Sanatçı ya da Prenses Fark Etmez! Psikolojik Çöküşlerini Hayranları ile Paylaşmış Ünlüler

352PAYLAŞIM

Akıl sağlığı sorunları hakkında konuşmak hiç kimse için kolay değildir. Bazı insanlar, bu sorunları çevreleyen önyargılar ve damgalar nedeniyle endişe veya depresyon tanısı konulmasını istemezler. Diğerleri ise arkadaşlarının veya ailelerinin tutumları nedeniyle kimseyi üzmek yerine bununla kendileri başa çıkmak ister. Peki çok zengin olmak, sevilen bir ünlü olmak akıl sağlığınızın yerinde olmasına yeter mi? Elbette hayır...

1. 90'ların sonunda oldukça karanlık bir dönem geçiren ve içe kapanan Brad Pitt.

"Bu ünlülük meselesinden kaçmaya, saklanmaya çalışıyordum. Kanepede oturup bir donuta dönüşüyordum, kendime o kadar sinir olmuştum ki." 

Brad'in hayatı daha sonra Fas'ın Casablanca şehrine gittiği tatilde değişti. Hayatı ile ilgil ciddi değişiklikler yapmaya işte o dönemde karar verdi, şu sözlerle anlatıyor; 

"Fakirlik ve açlığı uç noktalarda gördüm, daha önce böyle bir şeye tanıklık etmemiştim. Bizim için eşitsizlik ve sağlık sistemi konusunda konuşuluyordu ama bu meselelerin ne kadar gereksiz olduğunu anladım. Orada o koşullarda hayatta kalmaya çalışan çocuklar vardı, çözülebilecek sorunlar onlar için müebbet hapis cezası haline gelmişti. Çok etkisi altında kaldım."

2. Lady Gaga katıldığı bir ödül gecesinde post travmatik stres bozukluğu ve sosyal anksiyete yaşadığını anlattı.

View this post on Instagram

#AStarIsBorn

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga) on

Bu kadar marjinal bir karakter olmasına rağmen, psikolojik sorunlar ile başa çıkıyor olması herkesi şaşırtmıştı. Anlattığına göre, her iş fırsatına evet diyor ve kendi içi sesini dinlemiyordu. 

"Kendini dinlememek çok sağlıksız bunu anladım. Bazen dakikalarca boşluğa dalıp gittiğimi fark etmeye başladım. Çok canımı yakan olaylar aniden gözlerimin önüne bir tablo gibi geliyordu. Sonra fiziksel ağrılara dönüştü, fibromiyalji oldum, panik ataklar, akut travma tepkileri yaşadım, hatta intihar eğilimlerim ve mazoşit davranışlarım oldu."

3. Selena Gomez, lupus adı verilen bir kronik bağışıklık sistmi hastalığına yakalandı. Hatta bir süre böbrek nakli bekledi.

View this post on Instagram

74 🙏🏽❤️

A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) on

Tüm sağlık sorunları Gomez'i depresyon ve ankisyete sorunlarına doğru sürükledi. Genç şarkıcı şöyle anlatıyor;

"Bu benim günün birinde atlatabileceğimi düşündüğüm bir şey değil. Bence bu benim hayatımın geri kalanında vermem gereken bir savaş, ama bir sorun yok çünkü herşeyden önce kendimi seçtim."

4. Toplumsal normların tamamen karşısında durmuş bir anne tarafından yetiştirilen Kesha, zorlu bir çocukluk geçirmiş.

View this post on Instagram

#TBT @HollywoodReporter 💖

A post shared by Kesha (@iiswhoiis) on

Çocukluk ve gençliğinde yaşadığı zorbalığa karşı cevap veremeyen başarılı sanatçı, hiçbir şeyden pişman olmadığını bugünki karakterini yaşadıklarına borçlu olduğunu söylüyor;

"Kendi tecrübemden çok iyi biliyorum ki, yapılan yorumlar bir insanın özgüvenini ve öz değerini yerle bir edebiliyor. Hakkımda hiçbir şey bilmeyen ve tanımadığım insanların söyledikleri acımasız kelimeler yüzünden kendimi öyle 'sevilemez' hissetim ki. Artık sosyal medyayı o kadar çok kullanmıyorun, ama hayranlarımla yine bu yolla iletişime geçiyorum. Fazlası bana anksiyete ve depresyon yapıyor."

5. OneRepublic’in solisti Ryan Tedder 2017 yılında 'duygusal olarak bir duvara tosladığını' hayranları ile paylaşmıştı.

"Fiziksel, duygusal ve psikolojik bir duvara tosladım. Uyuyamıyordum, ilaç kullanmak zorundaydım, mutsuzdum, anksiyetem beni adeta hayattan engellemişti, resmen sinir krizi halindeydim. Tüm bunların sebebi aşırı yorgunluktu."

"Menejerimi aradım ve fişi çekmesini istedim. Fakat menejerim benim tamamen düşüp kaybolmama izin vermedi. Herşeye daha az yorucu olacak şekilde devam ettik. Ve başardık."

6. Gwyneth Paltrow ikinci çocuğunda doğum sonrası depresyon yaşadı.

Anlattığına göre postpartum depresyonu adı verilen bu rahatsızlık hiç de Gwyneth'in beklediği gibi değildi;

"Ben doğum sonrası depresyonda her gün hüngür hüngür ağlıyor ve çocuğuna bakamıyorsun sandım. Sadece bu sandım. Ama bundan çok daha fazlasıydı. Zombi gibiydim. Kalbime ulaşamıyordum. Duygularıma ulaşamıyordum. Hiçbir şeyle bağ kuramıyordum. Çok kötüydü." 

