Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriye Diplomasisi Devam Ediyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye Diplomasisi Devam Ediyor

Suriye Diplomasisi Devam Ediyor

Dışişleri Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grubu üyelerinden ABD, İngiltere, Fransa, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları ile telekonferans yöntemiyle görüştü.

Ankara

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grubu üyelerinden ABD, İngiltere, Fransa, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları ile telekonferans yöntemiyle görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye'deki durumun ve son gelişmelerin değerlendirildiği telekonferansta bakanlar, özellikle Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'da dün gece sona eren toplantısında elde edilen sonuçlardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bakanlar, koalisyonun toplantıda alınan genişleme kararı ile her zamankinden daha güçlü ve temsili bir yapıya kavuştuğunu belirtti.

Telekonferansa katılan bakanlar, bu sonucun alınması ve toplantının başarıyla sonuçlanması konusunda Bakan Davutoğlu'nun gösterdiği çabalara teşekkür etti ve Çekirdek Grup adına çarşamba günü SMDK üyelerine bir konuşma yapan Davutoğlu'nun toplantıda yaşanan tıkanıklığın aşılmasında önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Bakanlar ayrıca Suriye'de rejimin yürüttüğü şiddet kampanyasını görüştü ve bu çerçevede halkın kendini savunma hakkına dikkati çekerek, muhalefetin bu amaçla desteklenmesi konusunda Çekirdek Grubun İstanbul ve Amman toplantılarında alınan kararlara bağlılıklarını teyit etti.

Bakanlar, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması amacına yönelik Cenevre-2 süreci çerçevesinde devam eden hazırlıkları da konuştular ve Çekirdek Grubun Amman toplantısında bu bağlamda ortaya konan parametrelerin ve çerçevenin geçerliliğini koruduğunun altını çizdiler.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBirleşik Arap EmirlikleriFransaİngiltereİstanbulKatarSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir