Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sinema Dünyasının Rekora İmza Atmış 35 Filmlik En Uzun Serisi, Nükleer Silahlara Tepki Olarak Doğmuş Yaratık: Godzilla!

180PAYLAŞIM

Godzilla'nın bir nükleer bomba testi nedeniyle denizden çıkıp tüm insanlığı çaresiz bıraktığı ilk filminin Japonya'da vizyona girmesinden bugüne 65 koca yıl geçti ve bu süreçte yaratığın onlarca filmi çekildi. Peki neydi bu yaratığı bu kadar sempatik kılan?

Önümüzdeki günlerde vizyona girecek olan Godzilla: King of the Monsters filminin ardından 2020'de Godzilla vs. King Kong filmi beyaz perdede olacak. Peki bu seri neden ardı arkası gelmeden çekilmeye devam ediyor ve bu kadar seviliyor?

Başrolünde Millie Bobby Brown'ı izleyeceğimiz Godzilla: King of the Monsters filmi yakında sinemalarda olacak ve büyük ihtimalle gişeleri sallayacak, peki bize Godzilla'yı bu kadar sevdiren ne?

Millie Bobby Brown'lı 'Godzilla: King of the Monsters' Filminden Yeni Fragman Geldi! - onedio.com
Millie Bobby Brown'lı 'Godzilla: King of the Monsters' Filminden Yeni Fragman Geldi! - onedio.com

1954 yılında gösterime giren ilk Godzilla filmi ardı arkası gelmeyen bir seriye dönüştü, hatta bu alanda bir Guinness Rekorlar kitabına adını yazdırmayı da başardı.

O günün imkanlarıyla adeta oyuncaklarla çekilen film Japonya'da büyük ilgi gördü, Japon sinemasının ilginç figürleri arasında yerini almayı başardı. Ancak yaratığın ünü Japonya sınırlarını aşacaktı!

Toplamda 35 filmi olan Godzilla, en uzun süredir devam eden seri unvanına sahip. 1954'ten bugüne hemen her 2 yılda bir Godzilla filmi çekildi!

Japon yapımcı şirket Toho toplamda 32, Hollywood ise 1998, 2014 ve 31 Mayısta vizyona girecek yeni film ile 3 Godzilla filmi çekti. Pek çok karikatür kitabı, roman ve video oyunlarını da unutmamak gerek. Dünya popüler kültüründe apayrı bir yere sahip bu de yaratık!

Öteki yandan gişe rakamları, izleyicilerin ünlü yaratıktan asla sıkılmadığını gösteriyor: 2014 yapımı Godzilla filmi 530 milyon dolar getiri sağlamayı başarmış!

Hollywood'un son Godzilla filmi, gişede büyük başarı elde ederek, 60. yılında da olsa serinin hala izleyiciler tarafından ne kadar sevildiğini kanıtladı. 1998 yapımı bir diğer Hollywood uyarlaması da gişede 379 milyon dolar izlenerek yapımcılarının yüzünü güldürmüştü.

Godzilla'nın esas düşmanı insanlar değil: rakipleri Montra, King Ghidorah, King Kong ve daha pek çok dev canlı ile kapışıyor!

Kabul etmek gerekir ki Japon sineması oldukça ilginç. Denizden çıkan devasa boyutlarda bir yaratığın karşısına Montra isminde bir larva çıkarmak mı? Bunu yaparken ne düşünüyorlardı, bilmiyoruz ancak garip bir şekilde seyirci de bu durumu sevdi, öyle ki 2019 yapımı filmde bile Montra karşımıza çıkacak!

Godzilla esas alınarak çekilen ilk filmde Godzilla'nın şehirlere saldırıp bir kaosa neden olduğu görülüyordu, bu tema birkaç filmde daha işlendi ancak devam eden yıllarda işin şekli değişti. Godzilla denizden ya bir ezeli rakibini durdurmak için çıkıyordu ya da insanlar onu durdurmak için başka bir dev yaratığı çağırıyordu. Godzilla, SpaceGodzilla, King Ghidorah, Mothra, Mechagodzilla, King Kong Astro-Monster gibi pek çok yaratığa karşı mücadele verdi.

Marvel da Godzilla'yı çizgi romanlarında işledi, S.H.I.E.L.D ekibi, Fantastic Four ve Avengers dev yaratığı durdurmaya çalıştı.

Marvel Sinematik Evreninde de keşke bu kapışmaları izleyebilseydik! Öte yandan bahsettiğimiz gibi Universal Stüdyolarının yapımı King Kong ile Godzilla da filmlerde sıkça kapışıyor!

'Nükleer bir yaratık' olarak portrelenen Godzilla, Japon halkının acı atom bombası tecrübelerinin de bir simgesiydi aynı zamanda, adeta bir kahraman statüsüne getirilmişti.

Godzilla dünya sinema kültüründe önemli bir yerde ancak Japonya sineması için anlamı apayrı. Amerikan sinema sektöründe nükleer silahlar için bir metafor olarak kullanılan Godzilla, esasında Japon halkının acı tecrübe ile edindiği nükleer silah korkusunun bir temsili.

Kafanızda soru işaretleri oluşmuş olabilir, nasıl oluyor insanlara saldıran bu yaratık bir kahraman olarak görülebiliyor? Yukarıda dediğimiz gibi, başta insanlara saldıran Godzilla, daha sonra dünyayı başka yaratıklardan ve hatta uzaylı yaratıklardan kurtaran bir koruyucu haline gelmişti.

Bu nedenle aslında korkutucu olması gereken bir yaratık, bir kahraman haline gelmişti.

Örneğin, ilk filmde Godzilla, dünyada test edilen bir hidrojen bombası nedeniyle ana karaya çıkıyordu, tesadüf o ki Amerika filmden birkaç ay önce bir hidrojen bombası test etmişti.

Evet, Birleşik Devletler, ilk Godzilla filminden hemen önce Güney Pasifik'te bir Hidrojen bombası test etmişti ve yaratık da binlerce yıllık uykusunu bu yüzden bırakmıştı. Japonya halkının bu yaratığı sahiplenmesinin en büyük sebeplerinden biri de, dediğimiz gibi, onu adeta bir koruyucu vasfına koymaları!

İşte basit çekimlerle başlayan ve sadece insanlara saldıran bir yaratık olarak görülen Godzilla, hem Japon halkı hem de dünya sinema sektörü için böylelikle çok özel bir yere geldi.

Peki siz Godzilla hakkında ne düşünüyorsunuz? 65 yıllık seri ve yeni gelen filmler hakkında yorumunuzu ve bildiklerinizi bizlerle yorumlarda paylaşın!

Avengers: Endgame İlk Haftasında 1.2 Milyar Dolarlık Gişe Yaptı: Ancak Asla 1939 Yapımı Bir Film Kadar Kazanamayacak! - onedio.com
Avengers: Endgame İlk Haftasında 1.2 Milyar Dolarlık Gişe Yaptı: Ancak Asla 1939 Yapımı Bir Film Kadar Kazanamayacak! - onedio.com
Yeni Joker Filmi ve Harley Quinn'in Dönüşü ile DC Evreni Çok İddialı: İşte Yakında Vizyona Girecek Tüm DC Filmleri - onedio.com
Yeni Joker Filmi ve Harley Quinn'in Dönüşü ile DC Evreni Çok İddialı: İşte Yakında Vizyona Girecek Tüm DC Filmleri - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melih-gundogdu1

O monthra değil. Mothra bu arada.

Görüş Bildir