Ölümden Sonraki Hayat İçin Gömülen, Farklı Kültürlerden Sır Dolu Mezar Hazineleri

254PAYLAŞIM

İnsalık tarihi boyunca ölüm ve ölümden sonraki hayat insanların ilgisini çekti ve bu durum her kültürde yer buldu. Kimi kültürlerde ölümden sonraki hayat için mezarlara ölülerin öte dünyada kullanması için hazineler gömüldü.

İşte arkeologların tüm dünyadaki ören yerlerinden çıkardığı ölümden sonraki hayatta, iyi bir yaşam umuduyla mezarlıklara konulan mezar hazinelerinden bazı muhteşem örnekler…

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/2016/...

Nihai gizem: Kalbin atışları durunca ne olur? Beyin sinyal alma ve gönderme işlemlerini durdurur ve eskiden hayat dolu olan bir insanın vefat ettiği söylenir...

Dünyadaki farklı kültürlerde ise bu soruya birçok farklı cevap verilmiştir.

İnci kapılardan girilen, sonsuz bir hayatın olduğu cennet ya da sonsuz ateş ve ıstırabın olduğu bir öte dünya, tekrar doğumlarla süregiden bir reenkarnasyon döngüsü ya da Yaradan ile birleşme fikri…

Ancak ölümden sonraki yaşama dair bugünün inançlarının temelinde, çok daha eski tarihlere kök salmış kimi inançlar ve fikirler yatıyor.

Neredeyse insanlık tarihi boyunca, İnsanın kısa ve ölümlü hayatının, ölümden sonra, zamanın enginliğinde daha mutlu bir hayat getirmesine dair umut beslendi. Ölümden sonraki dünya sonsuz ve mutlu bir dünya olmalıydı. 

Örneğin Eski Mısırlılar, ölümden sonraki hayatta dünyada onları mutlu eden ne varsa onların aynen devam edeceğine, ancak keder, acı, ağrı, açlık, susuzluk gibi sıkıntıların asla olmayacağına inanıyorlardı.

Birçok antik kültürlerde -Çin, Qin Hanedanlığı’nda, Mezoamerika’da ve Mayalarda mezarlar yiyecekler ve araç gereçler ile dolu olurdu. Böylece ölü, mezarında rahatlıkla yaşayabilirdi.

Mısır’da ise merhum kişinin mezarına çok daha basit eşyalar bırakılırdı. Ayrıca yeniden doğuşu temsil eden siyah Nil çamuru ile dolu kavanozlar konulurdu. 

Ancak zengin kişiler ve yönetici sınıf o dönemin toplumsal yapısı içinde paranın satın alabileceği en iyi ürünlerle beraber defnedilirdi.

İşte o ürün ve hazinelerden bazıları...

1. Mısırlı Alayı

M.Ö. yaklaşık 2000 yılında Mesehti adında bir soylu Asyut'da öldü. 

Bu soylu kişi, mızrak ve kalkan taşıyan 40 yerel askerin, 60 cm boyundaki ahşap modelleri ile birlikte toprağa verildi.

2. Tillya Tepe Hazinesi

Afganistan'daki Tillya Tepe arkeolojik alanında yapılan çalışmalarda 21618 altın, gümüş ve fildişi eser bulunmuştur. 

Görselde Tillya Tepe'deki kazılarda varlıklı göçebelerin mezarlarında bulunan altın ve turkuaz taşlardan imal edilmiş hançerde, bir Sibirya ayısının silueti bulunuyor.

3. Firavun'un Model Teknesi

M.Ö. 15. yüzyıl içinde Mısır'ı yöneten Amenhotep II ile beraber gömülen mezar hazinesinde, sedir ve çınar ağaçlarından yapılan, boyanmış ve süslenmiş bir tekne de bulundu. 

180 cm'yi aşan uzunluğuyla, -büyük olasılıkla- öbür dünyada ulaşım aracı olarak kullanılacak sihirli bir tekne olarak görülüyordu.

4. Moche Mezarı Hazinesi

Büyük bir liderin yağmalanmamış mezar hazinesi, 1987 yılında Kuzey Peru'da Sipan köyü yakınlarında ortaya çıkarılmıştır. 

M.S.  250 dolaylarında ölen bir savaşçı-rahibe ait olan bu hazinede görseldeki altın ve turkuaz taşlardan olan bu küpenin de dahil olduğu son derece değerli takılar vardı.

5. Trakyalı Kralın Yüzü

Som altından yapılan, 5. yüzyıla ait Trakyalı hükümdarın cenaze maskesi 2004 yılında, modern Bulgaristan'da ortaya çıkarılmıştır. 

Trakyalılar yöneticilerini, büyük taş kubbelerin altına gömerlerdi. Ancak başarılarına ve yaptıklarına dair yazılı kayıtlara henüz rastlanmamıştır.

