Sağlıkta Yeni Dönem: Hacamat, Sülük, Akupunktur Gibi Alternatif Tıp Tedavileri SGK Reçetesine Giriyor

 > 
742PAYLAŞIM

Sağlık Bakanlığı, hacamat, sülük ve akupunktur gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını yaygınlaştırarak hastanelerde açmayı hedefliyor. Buna göre, doktorlar, bitkisel ilaçlar ve geleneksel uygulamaları da reçeteye yazabilecek, tedaviler SGK tarafından ödenecek.

Amaç, ilaç maliyetlerini düşürmek ve vatandaşın kimyasal ilaçlara bağımlılığını azaltmak.

Habertürk gazetesinden Fatmanur Boylu'nun haberine göre, Sağlık Bakanlığı, ilaç maliyetlerini düşürmek, vatandaşın kimyasal ilaca bağımlılığını en aza indirmek ve geleneksel tıp adı altında merdivenaltı işlemler yapanlarla mücadele etmek için geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını (GETAT) genişletmeyi hedefliyor.

Doktorlar, kimyasal ilaç kullanma zorunluluğu olmayan hastalara ve ilaçla izlenecek bir yol kalmayan kanserin ileri safhalarına GETAT yazabilecek.

GETAT çoğunlukla koruyucu tıp alanında uygulanacak. Teşhis, modern tıp yöntemleri ve bitkisel takviye aynı grupta anılacak. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile birlikte “Anadolu tıbbı” Türkiye’de ve dünyada yaygılaştırılacak. 18 üniversite hastanesinde bulunan GETAT merkezlerinin sayısı artırılacak.

'Alternatif tıp' tanımı doğru değil.

Bitkisel ürün, geleneksel tedavi gibi uygulamalar hekimler tarafından tavsiye edilecek ve reçetelere yazılacak. Bakanlık, bu tedavilerin modern tıptan ayrı olmadığını, bu nedenle “alternatif tıp” tanımını doğru bulmadıklarını ifade ederken, GETAT reçetelendirmelerini de kişinin isteğine bırakacak.

Hangi tedavilerin ne oranla SGK tarafından karşılanacağı şimdilik belli değil.

Henüz GETAT kapsamında hangi tedavilerin ve bu tedavilerin ne kadarının SGK tarafından karşılanacağı netleşmedi. Bu sayede antibiyotik kullanımındaki artışların da önüne geçilmesi hedefleniyor. GETAT, daha çok koruyucu hekimlik önerilerinde öne çıkacak.

''Burada hastalara ‘Ameliyat olma, hocaya git, akupunktura git’ gibi anlam çıkmamalı.''

ABD, Almanya, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın önerildiğini ve SUT fiyatlarıyla karşılandığını söyleyen yetkililer, Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi GETAT konusunda desteklediğini belirtti. Bakanlık yetkilileri, “Bu hassas ve önemli bir konu. Burada hastalara ‘Ameliyat olma, hocaya git, akupunktura git’ gibi anlam çıkmamalı. Sağlık Bakanlığı bu konuda hekimlerle muhatap olmak istiyor. Onların tavsiyeleri ve reçetelendirmeleri dikkate alınacak. Devlet yararına inanıyorsa bunları karşılayacak. Bunları sunacak insanlar bilim insanları” dedi.

''Bu tür bitkisel ürünlerin antibiyotik yerine kullanılması modern tıbbın da istediği bir şey.''

Koruyucu hekimlik sayesinde birçok hastalığın yaşanmadan önüne geçileceğini kaydeden Bakanlık yetkilileri, “Bu tür bitkisel ürünlerin antibiyotik yerine kullanılması modern tıbbın da istediği bir şey. Tabii ki birçok geleneksel tıp ürünü ve uygulaması için deney ve gözleme ihtiyaç var. Bunu modern tıp kontrol edecek. Bakanlık bünyesinde sertifika programları açılacak. Her şey kayıt altında olacak. Bu uygulamaların devlete maliyeti daha düşük.” ifadelerini kullandı.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nde 14 tedavi yöntemi bulunuyor.

Bu 14 tedavi yöntemi şu şekilde: akupunktur, sülük, mezoterapi, hipnoz, kupa uygulamaları (hacamat), fitoterapi, refleksoloji, homeopati, osteopati, ozon, apiterapi, proloterapi, lavra, müzikterapi.

Sağlık Bakanlığı'nın bu kararı sosyal medyanın da gündeminde...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir