Müteahhitlerin Ellerinde Bir Katliama Dönüşen Depremlerin Ardından Biraz da Gerçekleri Konuşalım!

2bPAYLAŞIM

Bu daha ne kadar sürecek?

İzmir'de dün 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Birçok hayat dünyadan göçüp giderken birçoğu da direncini kaybetmeyip hayata tutundu. Televizyon ekranlarından bir dakika bile gözlerini ayıramayan bizler de kâh sevindik kâh gözyaşlarımızı tutamadık.

Bu deprem sadece İzmir'i değil, tüm Türkiye'yi vurdu elbette. İçimiz paramparça bir şekilde sosyal medyaya düşen videoları izledik. Uyku girmedi gözümüze... En ufak olumlu bir haber duymak için bekledik. Uyuyarak onları yalnız bırakmak istemedik bir nevi kendimizce...

15 yaşındaki Günay'ın "Abi sen gitme" sözleri tüylerimizi diken diken ederken, Buse'nin enkazdan çıkarılırken kendisini unutup annesini araması hepimizi mahvetti.

Bu yaraları sarmak çok kolay olmayacak onlar için. Bunlar bir kenara dursun ben bugün sizlerle bu depremlerin başka bir yönünü konuşmak istedim. Belki sırası belki de değil inanın bilmiyorum ama ben yine de sizlere içimi dökmenin iyi olacağını düşündüm.

Aranızda dün akşam saatlerinde Fox TV'yi izleyenler olmuştur. Selçuk Tepeli'nin sunduğu programa depremi yorumlaması için deprem bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan katılmıştı.

Canlı yayında Ercan'ın yoksulluk ve deprem arasındaki ilişkiyi anlatırken kurduğu cümleler benim gibi eminim sizi de etkilemiştir. Ercan'ın yapmış olduğu "Deprem ve terör yoksulun sorunudur. Bir ülkede yoksulluğu yenmedikçe depremlerin adı ölüm olur. İnsanlar istedikleri için kötü ev yapmıyorlar. Bir ülkede deprem sorununu çözmek için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır. Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez. Hiçbir ünlünün, zengin bir kişinin enkaz altından çıkarıldığını duymadınız, duymayacaksınız." açıklamasının tam anlamıyla başımın üstünde yeri var.

O anları buradan izleyebilirsiniz;

İzmir Depremini Önceden Bilen Deprem Bilimci Prof. Övgün Ahmet Ercan: 'Deprem ve Terör Yoksulun Sorunudur, Zenginler Ölmez' - onedio.com
İzmir Depremini Önceden Bilen Deprem Bilimci Prof. Övgün Ahmet Ercan: 'Deprem ve Terör Yoksulun Sorunudur, Zenginler Ölmez' - onedio.com

Deprem - yoksulluk ilişkini açmadan önce koronavirüs salgınına bir dönüş yapalım. Ne zaman sosyal medyaya baksak vatandaşların isyanlarına denk geliyoruz. Koronavirüs testi yaptırmak için kapılarda metrelerce kuyruk oluşturanlar; hastanelerde tedaviye alınmayan ağır hastalar; evlerinde karantinada olup bir ambulans bile isteyemeyenleri görüyoruz.

Salgının bir tarafında bunlar yaşanırken diğer tarafında da zenginlerin, ünlülerin ve siyasetçilerin defalarca test yaptırdıklarını hatta belirti göstermemelerine rağmen hastanelerde tedavi gördüklerini öğrendik. "Salgın herkesi eşitledi" tezinin de böylece çürüdüğüne şahit olduk. Salgının, her konuda olduğu gibi sınıfsal olduğunu idrak ettik.

Gelelim depremlere... Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın dediği gibi depremler de salgınlar gibi sınıfsal bir meseledir. Depremlerde en çok bedeli villalarda, milyonluk evlerde oturanlar değil; müteahhitlerin malzemeden çalarak yaptığı ucuz yollu evlerde oturanlar öder.

Çürümüş, kağıttan, bir dokunsan paramparça olacak evler yapanlar bizlerin de bir nevi mezarlarını inşa ediyor bu ülkede. Bu evleri denetlemeyen yetkiler de bu yaratılan mezar çukurlarına ortaktır kanımca.

Asgari ücretle geçimini sağlayan bir bireyin ne yazık ki depreme dayanıklı yapılanlarda yaşamını sürdürmesi imkansız gibi bir şey. Yoksulun aklına zaten "depreme dayanıklı olsun" gibi bir düşünce de gelmez. O, sadece cebine uygun olup olmadığına bakar. Bu böyle olmak zorundadır ne yazık ki.