6. Antik Mısır'da Yargılama Günü

M.Ö. 15. yüzyılda "Kralın Sağ Eli" olarak hizmet eden Maiherpri adında yönetici sınıftan bir adamın mezarında bulunan bir papirüs, hayatındaki iyi ve kötü davranışlarını tartarak onun ebedi kaderi hakkında karar verecek olan "yeraltı tanrısı" Osiris'i göstermektedir.

7. Mısır'ın Cenaze Kavanozları

Mısır geleneğinde ölü beden mumyalanmadan önce, iç organlar çıkartılıp kavanozlara yerleştiriliyor. Bu kavanozların kapaklarında ise Mısır Tanrıları yer alıyor. 

Soldan sağa: Hapy akciğerlerin, Imsety karaciğerin, Qubehsenuef bağırsakların,  Duamutef ise midenin koruyucu tanrısı...

8. Mayaların Yeşim Taşı

7. yüzyılda Copan'da bir kraliyet kâtibinin -muhtemelen bir kralın oğlu- yeşim taşından yapılmış kolyesi bulundu. 

Bu iki yeşim taşı o dönemin soylularını betimliyor. Aynı hazinede yeraltı dünyasının simgesi olarak görülen baykuş motifinde bir başka kolye daha bulundu.

9. Terra - Cotta Savaşçıları

M.Ö. 3. yüzyılda Çin imparatorlarından Qin Shi Huang Di'nin mezarı, ebedi koruma sağlamak amacıyla heykellerden oluşan büyük bir ordu içeriyordu. 

Savaşçıların çoğunun yüzü, başkentin en savunmasız ve işgal edilmeye en müsait olduğu doğu yönüne doğru çevrilmiş durumda.

10. Sonsuzluğa Sürülen At

Tarihi M.Ö. 5 yüzyıla uzanan ve Pazyryk kültürüne ait olan keçe, deri ve at yelesinden yapılmış bu renkli eyer örtüsünün üzerinde dağ keçisini ısıran mitolojik kızıl akbabayı göstermektedir.

11. Karşılaşan Uygarlıklar...

M.Ö. 425 yılına ait bu Yunan tarzı sürahide bir Trakyalı savaşçının imajı bulunmaktadır. Bu sürahi günümüzde Bulgaristan sınırlarında, Karadeniz sahil şeridinde bulunan bir Yunan kolonisine ait mezarlarda bulunmuştur.

12. Kurban Edilmiş Bir Şaman mı?

Güney Lima, Peru'da Paracas kültürünün bir dini merkezinde 15.000 Amerika papağanı tüyünden yapılmış, 1300 yıllık mumyalanmış bir bohça bulundu. İçinde ise bilinmeyen bir nedenle idam edilen genç bir kadın ya da kutsal bir şamanın kemikleri bulunuyor.

13. Mayaların Kabı

Mayalara ait bu çarpıcı kap, Copan'da bir kraliyet mezarının üstünde bulunan bir odada başka değerli eşyalarla beraber bulunmuştur. 

Üzerindeki resimlerde Kuzey Teotihuacan'ın "patlak gözlü tanrısı" Tlaloc tasvir edilmiştir. Ancak Maya tarzı bir tapınakta görülmektedir.

14. Mumyalanmış Ceylan

M.Ö. 945 yılında Mısır'ın kraliyet ailesinin kadın bir üyesinin son derece lüks ve özenli bir biçimde hazırlanmış ceylan biçiminde tabutunun içinde bu hanedan üyesinin mumyalanmış ceylanı bulunuyordu.

Siz ölümden sonraki hayata inanıyor musunuz?

Evet.
Fikrim yok.
Hayır.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jrfeanor

9. a ek bilgi askerlerin elindeki silahlar nerede diye soracak olursanız. imparatoru devirmek için halk tarafından kullanılmıştır.

gollum

Gidince görücez hayat var mı yok mu çok kafa yormaya gerek yok :)

ssensei

herkes alim olmuş, maşallah :)

koala-neco

Ben her zaman şu örneği veriyorum : Öteki taraf diye birşey olsaydı, hangi dine mensup olursa olsun istisnasız dünyadaki bütün liderlerde güç ve para hırsı olmazdı, bkz hepsi hırsız ;) Kefenin cebi olmadığını bilecek kadar akıllı olduklarını varsayarak bence bizim bilmediğimiz ortak bir sır biliyorlar diye düşünüyorum. Din denen olgu toplumları ahlaki açıdan disipline etmek için kullanılan bir dinamik, hoş günümüzde ahlaktan bahsetmek de ne mümkün ama neyse :)