7. Postpartum depresyonunu yaşayan bir başka ünlü de İngiliz sanatçı Adele oldu.

Anlattığına göre Adele'in ilk depresifleşme tecrübesi dedesi vefat ettikten sonra başladı;

"İntiharı düşünmedim ama çok fazla terapiye gittim. Doğum sonrası depresyonumla ilgili ise kimseyle konuşmadım. Herşeye karşı ilgisiz ve isteksizdim. Özellikle çocuk sahibi olmayan arkadaşlarım benden çok rahatsız oluyorlardı."

8. 2017 yılında Ariana Grande'nin Manchester konseri sonrası, bir intihar bombacısı 19 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

Ariana bu dönemden sonra travma sonrası stres bozukluğu ile savaşmak zorunda kaldı. 

"Kimseyle konuşmamıştım, çünkü sandım ki herkes benim gibi kötü durumdaydı. Sonra turneden dönünce en kötü günleri yaşadım. Anksiyetem ve panik duygum en yüksek seviyeye ulaşmıştı."

9. Justin Bieber, 2016 yılında sosyal medya hesabı üzerinden bir duyuruda bulundu ve özellikle imza günü gibi etkinlikleri iptal ettiğini açıkladı.

"İnanılmaz insanlarla tanışıyorum, fakat sonunda onların enerjileri ile baş etmeye çalışırken çok bitkin ve mutsuz hissediyorum. Elbette insanları gülümsetmek ve mutlu etmek isterim ama bunun bedeli ben olmamalıyım. Ne zaman böyle etkinliklerden ayrılsam, zihinsel ve duygusal olarak bitkin oluyorum, neredeyse depresyonun kıyısında oluyorum."

10. Tarih bize şunu gösterdi ki, prensesler bile depresyondan kaçamıyor...

Prenses Diana, 1995 yılında kaydedilen bir röportajında, William'ın doğumundan sonra ve bulumia yaşadığı döneme dair şunları anlatmıştı;

"Sabah kalkarsın, ve yataktan çıkmak istemezdin. Herkes seni yanlış anlıyormuş gibi gelir, herşeyin suçlusu kendinmiş gibi hissedersin." 

Daha sonra psikolojik yardım almak isteyen Diana, sadece haberlere ve magazinlere konu olmuştu. Kendisi de bu çaresizliği şöyle anlatıyor;

"Kendimi sevmez oldum. Utanıyordum çünkü tüm bu baskılarla da başa çıkamamıştım."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kcygt

"insan" bütün olma çabası içindeki bir yarımdır. Kişi içindeki boşluğu farketmeye başladığında aceleyle bu boşluğu elindeki şeylerle doldurmaya çalışır. Bu bazen para bazen şan şöhret bazende keyif verici diğer şeyler olabiliyor.. ta ki bu boşluğun boyutlarının nekadar büyük olduğunu farkedene değin. işte bu noktada insan bir yol ayrımı ile karşılaşıyor, bir tarafta acizliğini kabullenmek ve içindeki eksik kısmı maddesel olmayan sevgi ,aidiyet , teslimiyet gibi olgularla doldurmaya calismak diger tarata ise bu boslugu aslinda bir problem olarak algilayip ona meydan okuyarak yasamak. hangisi dogru emin degilim ama dogru oldugunu bildigim tek sey farkinda olmak , ozellikte bir tamin parcasi yani ozellikle bir yarim oldugunun farkinda olmak..

oguzcan93

geçin bu işleri,bakın fakirlere...Siz hiç depresyona giren gariban gördünüz mü?Göremezsiniz.Depresyon,tükenmişlik sendromu,vs bunlar zengin hastalığı...Bu insanların el üstünde tutulan,maddi ve manevi her türlü desteği alan insanlar.İnsanın başına bir trajedi gelir,üstesinden gelemez eyvallah ama diğer hadiseler tamamen keyfiyet...

oguzcan93

*bu insanlar

bayan-sinir

Psikoloji bilgisi olmayan bir insan ne rahat söyler oldu bunları be! Sevgili gerizekalı, ille başına aşırı kötü bir şeyin gelmesi gerekmiyor. İnsan durup dururken "Canım sıkıldı biraz depresyona gireyim" demiyor. Bir fakir de pekala depresyona girebilir,kaygı bozukluğu taşıyabilir. Bu psikolojik bozukluklar çocukluğundaki anne baba tutumundan,çevrenin tutumundan da kaynaklanabilir. İnsanların neler yaşadığını bilmeden"Tamamen keyfi bunlar,zengine rahat batıyor." diye konuşmak ne kolay oldu. Bilip bilmeden konuşmayın ya!

ufukdiyoki

Para mutluluğu satın alamaz, mutluluk getirecek şeyleri satın alır. Neyi satın almaları gerektiği konusunda hata yapınca böyle oluyormuş. Üzücü bir durum.

tundra

para mutluluk getirmiyor. Çünkü gerçek değil. Ve paranın etrafındakiler de...

bluessy

Diana senin yerinde kim olsa delirirdi. Ne çektin be gülistan diyesim geliyo seni görünce. Sen de hak etmedin değil ama insanın içi acıyo be. Bi de cinayete kurban gittin belki hamile halinle. Bi sizin camilla bi bizim şeyma zaten

Görüş Bildir