Deprem bölgesi olarak geçen bir ülkede elini atsan müteahhit çıkıyor. Durum böyleyken denetleme mekanizmasının en çok çalışması ve devletin üstüne yoğun bir şekilde düşmesi gereken mesleklerden biri bu. Fakat bunun yapılmadığını maalesef sürekli tecrübe ediyoruz.

Bazı müteahhitlerin çoğu eminim ki depremler yaşandığında yeni dikecekleri çöp evlerin hayalini kuruyorlardır. Bir şeyler değişmeden bu hayaller de değişmeyecek. Yine kağıttan evler dikmeye devam edecekler. Ve biz yine öleceğiz.

Bu söylediklerime "zengin-fakir edebiyatı yapıyorsun" diyenler elbette çıkacaktır. Her şeyi sınıfa bağlayıp analiz yapmanın boş olduğunu düşünenler de olacaktır fakat gerçek bu. Aklınıza gelebilecek her şey sınıfsal, her şey yoksulluk ve zenginlik ekseninde ilerliyor.

"İnsanlara mezar inşa eden müteahhitlerin değil kendi dertlerini kenara bırakıp kurtarmaya giden madencilerin ülkesini kurmamız gerek." cümlesi de aslında her şeyi açıklıyor. Birbirimizden başka kimsemiz yok bizim.

Evet, bu bir doğal afet fakat katliama dönüştürmemek de bazılarının elinde. Biz artık cennetten toprak değil, güvenli bir şekilde yaşamak istiyoruz. Salgın, savaş, doğal afetler ne olursa olsun yara alan yine yoksullar oluyor. Bu ne zamana kadar devam edecek, siz söyleyin?

Yorumlarda konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paladin61

sıkıp sallayan müptezellere bina inşaatında yapılan denetlemeleri anlatayım. temelinden mimari projesine statiğinden zemin etüdüne kadar yapı denetim firmaları kontrol yapar. ancak son tahlilde yapının doğru inşa edilip edilmediği o yerleşim biriminin BELEDİYESİNE AİTTİR. OTURUM İZNİNİ O BELEDİYE VERİR... BÜTÜN PLNALARI İNCELEMEK VE SON HALİYLE YAPININ TAMAMLANMIŞ HALİ İLE OTURUMA UYGUN OLUP OLMADIĞI KARARI BELEDİYENİN ELİNDEDİR. O ZEMİNE O KADAR KATI VERİP VERMEMEK YİNE BELEDİYENİN ELİNDEDİR. NE KADARI YEŞİL ALAN OLACAK YİNE BELEDİYENİN ELİNDEDİR. YANİ BURADA HÜKÜMETE ÇAMUR ATARKEN O YAPILARIN (Kİ DÜKKAN RUHSATLARIDA TADİLAT RUHSATLARIDA BELEDİYELERE AİTTİR...) BELEDİYEYİ ES GEÇENİN ÖNCE BUNU BİR SORGULAMASINDA FAYDA VAR.

paladin61

nitekim belediyenin imar müdürlüğüne bağış yaptığında hemen çözülüveriyor sorunun... sorun olmaktan çıkıyor. deprem vergilerinin nereye gittiğini sorgulayan insanların bu binalara ruhsata kimin hangi şartlarda verdiğini sorgulamaması çok ilginç... maden çöktüğünde madene ruhsat vereni arayıp maden sahibine yüklenenlerin bu depremde BELEDİYE ve MÜTEAHHİTLERİ es geçip hükümete sarmasını bana kimse iyi niyetle acıyla açıklayamaz:... neyin acısı? kimin acısı? enkazda yakınları kalanların hesap sormasını anlarım ama yakını olmayıp hükümete sallayanları anlamam...

gizem.dikmen

Bu bölgedeki binaların çoğu Burhan Özfatura döneminde 90'lı yıllarda yapıldı. Binaların çoğu kooperatifler tarafından, o dönemin teknolojisi, o dönemin şartları ile, o dönemin doğruları ile yapıldı yani. Bu noktadan sonra insanlar belediyeden çürük raporu aldığı zaman yıkım kararı belediyeye ait olamıyor. Bu rapor ile bakanlığa başvurman gerekiyor. Bakanlık da diyor ki, evet binan çürük, git kat maliklerini ikna et, müteahhiti bul, parayı bul yaptır. Müteahhiti bulursan sana ya kira yardımı yaparım ya da en fazla ucuz faizli 125.000 tl kredi veririm ama ikisini aynı anda vermem. Yani her işi sana yüklüyor. Kat malikleri ikna olsa bile kimse müteahhite daire başı 300-400 bin TL verip, üstüne bir de kiraya çıkıp kira ödeyecek durumda değil ki.

