Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yumruklar Konuştu: 'Seçim İttifakı' TBMM'de Kabul Edildi, Mühürsüz Oy Pusulası Artık Yasal

 > 
343PAYLAŞIM

AKP ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, saatler süren mesai ardından Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yaklaşık 20 saat süren görüşmeler dolayısıyla AKP ve MHP'nin grup toplantıları iptal edildi. CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, görüşmelerin televizyon yayınının olmadığı saatlerde yapılmasına tepki gösterdi.  Görüşmelerin finali kavgalı oldu. 

Neler yaşandı? Detaylara birlikte bakalım... 

AKP ile MHP, partilerin seçim ittifakına imkan veren 26 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na 21 Şubat'ta sunmuştu.

Teklif Anayasa Komisyonu'nda ele alınarak kabul edilmesinin ardından dün akşam Genel Kurul'da görüşülmeye başlanmıştı.

Kanun teklifi ve komisyon raporu için tıklayınız.

CHP ile HDP, Meclis'in sabaha kadar çalıştırılmasına tepki göstererek, AKP ile MHP'nin teklifi "kamuoyundan dikkatinden kaçırmak" için acele ettiğini savundu.

Muhalefet, yasanın seçim güvenliği ve güvenilirliğini zedeleyen maddeler içerdiğini belirterek, bu çerçevede "sandıkların birleştirilerek taşınması, mühürsüz zarfların geçerli sayılması, sandıklara güvenlik güçlerinin müdahalesi ve seyyar sandığın kanuni düzenlemeye bağlanması" gibi çeşitli maddelere itiraz ediyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, görüşmeler sürerken partisinin vekilleriyle Meclis Basın Kapısı önünde açıklama yaptı 📹

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın geçmişte MHP Genel Başkanı Bahçeli ile AKP Genel Başkanı Erdoğan arasında yaşanan 'zürriyet' tartışmasını kürsüden ifade etmesiyle gerginlik başladı

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre AKP'liler  ve MHP’liler Musa Çam’ın üzerine yürüdü. CHP’liler ve HDP’liler Musa Çam’ı Genel Kurul’un dışına çıkarakak darbe almasını önlemeye çalıştı. Oturuma ara verilirken arbede uzun süre devam etti. İdare amirleri ve parti yöneticilerinin ortamı sakinleştirmesinin ardından Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, İçtüzüğe göre kaba ve yaralayıcı sözler nedeniyle Musa Çam’a 3 birleşim yasaklama cezasını oya sundu.

Çam’a ceza verilmesi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Musa Çam salon dışına çıkarılırken yeniden kavga çıktı.

Meclis'teki kavga kameralara böyle yansıdı 📹

NTV'nin aktardığı bilgiye göre oturum sonrası gerginlik, dozu artarak Meclis kulisinde devam etti. MHP'li milletvekilleri Musa Çam'ı yumrukladı. Gerginlik, diğer milletvekillerinin araya girmesiyle son buldu.

Mühürsüz zarflara kabul...

Yasaya göre üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar da seçimlerde geçerli sayılacak.

YSK'nın 16 Nisan referandumunda mühürsüz zarfları geçerli sayması büyük tartışmalar yaratmış, CHP referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ancak başvuru kabul edilmemişti.

Yasa ile aynı binada oturan seçmenler, "hane bütünlüklerinin korunması ve aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla" farklı sandık bölgelerine kaydedilebilecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun YSK'nın görev ve yetkileri arasına yeni fıkraların eklendiği yasayla YSK, seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi durumunda, o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına, sandık bölgelerinin birleştirilmesine, muhtarlık seçimleri hariç olmak üzere seçim bölgelerinin birleştirilmesi ile seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesine karar verebilecek.

Seçim kanunun "Sandık kurulu başkanının seçimi" başlıklı maddesinin başlığı, "Sandık kurulu başkanının belirlenmesi" olarak değiştiriliyor.

Bu maddedeki değişiklik çerçevesinde, ilçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi, mülki amir tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilecek. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekmeyle tespit edecek ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirleyecek.

Yasanın bir diğer maddesine göre birlikte yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulaları aynı zarfa konulacak.

Seçimlerde kullanılacak kabinler, oy vermenin gizliliğini sağlayacak şekilde yaptırılacak. Kabinlerin ölçü ve standartları ise YSK tarafından belirlenecek.

Yasayla seçmenlerin ihbarı üzerine kolluk güçlerinin sandık çevresine gelebilmeleri öngörülüyor.

Şimdiye kadarki düzenlemeye göre, kolluk güçleri, sandık çevresine sadece sandık kurulu başkanı veya üyelerden birinin çağrısı üzerine gelebiliyordu.

Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri hariç, özel güvenlik görevlileri ve belediye zabıtaları gibi görevliler de dahil olmak üzere resmi üniforma ve silah taşıyan kişiler, sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatına giremeyecek.

📌Kabul edilerek yasalaşan teklif sosyal medyanın da gündeminde, seçim güvenliği tartışmaları sürüyor.

Reuters, NTV, Hürriyet ve Anadolu Ajansı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir