Onları Her Yerde Görüyoruz: Görsel Hafızalarda Yerini Almış İkonik Albüm Kapaklarının Hikayeleri

0PAYLAŞIM

Kimi zaman albüm kapakları sanatçıların tanınırlığının ve şarkılarının kalitesinin önüne geçerek kendi başına bir ikon oluyor; kimi zaman da etkileyici bir kapak albümün çok satmasını sağlıyor. Bu içerikte sizler için ikonikleşmiş albüm kapakları ve hikâyelerini derledik.

1. The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967)

1967'de dinleyici ile buluşan "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" albümü yine aynı yıl Grammy'den "En İyi Albüm Kapağı" ödülünü aldı. The Beatles ile yapılan röportajda ise grup, kapağı düşünürken büyük bir parkta konser verdiklerini hayal ettiğini söylemiş. Sonrasında hayali izleyiciler sırasıyla kapağa eklenmiş. Bir çok ünlü ismin yer aldığı albüm kapağı kısa sürede ikonikleşti.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

2. The Rolling Stones - Sticky Fingers (1971)

Pop Art'ın temsilcisi Andy Warhol tarafından tasarlanan bu albüm kapağı ilk çıktığında oldukça ses getirmiş. Kapakta gerçek bir fermuar ile dinleyiciye sunulan kapakta fermuar çekildiğinde hâlâ kimliği belli olmayan modelin iç çamaşırı gözüküyormuş.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

3. David Bowie - Aladdin Sane (1973)

1973'ten önce Ziggy Stardust karakteri ile tanınan sanatçının "Aladdin Sane" albüm kapağında "Amerika’nın etkisi altında kalmış bir Ziggy Stardust" yansıtılmak istenmiş. Kapak fotoğrafı için sanatçının üvey kardeşinden ilham alınmış. Bowie'nin yüzünde yer alan şimşek ise kısa bir zamanda artan şöhretin ruhunda bıraktığı çatlakları simgeliyor.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

4. Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon (1973)

Pink Floyd'un ikonikleşen albüm kapaklarında biri olan bu kapak, eğitim hayatımız boyunca karşılaştığımız beyaz ışık ve prizmadan ilham alınarak tasarlanmış. Bu ikon, grubun müziğe olan tutkusunu ve şarkılarının çeşitliliğini simgeliyor.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

5. Led Zeppelin - Houses of the Holy (1973)

İngiliz rock grubu Led Zeppelin'in 1973'te çıkardığı albümün kapağı 1930'larda bilimkurgu alanında serler veren Arthur C. Clarke'ın "Çocukluğun Sonu" adlı eserinden esinlenerek yapılmış. Halüsinasyon etkisi uyandıran kapak birçok ödül alırken bazı çevrelerce de çıplak çocuk görüntüsü barındırmasıyla bazı çevrelerce oldukça eleştirilmiş.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

6. Pink Floyd - Wish You Were Here (1975)

Pink Floyd'un o zamana kadarki en iyi beş şarkısından oluşan albümün tasarımı Storm Thorgerson'a ait. Albümün yapım çalışmaları sürerken gruptan uyuşturucu bağımlılığından dolayı ayrılan Syd Barret'e ithafen yapılmış bir kapak. Thorgerson, bu tasarımda insanların yanmaktan korktukları için gerçek duyguların tam anlamıyla yansıtamadıklarını göstermiş. Grup üyelerinin ruhsal bunalımı yalnızca kapakla değil, "Keşke Burada Olsaydın" anlamına gelen albümün ismi ile de dile getirilmiş.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

7. Madonna - Like A Virgin (1984)

Madonna'nın en sevilen şarkılarını kapsayan bu albümün kapağında sanatçının üzerinde "Toy Boy" yazan bir kemer ve bir gelinlik var. Fotoğrafın "din ve bekâret" kavramlarını içeren provokatif bir yaklaşımı var.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

8. The Smiths - Meat is Murder (1985)

The Smiths'in 1985 yılında çıkan ve kapağı ile de oldukça uzun bir süre gündeme gelen albümündeki fotoğraf 1967 yılında fotoğraflanan bir askere ait. Fotoğrafın orijinalinde askerin başındaki kaskta "Sevişme, savaş!" yazılı iken kapakta kullanılırken albümün ismiyle değiştirişmiş.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

9. N.W.A - Straight Outta Compton (1988)

Kaliforniya temelli bir hip hop grubu olan N.W.A'nın 1988 tarihli "Straight Outta Compton" albümü ölmek üzere olan birinin bakış açısı dikkate alınarak fotoğraflanmış.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

10. Nirvana - Nevermind (1991)

İlk olarak grup üyeleri ve müzik aletleriyle yapılan çekimlerden istenilen sonuç alınamayınca Fotoğrafçı Weddle, kapakta bir bebek kullanmayı düşünmüş. Çekimler sırasında dört aylık olan bebeğe can kurtaran kontrolünde 2 dalış yaptırılmış ve çocuğun ağlaması sebebiyle çekim toplamda 11 kareyle sonlanmış.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

11. Metallica - Load (1996)

1996 yılında çıkan Load albümü, Metallica dinleyicileri için oldukça şaşırtıcı bir albümdü. Grup bu albümle birlikte müzik tarzında bir değişime giderken aynı zamanda grup üyeleri de imaj değişikliğiyle dinleyicilerini oldukça şaşırttı. Fakat, bu albümde dikkatleri çeken bir başka şey ise albüm kapaklarıydı. Kapakta iki cam arasına sıkıştırılmış kan ve spermler fotoğraflanmıştı. Başlarda bu kan ve spermin grup üyelerine ait olduğu düşünülse de yapılan küçük bir araştırma ile büyükbaş hayvan kanı ve albüm kapağını çeken fotoğrafçı Serrano'ya ait sperm olduğu anlaşıldı.

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

12. Placebo - Placebo (1996)

Placebo'nun yine grubun adıyla anılan albümünün kapağındaki bu çocuğun fotoğrafı izinsiz kullanılmış. Albümün dağıtımının ardından çocuk verdiği poz sebebiyle arkadaşları tarafından aşağılanmış. Kapakta yer alan David Fox ise bu durum röportajlarda şunu dile getirmiş: "Büyük ağabeyim Duane hayatını kaybetmişti ve kuzenim Saul Fletcher da cenazeye gelmişti. Aslında onu çok iyi tanımıyordum, çünkü o Londra'da yaşıyordu ve ben ondan yaşça çok küçüktüm. Kendisi profesyonel bir fotoğrafçıydı ve tüm kamera ekipmanları ile birlikte gelmişti. Beni dışarı çıkarttıktan sonra benden değişik yüz ifadeleri yapmamı ve değişik pozlar vermemi istedi. O zamanlar bunu sadece kişisel olarak kullanacağını düşünmüştüm."

Albümde yer alan şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Kan ve sperm ne alâka yâ?? Load ve Reload en sevdiğim albümleridir bu arada..

dr_geyik

İçeriği hazırlayan sanki Metallica düşünüp düşünüp "hadi böyle bir kapak yapalım" demiş gibi lanse etmiş. Aslında kısaca albüm görseli olarak Andres Serrano adlı bir fotoğrafçının çalışmalarını kullanıyorlar. Sanat eseri değeri olduğu için orada, albümle ve müzikle bir ilgisi olduğundan değil. Adamın da anlatımı o, canı öyle birşey yapmak istemiş yapmış, modern sanat işte. Reload'un kapağında da aynı sanatçının bu kez kan ve idrar olarak yapılmış bir diğer çalışması var.

heineken

Pearl Jam - No Code nerede?

Görüş Bildir