gizem.dikmen

Müteahhit de ekstra kat izni, yani kendisine satacak daire olmayınca pek bu işlere girmiyor zaten. Girerim diyen de ne kadar güvenilir? Esenyurt tarafı yarım kalmış bina, batık müteahhit dolu mesela. Ne biliyorsun diyenlere peşin diyeyim, 6 yılım şantiyelerde geçti, inşaat işlerini bilirim. Anne tarafım 60 yıldır Bayraklı'da oturuyor. Ve bizim Urla'daki apartmanımız da 30 senelik, yenileme için araştıralım dedik, bu kadar engel ortaya çıkınca vazgeçip bıraktık, binayı güçlendirdik. O yüzden vergileri soruyoruz arkadaşım! Sırası geldiğinde devlet yardımcı olacağına, bizi müteahhitlerin kucağına atıp "e verin parasını yaptırın" dediği için!

paladin61

kardeş dönemi partisi umurumda değil. OLAYI BELEDİYE TESPİT EDİYORSA BELEDİYE YIKACAK YADA YIKTIRACAK DİYOR KANUN NEYİN KAFASINDASIN. VALİLİK TESPİT ETMİŞ OLSA DERSİN Kİ BAKANLIK YIKMADI... O ZAMAN İHMAL DEVLETİNDİR. TESPİTİ YAPAN BELEDİYE NEDEN YIKMIYOR KANUNİ YETKİSİ VARKEN... RANT... GEÇ BU AYAKLARI...

paladin61

VERGİLERİ Mİ SORUYORSUN:.... 1999 DEPERİMİNDEN BU GÜNE 87000 KÜSÜR KONUT İNŞAA EDİLDİ ALT YAPISI İLE BERABER... AŞAĞI YUKARI 2500 SAĞLIK OCAĞI HASTANE VS YAPILDI SENİN VERDİĞİN VERGİ TOPLAMI 70 MİLYAR tl HÜKÜMETİN HARCADIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM TUTARI 190 MİLYAR tl CİVARI... NE VERGİSİ VERDİN LAN? HE Bİ ANLATSANA NE VERDİN NEYİN HESABINI SORUYORSUN? YAPILAN İŞ ORTADA RAKAMLAR ORTADA NEDEN ARAŞTIRMADAN SAĞDAN SOLDAN DUYDUKLARINIZLA ATIP TUTUYORSUNUZ Bİ ANLATSANA?

gizem.dikmen

Kanun belediye yıkamaz diyor napacağız o zaman? 50 tane haber kanalında dedi, sadece çürük raporu verebiliyor. Belediye yıkamıyor, dönüşüme sokamıyor. Bir sürü inşaat mühendisi arkadaşım var, onlara da sordum teyit için, bakanlığa başvuruyorsun belediyenin verdiği kağıtla diyor. Her şeyi vatandaş yapsın üstüne bir de para versin istiyor devlet. Euro 10 lira olmuş, öpülmedik bir kulak arkası kalmış, para mı var millette!

gizem.dikmen

Lanlı lunlu konuşuyorsunuz!! Bir sürü vergi veriyoruz tabii ki yapılacak söylenen bu değil. Deprem vergisi olarak alınan vergi ile hükümetin söylediğine göre yol yapılması.. Kendileri söyledi, yol yaptık ya dediler. 50 tane vergi var verdiğimiz. Deprem vergisi adı altında toplananlarla ona buna peşkeş çekileceğine riskli binalar yenilenmeliydi. Ağaoğlu'na ona buna peşkeş çekildi toplanma alanları bile. Sen verginin başında mısın ki? Sen de ezbere konuşuyorsun! Yandaş kanallarda bile "biz bu işi beceremedik" dedi herifin biri dün. Hala konuşuyorsunuz, kendileri itiraf eder oldu artık be!

paladin61

belediye yıkamaz demiyor tam aksine tebit belediyeye aitse yıkacak diyor.... 3194 imar kanunu MADDE 39- Bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine, tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe on gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibinin bulunmaması halinde binanın içindekilere tebligat yapılır. Onlar da bulunmazsa tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir. Tebligatı müteakip süresi içinde yapı sahibi tarafından tamir edilerek veya yıktırılarak tehlike ortadan kaldırılmazsa bu işler belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı %20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir.

