Müziğin Bugüne Kadar Bilmediğiniz Sağlık Üzerindeki 9 Faydası

 > -

Hiç müziğin olmadığı bir dünya düşündünüz mü? Ne kadar uzak değil mi? Tarihe baktığımızda hemen hemen her uygarlığın din, meditasyon, tıp, ritüeller ve eğlence için farklı şekillerde de olsa müziği kullandığını görürüz. Sizler için müziğin sağlık üzerindeki kanıtlanmış etkilerini derlemeye çalıştık.

1. Müzik kalbe iyi gelir.

Müziğin ruhun gıdası olduğunu biliyoruz peki ya kalp? Müziğin hastalıkları tedavi etmede birçok faydası olduğunu gösteren sayısız araştırma vardır. Massachusetts Hastanesinde gözlemlenen kalp ameliyatı geçirmiş kişilerden elde edilen verilere göre. Ameliyat sonrası Mozart'ın piyano sonatlarını dinleyen hastalar diğer hastalara göre çok daha hızlı iyileşme göstermişlerdir. Kalp ritmleri ve tansiyonları çok daha hızlı normal değerlere gelmiştir.

2. Müzik ağrının dindirilmesinde yardımcı olur.

Sebebi bilinmeyen ağrılardan muzdarip hastaların sadece müzik dinletilerek ağrılarının azaltıldığı araştırmalarla sabittir. Bu noktada en iyi ağrı kesici müziğin klasik müzik, özellikle Mozart ver Bach olduğu görülmüştür. Müzik meditasyonunda heavy metal ve tekno müzik kullanılması durumunda hastaların rahatsız olduğu ve kalp atışlarının düzensizleştiği gözlemlenmiş, bu sebeple bu tür müziklerin terapide kullanılması sakıncalı bulunmuştur.

3. Müzik obezitenin önlenmesinde faydalı olabilir.

Bilinçaltımıza müzik ile mesajlar yollanarak obezitenin önüne geçilmesi denenmiş bir yöntemdir. Böylece kişinin yapması gereken diyet, alacağı gıdalar, vb. şeyler müzik ile bilinçaltına işlenerek kilo kontrolünde daha başarılı sonuçlar alınmıştır. Ayrıca yemek yerken dinlenen yumuşak ve sakin müziklerin kişinin daha az ve yavaş yemesine yol açtığı da gözlemlenmiştir.

4. Müzik bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Michigan Devlet Üniversitesi müzik okulu müziğin insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair bir liste yayınlamıştır. Bu listenin en ilgi çeken maddesi ise müziğin bağışıklık sistemimizde önemli bir yere sahip olan interleukin 1'in seviyesini arttırdığıdır. 15 dakika bile müzik dinlemek interleukin 1 seviyesini arttırmaktadır

5. Müzik prematüre bebeklerin hayata tutunmalarına yardımcı olur.

Beth Israel Tıp Merkezinde prematüre bebekler üzerinde yapılan çalışmada, bebeğe, anne karnında olduğu hissini uyandıracak anne karnı seslerinin ninniler ve perküsyonla zenginleştirilmiş bir halinin dinletilmesinin, onların kalp atışlarını ve soluk alıp vermelerini düzenlediği görülmüştür. Bu müziği dinleyen bebeklerin daha sakin ve uyku düzenlerinin daha daha düzgün olduğu saptanmıştır. ayrıca bebeklerin ve ailelerin de daha az stres altında oldukları görülmüştür.

6. Müzik hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olabilir.

"Mozart etkisi" ile ilgili pek çok yayın vardır. Buna göre öğrencilerin ders çalışırken özellikle klasik müzik dinlemelerinin konsantrasyonlarını arttırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur.

7. Bir müzik enstrümanı çalmak, motor becerilerin gelişmesine yardımcı olabilir.

Felç sonucu beyin hasarı oluşan hastaların pek çoğunun bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenerek eski becerilerini tekrar kazandığı çalışmalarla ispatlanmıştır.

8. Müzik yaşlı insanların çektiği bazı sıkıntılara derman olabilir.

Yaşlı insanlar yalnızlıktan ve depresyondan sıklıkla şikayet ederler. Müzik bu tür ruhsal sıkıntıların dindirilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca müzik Alzheimer hastalarının gerçeklikten kopmamaları için de son derece faydalıdır. Bilim insanları bir müzik enstrümanı çalan yaşlıların hem fiziki hem de psikolojik olarak diğer yaşlılara göre çok daha iyi durumda olduklarını belirtmekteler.

9. Müzik kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.

Uygulanan müzik terapileri ile belki kendinizi çok mutlu ve neşeli hissetmeyebilirsiniz ama müziğin kendinizi daha az üzgün hissetmenize yardımcı olduğu araştırmalarla gösterilmiştir.

Sonuç olarak hepimiz müzikal canlılarız.

Dr. Oliver Sacks kitabında "güçlü bir ritm ve melodi beyinde sözcüklerden çok daha fazla yer kaplar" diyor. Afazi hastalarının tedavisine müzik ile başlanması da sanırım ne kadar müzik canlısı yaratıklar olduğumuzun bir göstergesi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-ak5

DERKEN?

sebnem-yuksel

Müzik her şeye iyi gelen bir ilaç!

korayseyhan

Boşuna demiyoruz kardeşim "Müzik ruhun gıdasıdır" diye :) İyi ki müzisyen bir ailem var ve ben de müzisyenim :) Yaşasın müzik yaşasın notalar :))

sinecemis

Müzik ayrıca derin depresyon geçiren insanlara da iyi gelmektedir.

balkir

2. maddeye bizzat şahit oldum. hastanede ağrılarımdan hüngür hüngür ağlarken dinlediğim hafif müzikler ağrımın azaldığını hissetmemi sağladı ve uykuya dalmamı kolaylaştırdı.

Görüş Bildir