koala-neco

4. ayete cevaben : Bunlar devletin en gizli belgelerine bile erişecek yetkiye sahip insanlar, ayetlerden çok daha fazlasına, din denen olgunun gerçek olup olmadığına kadar hem de ;) Cephede ölen son lider kim hatırlıyor musun ? eskiden savaşlarda liderler en önde gidermiş savaşa, artık onlar viski içerken "şehitlik" denen şeyle gözlerini kararttıkları gariban insanları sürüyorlar cepheye, eskiden mal mülk güç ihtiras yok muydu ? tabi ki vardı ama tarih bilinci yoktu açıp belge karıştırmadılar, gerçekten din var mı diye merak etmediler körü körüne inandılar, Ama artık hiçbir lider inanmıyor, Herşeyi bırak koskoca arap sermeyesi faizle dönüyor, dini bizden daha iyi biliyorlardır heralde değil mi :)

leagueoflegends

Ölümden sonra hayatın olması imkansızdır ve kesinlikle mantık dışıdır. Canlıların 'ruh' adı verilen soyut bir yapıları yoktur. Tarih boyunca insanlar ölümden sonraki yaşama inanmışlardır. Tek nedeni ölüm korkusudur. Sağlıklı insanlar ölmek istemezler ve ölümden korkarlar. Bunun iki sebebi vardır. Artık yaşamayacak olma insanı dehşete düşürür ve sahip olduğu, olacağı ve hayallerini yapacaklarını bir kenara atıp artık yaşamayacak olmasıdır. İkinci sebebi arkamızda bırakacak olan insanların arkamızdan bizim yokluğumuzdan dolayı üzülecekleri ve bizim varlığımıza ihtiyaç duyacaklarıdır. Nasıl olsa öbür dünyada öldükten sonra ona kavuşabileceğim diye düşünerek sadece kendimizi rahatlatırız. Yanlış inanışlarla yaşayarak sadece kendi korkularımızı dindiririz. Zihinleri insanlar kadar gelişmemiş olan canlılar ne inanırlar ne de inanmazlar. Onlar içgüdülerine göre yaşarlar. Sonuçta doğada hayatta kalmak doğanın birinci kuralıdır. Bu kuralı tanrı koymadı. Bu bir tür adaptasyondur.

leagueoflegends

Canlılar yaşamak için böyle bir savunma oluşturmuşlardır. Zaten sonunda da belirtmiştim.

ezgisen

şahsen son derece sağlıklıyım.. son derece de aklım yerinde zekam konusunda da şüphem yok çok şükür .. şunu söyleyebilirim ki ölümden korkmuyorum. niye korkayım ki ölümden sonra ki yaşama inanıyorum. Allahın rabbimizin huzuruna gidicem orda sonsuz nimetler çok güzel bir hayat beni beklerken burda hiç ölmicekmiş gibi dünya dertleri ile uğraşıyoruz. söylermisin bana madem ki diğer hayat yok öldükten sonra nereye gideceksin. toprak mı oluyorsun sadece? eğer öyleyse bu dünya da iyilik ve kötülük niçin var? düşünme yetin niye var? bunca uygarlık da mı boşuna diğer tarafa hazineler götürmeye kalkmış. peki niçin rüya görüyorsun. rüyan da başka bir hayat ve rüyanda gördüğün saatler süren olay uyandığında sadece 7 8 saniye.. ya ölümden sonra ki yaşamın rüyasını şuan görüyor isek uyandığımızda sadece 7 8 saniye geçiyor ise :) buda diğer hayatın sonsuz olduğuna işaret değilmidir koskoca dünya yaşamı diğer hayatın 7 8 saniyesi :) bu yüzden ölümden korkmuyorum ölmek aslında uyanmaktır.

koala-neco

hiç ölümle burun buruna geldin mi ki ölümden korkmadığını iddaa ediyorsun ? 6 takla atan araçtan sağ çıktım ve o an yolda yatarken inan bana herşeyin bitiyor olacağı hissi insanın kemiklerine işliyor, ve biraz daha yaşayım ulan diyorsun, bırakın bu beylik laflarını herkes ama herkesölümden korkar, intihar eden bir insanda o en son anda duyulan pişmanlık bile ölüm korkusunun işaretidir

koala-neco

daha bitmeyen pil yapamamışız evrenin amacını sorguluyoruz, daha ona çok var durun hele :) Ben de olaya şu açıdan bakayım, bütün bu imtihan şeytanın bizi kendinden yüksek gördüğü için mi yani ? hadi ama !!! Neden ben bu iddaanın mezesi oluyorum ? Hayatın amacı bu mu yani iyi tarafı mı kötü tarafı mı seçeceğim ? iyi de bu hayatı bile ben seçmedim ki

ezgisen

:D kovalacım bence sen bana bugün cevap yazma ölüm ile burun buruna gelmediğimi bilemezsin :D inan sadece tebessümle sana cevaplarını yazıyorum bugün.. laf sokarken insanların ne yaşamış olduklarını bilmeden önyargılarınızla yazıyorsunuz. oysaki ben tamamen genelleme yapıyorum.. şimdi önyargılarını alıp gidebilirsin kimin ne yaşadığını bilemezsin.. VE EVET KORKMUYORUM ÇOK ŞÜKÜR rabbime kavuşucam