paladin61

Alakalının fakruhali tevsik olunursa masraf belediye veya valilikçe bütçesinden karşılanır. Tehlike durumu o yapı ve civarının boşaltılmasını icabettiriyorsa mahkeme kararına lüzum kalmaksızın zabıta marifetiyle derhal tahliye ettirilir. BURADA TEBİTİ YAPANIN BELEDİYE OLDUĞUNU BELEDİYE KENDİSİ İTİRAF EDİYOR ZATEN...

paladin61

ŞİMDİ NE YAPACAZ KARDEŞ? hala boş mu yapacaksın ?

paladin61

bir kent inşaa ediyorsun depremde yıkılmış olan binaları inşaa ediyorsun bunda biz üst yapı diyoruz. birde bu üst yapıların ulaşım kanalizasyon elektirik su ve telefon hatları var... bunlarada alt yapı diyoruz. alt yapıyı üst yapıdan bağımsız hayal edip yol yapılmış gibi gösteremezsin... evet yolda yapıldı binada... sen sadece yol kısmını alıyorsun. çünkü senin işine o kısmı geliyor... ANCAK İNŞAA EDİLEN HER BİR BAĞIMSIZ BÖLÜM FİZİKEN BİR GERÇEKLİK TEŞKİL ETTİĞİ İÇİN İSPAT OLARAK ORTADA DURUYOR. VERGİNİN PEŞİNDEN KOŞ YALANLARIN DEĞİL. BUNUDA EN İYİ KENTSEL DÖNÜŞÜM HARCAMALARINA KALEM KALEM NEREYE YAPILDIĞINA BAKARAK ANLARSIN... İKİ DİNGİLİN İKİ YALANINA DEĞİL. HER GÜN MUHALEFET BİR DOĞRUNUN YANINDA 20 YALANA İNANDIRIYOR SİZİ... SİZ BUNU SORGULAMADAN DOĞRU KABUL EDİYORSUNUZ. ORTADA OLAN DOĞRULARI KANITLARI OLMASINA RAĞMEN YALAN SAYIYORSUNUZ... BUNUN ADI KÖRLÜK... AMA İSTEYEREK KÖR OLMAK...

paladin61

ONA BUNA PEŞKEŞ ÇEKİLMEDİ HEPSİ YERİNE GİTTİ... 87000 KONUTUN MALİYETİ BU GÜN ORTALAMA 300 BİN TL CİVARI ARSA PAYINI HAZİNEDEN DÜŞTÜK DİYELİM ORTALAMA MALİYETİN 200 BİN tl CİVARI OLSUN... 17.400.000.000,00-TL yapar ki bu üst yapı maliyeti... Alt yapı olarak yoluydu durağıydı hastanesiydi kablosuydu ne oldu senin vergilerin nerede?

paladin61

bak kardeş derdin öğrenmekse sayıştay raporları mevcut aç araştır bak kendin görürsün.... atıp tutma... oldumu...

paladin61

2005'te riskli yapıların dönüşümü için çalışmalar başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kapsamda vatandaşlara destek olmaya başladı. Bakanlığın kira yardımı, hibe, faiz ve kamulaştırma desteklerine harcadığı para 17 milyar TL. TOKİ kanalıyla kentsel dönüşüm kapsamında üretilen konut sayısı da 149.763. Harcanan para da 17.5 milyar TL... Dolayısıyla kentsel dönüşüm için harcanan toplam para 35 milyarı buluyor. Bunların dışında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) da 49 bin konut yatırımı var. İşte deprem ile ilgili yapılan çalışmalardan bazıları.... -1999’dan bugüne riskli olan konutlarda oturan 22 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda oturması sağlandı. -Kentsel dönüşüm kira yardımları kapsamında 11 milyar TL kira yardımı yapıldı -

paladin61

-Van’da 26 bin 500 konut ve 53 tane okul camiler, park ve bahçeler ile altyapı sistemleri yapıldı. Şehre içme suyu tesisatı yapıldı. -2012’den sonra 1 milyon 166 bin bağımsız birimin dönüşümü başlatıldı. Bununla beraber 730 bin bina denetlendi ve 330 bin binanın denetimi devam ediyor. -Türkiye’nin kamu binalarında büyük bir revizyon yapıldı. 43 binden fazla konut, okul, sosyal donatı, hastane, eğitim alanı yapıldı.

