Tarih Derslerinde Bulamayacağınız Antik Zamanlara Ait Mide Bulandırıcı Detaylar

5PAYLAŞIM

Antik zamanlar gösterişliydi. Tiyatrolar, Olimpiyatlar ve demokrasinin temelleri bu zamanlarda atıldı. Ancak modern gözle baktığımızda gördüğümüz mide bulandırıcı detaylar sizi hayrete düşürebilir.

Antik Yunanistan'da antrenman çıplak yapılan bir aktiviteydi.

Gymnasium aslında “çıplak egzersiz okulu” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir. Bench pressteki birini görmek epey tuhaf olurdu.

Tuvalet kağıdı modern bir lüks.

Bunun yerine Antik Yunan ve Mısırlılar, çakıl taşları veya pürüzsüz taşlarla temizlenirdi. Ya da kırılmış seramik parçaları kullanıldı. Hatta bazıları parçaların üzerine düşman isimleri kazırdı.

Doktorlar hastalarının vücut sıvılarının tadı bakardı.

Eski Yunanlılar, her vücut sıvısının kendine özgü bir tada sahip olduğuna inanıyorlardı. Hastalığı teşhis etmek için balgam, kusmuk veya dışkınızın bir örneğini alırlar ve tadarlardı.

Kadınların hijyeni iğrençti.

Görünüşe göre, Yunanlılar hiçbir zaman güvenli kadın sağlık uygulamaları hakkında felsefe yapmamışlar. Hastalığı önlemek için, kadınlara inek ve katır gübresinde içmeleri önerilirdi.

Dışkı cilt bakımı için kullanılınırdı.

Biraz bakıma ihtiyacınız varsa, en yakın çiftliğe gidebilir ve yüzünüzü batırmak için taze gübre bulabilirsiniz.

Çömelme ve hapşırma doğum kontrolü olarak kullanılırdı.

Eski Yunanistan'daki kadınlara, özel bölgelerine yağ sürerek hamileliği önlemeleri söylenirdi. Bu işe yaramadığında da, çömelmeleri ve hapşırmaları söylendi. Eski Mısır'da ise erkekler, çocuk sahibi olmaktan kaçınmak için sünnet derisine soğan suyu sürerlerdi.

Ortak banyo suyu kullanılırdı.

Temiz su bir metaydı. Halka açık banyo, zengin vatandaşlar arasında bile yaygın bir uygulamaydı.

Ağız gargarası olarak idrar kullanılırdı.

Alkol bakterileri öldürebiliyorsa, neden idrardaki amonyak kullanılmasın? Bunun dişlerini beyazlatabileceğini düşündüler. İdrar, Antik Roma'da çamaşır yıkamada da kullanılırdı.

“Kötü kan” vücuttan boşaltılırdı.

“Kan alma” adı verilen bu sürecin, hastalıkları vücuttan serbest bıraktığına inanılıyordu. Doktor vücutta küçük bir kesik açar ve kanın yavaşça sızmasına izin verirdi. Ciddi sıkıntılar için sülüklere başvururlardı. İronik olarak, bu daha fazla ölüme yol açardı.

Antik Mısır'da kadınlar çürümeye bırakılırdı.

Mısır'da bir erkek öldüğünde hemen mumyalanırdı. Ancak kadınlar farklı bir meseleydi. Yasaya göre, güzel ve güçlü kadınlar, üç veya dört gün boyunca çürüyene kadar mumyalayıcılara gönderilmezlerdi Bunun nedeni Mısırlıların mumyacılara güvenmemeleri ve nekrofiliyi önlemek istemeleriydi.

Bitler her yerdeydi!

Etkili bir ilaç henüz bulunamamıştı. Bu sebeple özellikle Antik Mısırda saçlar kazıtılırdı. Bu şekilde bitlerin rahatsız ediciliğinden uzaklaşıldığına inanılırdı.

Çocuklarını öldürüyorlardı.

Antik Japonya'da en fakir toplumsal kesimi çiftçiler oluşturuyordu. Bazen yoksulluk öyle boğucu oluyordu ki aileler masraftan kurtulmak için çocuklarını öldürme yoluna başvuruyordu. Bunlar genellikle kız çocuklar oluyordu. İnfantisit kelimesinin karşılığı olan bu yöntem Araplar, Almanlar, Romalılar ve Yunanlılar tarafından da kullanılıyordu.

Eski Mısırlılar erkeklerin adet gördüğüne inanırlardı.

Bunun sebebi insanları hasta hissettiren ve idrarda ve dışkıda kana neden olan bir hastalıktı. O kadar yaygındı ki, bunun bir hastalık olduğunu bile fark etmediler.

Göz hastalıkları için timsah gübresi!

Antik Yunanistan'da göz çevresindeki yara izlerini tedavi etmek için timsah gübresi ve su çözeltisi kullanılırdı. Bu gözleri daha da tahriş etmek ve kızarmış gözlere sebep olmak için oldukça iyi bir yol gibi görünüyor. (!)

Antik çağlarda dışkıya özel bir ilgi olduğu aşikar.

Siz Antik çağlarda hangi ülkede yaşamak isterdiniz? Yorumlara yazın!

Antik Dünya Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey - onedio.com
Antik Dünya Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey - onedio.com
Antik Romalıların Okurken Sizi Hayret ve Dehşet İçinde Bırakacak Çılgınlıktaki Cinsel Hayatları - onedio.com
Antik Romalıların Okurken Sizi Hayret ve Dehşet İçinde Bırakacak Çılgınlıktaki Cinsel Hayatları - onedio.com
Antik Çağlardan Bugüne Akılalmaz Değişimlere Uğramış İdeal Kadın Vücudu 10 Yıl Sonra Nasıl Olacak? - onedio.com
Antik Çağlardan Bugüne Akılalmaz Değişimlere Uğramış İdeal Kadın Vücudu 10 Yıl Sonra Nasıl Olacak? - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Pis kan aksın diye sülük ve hacamat uygulaması bizde hala yaygın :)

dr.katil1

Alkol bakterileri öldürebiliyorsa, neden idrardaki amonyak kullanılmasın? Cümleye bak. Editör ne içtin?

nazlisevvim

o zaman normalmis... igrencten çok ilginç bence

queen_of_the_7_kingdoms

Her ne kadar içinde yaşadıgım zamanı ahlak,aşk,ilişkiler vs yönünden sevmeyip dejenere bulsam da enazından basit hastalıklardan ölmeyecegim için memnunum...Demek Allah Kur'an'da;"çocuklarınızı öldürmeyiniz,bu büyük bir günahtır" diye bunlara söylemiş.

serkan15

kiz bebekleri öldürme olayi islami kaynaklara göre 1-2defa yasanmis, yani sadece münferit vaka, toplumsal bir olay degil. Yoksa kiz bebklerini öldürselerdi, bedevile araplar 8-10'ar kari nasil bulabilirdi.

dominoiplik

Bir tanesi hariç hakikaten muhteşem iğrençlikte. Ama bitten dolayı saçların kazitilmasinin neresi iğrenç anlamadım. Eczanelerden bit şampuanı almamış cimriler falan mı?

Görüş Bildir