koala-neco

Ben neden seçim yapmak zorundayım ? cennet ve cehennem arası ara /tarafsız bölge neden yok ? günde bi öğün yemek 2 sigara molasına gül gibi yaşar giderim halbuki, cennetin zenginliklerini isteyen kim ya da neden yanıyorum ben arkadaş cehennemde ? Etrafına bir bak dünyadaki bütün savaşlar birilerinin bir taraf olmasından çıkıyor, ben hiçbir tarafta değilim kesin birbirinizi banane

koala-neco

öleceğin zaman haber ver helvanı yiyeyim ezgican :)

koala-neco

islam ülesinde doğunca inanmak zorunda mı oluyor insan ? Demek ki arabistanda doğsam faizin haram olmadığına inanmam lazım o halde öyle değil mi ? zenginlik güç ihtiras gösteriş vs hepsi mübah :) E bakıyorum kendi ülkeme " kandil günü mastürbasyon günah mı ?" gibi saçma salak sorulara cevap vererek 600 bin tl'yi cukka yapan adamdan mı öğrenecem ben islamiyeti? Valla beni öbür tarafta sorguya çekerlerse aynen şunu derim : Etrafımdaki pezevenklerin hiçbiri bana inandırıcı gelmedi , tam inanacak gibi oldum ama bir gülme geldi " :)

koala-neco

tamam niye bağırıyorsun "Allahuekbeeeaaar" diye bağıran eli palalı islami terör örgütü çapulcuları gibi ? hani islam sevgi barış ve sabır diniydi ? dahasiz bana sabır gösteremiyonuz ohooo işimiz var

leagueoflegends

Yaratıcıyı savunan düşünceler bana mantık dışı geliyor. Burada neden inanmadığımı nelerin mantık dışı olduğunu yazsam uzun sürer. Sana mantıklı geliyor olabilir. İnancına saygı duyarım. Bu arada soruna cevap olarak evren bilinçli bir varlık değildir evreni bütün olarak düşünebilirsin. Bu bütünün parçaları olarak da bizi. Dünyanın güneş sisteminde yaşama elverişli bir konumda olduğundan dolayı canlı sistemi oluşmuştur. Evrim teorisini incelemeni öneririm. Yaşamın oluştuğuna dair bilimsel ve gerçek akla uygun gerekçeleri var. Ayrıca arının bal yapmasının nedeni yumurtalarını bırakarak yeni canlılar meydana getirmesidir. Bunu bilinçli olarak yapmazlar ayrıca tanrı da yaptırmaz.

koala-neco

Ben mi saçmalıyorum ? Büyük harfle yazmana gerek yok mal değilim ben okuyan ve okuduğunu anlayan bir adamım , büyük harfle vurguya ve dikkat çekmeye ihtiyaç duyanlar okumadan itaat edenler ;)

leagueoflegends

Bilimsel olarak kanıtlanırsa

koala-neco

Sizin ortak özelliğiniz ne biliyor musun ? Çok çabuk celallenmeniz ve kendinizle çelişmeniz, köşeye sıkışınca sabırdan eser kalmıyor, ben çok gördüm böyle islamı savunurken gözlerinden ateşler saçan, yemin ediyorum şeytanla yan yana getir ikisini şeytan daha sempatik gelir bana ;) neyse hadi dağılalım bu konu uzar gider

leagueoflegends

Bilimsel kanıt dediğim tanrı kendini göstersin değil akla ve mantığa yatan cevapların olması lazım fakat bunun için kitabın tamamen değiştirilmesi gerekiyor işte böyle olunca da sizin inandığınız tanrınızı da değiştirilmiş oluyor. Cevap olarak sürekli inananlar evrendeki ve dünyadaki düzenden bahsediyorlar. Fakat şöyle bir düşün hiçbir şey yoktan var edilemez. Hiçbir şey yokken bir şey doğmaz yani. Tanrı denilen varlığın yaratıcı güçlere sahip olduğu sonsuzluktan beri var olduğunu düşününce fizik kurallarına aykırı olduğunu görüyoruz.

koala-neco

Benim biryerim sıkışmadı asıl sen sıkışmışa benziyorsun ki hemen mahalle ağzına geçiş yaptın, Ben seni anlamak zorunda değilim fikrini karşı tarafa zorla kabul ettirmeye çalışan ve bunu yaparken de agresifleşen bir adam görüyorum sadece karşımda, sana kolay gelsin

chico-peters

KUzzey Amerikada bir deyim vardir, din, cahil insanlari mesgul etmekle kullanilan bir seydir

Görüş Bildir