Savaş, 3 Milyon Çocuğu Evinden Etti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Savaş, 3 Milyon Çocuğu Evinden Etti

Savaş, 3 Milyon Çocuğu Evinden Etti

Suriye'de çarşamba günü gerçekleşen kimyasal saldırıda ölen çocukların görüntüleri hafızalardaki tazeliğini korurken, Birleşmiş Milletler'in açıkladığı rapor, iki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşın ülkenin bir nesline yaşattığı felaketi gözler önüne serdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, bir milyonu komşu ülkelerdeki kamplarda, iki milyonu ülke içinde olmak üzere üç milyon çocuğun iç savaş sebebiyle evlerini terk ettiğini açıkladı. Çocukların dörtte üçünün 11 yaşın altında olduğunu belirten Guterres, savaşta şahit oldukları korkunç olayların, bu çocukları ‘kayıp nesil' haline getirdiğini söyledi.

Çocukların trajedilerinin ülke sınırlarını geçince dahi bitmediğinin altını çizen Yüksek Komiser, travma geçiren bu çocukların ümit etmek için bir nedene ihtiyaç duyduklarını belirtti. Ziyaret ettiği mülteci kamplarında ölü çocukları ya da yıkılmış evleri bombalayan uçakları resmeden çocuklar gördüğünü aktaran BM görevlisi, “Onlar savaşın verdiği hasarları hayatları boyunca yaşamaya devam edecekler.” ifadelerini kullandı. Guterres, “Suriye’nin gençliği, evlerini, aile fertlerini ve geleceklerini kaybediyorlar.” diye konuştu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise ülkeden kaçan Suriyelilerin sayısını kayıtlara geçmeyenlerle birlikte 2 milyon olarak zikretti.

Yetkililer, Suriye krizinin son 20 yılda yaşanan en büyük mülteci krizine neden olduğunu vurguluyor. BM rakamlarına göre, yurtdışındaki kamplarda yaşayan Suriyeli çocuklardan sadece 118 bini bir şekilde eğitim almaya devam ediyor. Yine bu çocukların sadece beşte birine psikolojik destek sağlanıyor. Uzmanlar, bu kayıp neslin gelecekte ülkelerine barış ve istikrar getirme yeteneğinden yoksun olacakları uyarısında bulunuyor. BM’ye bağlı yardım kuruluşları, göçmenlerin yaralarını sarmak için ihtiyaç duydukları finansmanın yalnızca yüzde 40’ını temin edebildiklerini ve bu nedenle vazifelerini yerine getirmekte büyük sıkıntı içerisinde olduklarını belirtiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerSavaşSuriye
Görüş Bildir