paladin61

TOKİ, konut yenileme ve sosyal konut projeleri kapsamında, depremde evi hasar gören vatandaşlar için 1 Mayıs 2003’teki Bingöl depremi sonrasında toplam tutarı 110 milyon TL’yi bulan 19 projeyi hayata geçirdi. 2 bin 857 konut, bir ilkokul ve bir lise, belediye için çok amaçlı bir salon, atık su arıtma tesisi, cami ve karakol inşaatı yapıldı. -19 Mayıs 2011’de Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen depremden sonra 928 afet konutunu 6 ay sürede tamamlayarak hak sahiplerine teslim edildi. Ayrıca Simav'da 5 lise, 3 ilköğretim, 4 atölye, anaokulu, halk eğitim merkezi, hükümet konağı ve ticaret merkezini inşa edildi.

gizem.dikmen

Kardeşim, çevreye zarar verecek kadar riskli, kaçak, çökmek üzere olan bina ile, kentsel dönüşümden faydalanmak için bina maliklerinin belediye keşfi istediği bina farklı. Ben oturup dururken hiç kimse gelip dur senin binana bakayım demiyor. Ben dönüşümden faydalanmak istediğimde de en fazla çürük raporu verip karot alınması için seni ilgili kurumlara yönlendiriyor belediye. Yaşadık bunu diyorum sen hala cart curt ediyorsun. Ha evet devlet bütün binaları yenilediği için çöküyor bu apartmanlar. İstanbul'da oturuyorum riskli bina dolu burası, geleni gideni, arayanı soranı yok. Deprem oldukça devlet o bölgeye TOKI yapıyor. Urla'da zamanında TOKI konut yaptı, Özbek Köyü girişindedir, yolun düşerse bak istersen. Bir tane gariban ev alamadı oradan. Dönemin kaymakamı sadece 3 tane daire aldı.

gizem.dikmen

Benim evim 30 senelik, gittik, müteahhit bulun üste 300 bin verin yenisini yapsın dedi bakanlık yetkilisi. Bak belediye demiyorum ki şu an belediyenin başında da kayyum var yani devletin atadığı adam var Urla'da. İstanbul'da oturduğum apartman da aynı. Bina riskli değil ama yaşı var diye dönüşüme sokmak istediler kırk dereden su geldi. Yıkılanın yerine devlet gidip yenisini yapıyor ama yıkıldıktan sonra ne hükmü var, insanlar öldükten sonra ne hükmü var sorarım sana!

gizem.dikmen

Dünden beri haber kanallarında bas bas riskli binayı yıkma yetkisi bize verilsin diyor belediye başkanları. Belki eskiden vardı da hükümet işine gelmeyince geri almıştır o hakkı, malum yapmadıkları şey değil. Kendilerinden olmayan belediyelerin yetkilerini kitabına uydurup ellerinden alıyorlar. Bir şey daha antalayım : İstanbul'da şu büyük inşaat firmalarından birine görüşmeye gittim. Adam dedi ki "Biz Bayraklı-Karşıyaka arasına kule dikmek istiyoruz, zemin riskli diye belediye izin vermiyor. Ama biz o işi Ankara'dan çözeceğiz inşallah, sizi de bu proje için çağırdık görüşmeye". Malumun ilamı... Rant kimin elinde çok belli yıllardır.

paladin61

az evvel deprem vergileri nereye harcanıyor diyordun şimdi olay döndü geldi kentsel dönüşüme... ne yapacak devlet evini sen bildireceksin gelip yıkacak yerine yenisini yapıp sana maliyetsiz teslim edecek... Türkiyenin yapı stoğunun neredeyse %70 i 2005 öncesi.... yapsana topladığın vergi yıkılanın yerine yenisini ancak yapıyor hatta yetmiyor yenisini yapmaya. vergiden hesap soruyorsun. kominist düzen olsa ne güzel olur değilmi mülkiyet hakkı yok tek tip konut. ayrım yok... yapalım bende varım... yapabilecek bir babayiğit varsa yapsın. kardeş kanunların açık yapılanlar açık... ötesini berisini arama... arıyorsan da beyhude çabala... evinin eski olması dayanıksız inşaa edilmiş olması devletin değil senin sorunun. çözümü üretmesi gereken sensin. devlet ancak yıkıldığında yada başvurduğunda belirli şartlarda yapabilir...

