay Walter Audisio, "Çökün!" diye emretti ama bunu reddeden Petacci, Mussolini'ye sarıldı. Audisio'nun elindeki makineli tüfek tutukluk yaptı. Bir ikinci silah da ateşlemedi.

Albay, öncesinde ikiliye "İtalyan ulusuna adaleti iade etmek üzere görevlendirilmiş bulunuyorum." diyerek çok kısa bir konuşma yaptı.

Albay Audisio, muhafızlardan birinin makineli tüfeğini kaparak ikisine doğrulttu. Audisio ilk önce Mussolini'nin metresi Petacci'ye ateş etti ve Petacci vurularak yere düştü.

Resmi kaynaklarda, Clara Petacci'nin ölümünün ardından Mussolini'nin ceketini açıp "Göğsümden vur beni!" diye haykırdığı yazmakta.

Audisio hiç beklemeden ateş ederek Mussolini'yi göğsünden vurdu. Mussolini yere düştü ama ölmedi ve ağır nefes alıyordu. Audisio yanına gitti ve göğsüne bir kurşun daha sıktı. Mussolini ve yandaşlarının cesetleri Loreto Meydanında teşhir edildi.

The Great Dictator filminin sonunda Chaplin'in dediği gibi, "Diktatörler ölecek ve halktan zorla aldıkları yine halkın eline geçecektir." Sayısız insanın ölümünden sorumlu olan Mussolini ve diğer tüm diktatörler tarih tarafından kara bir leke olarak kaydedilecek ve anılacak.

Kaynak1, Kaynak2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blizzard

Bu arada gizli Müslüman olduğu ve Musa Lini adını aldığı yalanı ortaya atılmıştır.

can_can

Ne kadar sikko adamlar kargaşadan faydalanıp dinci veya milliyetçi söylemlerle devletlerin başına lider oluyor? Demokrasinin en büyük açığı cahil halk sürüsü

hackersafe

👏👏👏👏👏👏👏✔

viyol10sel

RTE ve diğer tüm ABD-İsrail projesi olan halk düşmanlarının, tüm diktatörlerin, faşistlerin sonunun da aynısı olması dileğiyle. Belki biraz zaman alır ama kazanan daima halk olur ve yine öyle olacaktır. Binlerce yıllık geleneği olan bu millet Arap sevdalısı, BOP'un askeri RTE ve kullarına da bu ülkeyi parçalama bölme peşkeş çekme fırsatı vermeyecektir.

hackersafe

👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏🍻✔🚬

Görüş Bildir