gizem.dikmen

Devlet bana dese ki "bana borçlanacaksın kira öder" gibi ona varım kardeşim. Devlet diyor ki müteahhit bul, müteahhit de diyor ki yaparım ama 300-400 bin isterim. Bunu anlatıyorum, vatandaş olarak yaşadıklarımı anlatıyorum, başıma geldi diyorum hala milyar dolar bilmem ne! Beş beş sen topluyorsun vergileri herhalde, hazinenin, ekonominin, kasanın başında sen varsın sanki. Ben hem evimi veriyorum, hem devlet elimden tutmuyor beni müteahhitin kucağına insafına bırakıyor... Bizim isyanımız buna, sakız gibi uzayan sürece, bürokrasiye, bir türlü çözülemeyen düğüm olmuş sıkışmış sözde kentsel dönüşüm yasasına!

gizem.dikmen

Deprem vergileri kentsel dönüşüm için harcanmalıydı diyorum. Deprem vergisi ile hastane, yol, köprü yapılmamalıydı, onlar için verilen vergiler var zaten. İnsanlar bunu soruyor, neden kentsel dönüşüm için harcanmadı diyor. Köprü yapıldı o da geçmezsen parası götümüze girecek, geçersen de anasının gözü ücret ödeyerek geçecek şekilde yapıldı. Yol yapıldı İzmir'e 260 lira verip gidiyorsun. Bedava sanki onlar da anasını satayım!

gizem.dikmen

Neyse öğle tatilimi siz değerli hükümet sözcüsü, ekonomi bakanı, hazine yetkilisi için yeterince harcadım. Kendinize iyi bakın ve bol bol dua edin ailemden kimse göçük altında kalmasın diye. Kalın sağlıcakla.

paladin61

onu yapamaz. devlet peşin harcayıp senden taksitle almaya kalkarsa altında kalır. kaynak yaratması lazım bunun için. kaynak içinde mevcut bütün alt yapıyı tamamalamış olması gerekir. senin daha alt yapın tamam değil. hala diyorsun ki deprem vergisi ile hastane yol köprü yapılmamalıydı... alt yapı olmadan üst yapı yapıldığı için deprem anında toplanacak alanın dahi yok. ulaşımı nasıl sağlayacaksın? kamu düzenini nasıl koruyacaksın? hastanen olmasa yaralılarına nerede bakacaksın? alt yapı tamam olur o zaman devlet elinden tutar merak etme... ben hükümetin değil devletin bir ferdiyim. benim için a gelmiş b gelmiş önemli değil. zira vanda olan depremde kesilen kolonlarda AKP belediyesi sorumluluğunda idi al birini vur ötekine...

paladin61

ancak devlet kaynakları aktarılırken özellikle kentsel dönüşümde alt yapı tamamlanmadan üst yapıya geçersen yanlış yapmış olursun. devlet seni müteahhidin kucağına mecburen atıyor. keyfiyetten değil. emin ol verdiğin bütün deprem vergileri yerinde kullanılıyor. diğerlerini bilemem... :D

oneydiyo

TR'de 400.000 AB'nin toplamında 42.000 müteahhit var diyorlar. Bu doğruysa vay halimize.

turgut-altinkok

40 senelik apartmanı yenisiyle kıyaslama yapmak yanlış güvenlik standartı olarak 40 senelik arabayı yenisiyle kıyaslayan var mı?

gizem.dikmen

O apartmanlar da o zamanın teknolojisine, doğrusuna, kanununa göre yapıldı. Kağıt üzerinde yanlış bir şey yok ki... 40 sene önceki müteahhiti gözaltına alıp nereye varacaklar merak ediyorum. Kartal'da kendi kendine çöken apartmanda da 30 sene evvel binayı çizen mimarı içeri attılar. Mimar çizer, uygulaması müteahhit firmaya, inşaat mühendisine aittir oysa ki.

xxxfatmao

Yıkılan bölgedeki evler maalesef ki daire fiyatı yüksek olan evlerdir. Maalesef ki halkımız bilinçsiz aynı bölge de bir çok lux sayabileceğimiz binalar ciddi hasar almış durumda. Bölge eskiden beri bilinir İzmir'de uzun yıllardır kalan insanlar tarafından,bina dikilmeye uygun bir bölge değildir. Maalesef ki konum bakımından insanların ilgisini çekip cazip olarak görüldüğü için buradaki binalar rağbet görmüştür.. umarım daha fazla acı yasanmadan daha bilinci bir şekilde ilerleriz

horusunsozu

Bu ülkenin Veli Göçer'leri bitmez...

Görüş Bildir