Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mescid-İ Aksa Kovid-19 Nedeniyle Yeniden İbadete Kapatılıyor

0PAYLAŞIM

Mescid-İ Aksa Kovid-19 Nedeniyle Yeniden İbadete Kapatılıyor

KUDÜS Anadolu Ajansı - Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın yeni tip koronavirüs Kovid-19 olay rakamının çoğalışı sebebiyle 3 haftalığına imana kapatılması kararı aldı.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi Abonesi Hatem Abdulkadir, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Konsey, yine tırmanışa geçen Kovid-19 salgını sebebiyle Harem-i Şerif’in 3 haftalığına imana ve ziyarete kapatılması kararı aldı.” dedi.

Abdulkadir, kararın 18 Eylül Cuma günü kılınacak olan cuma namazından sonra yürürlüğe gireceğine vurgu yaparak, mevzubahisi kararın sıhhat müesseseleri ve uzmanların direktifleri yönünde alındığına dikkati çekti.

Harem-i Şerif’in bu süreçte yalnızca vakıf vazifelilerine sarih kalacağını belirten Abdulkadir, aynı biçimde ezanın okunacağı ve yalnızca vazifelilerinin katılımıyla Mescid-i Aksa’da süre namazlarının eda edileceğini kaydetti.

Abdulkadir, Mescid-i Aksa’nın fanatik Yahudilere ve gayrimüslim ziyaretçilere de kapalı olacağını belirtti.

Kovid-19 sebebiyle ilk olarak 17 Mart’ta kapalı alanları, 22 Mart’ta da tamamen imana kapatılan Mescid-i Aksa, salgının dozunun düşmesiyle birlikte 30 Mayıs’ta yine imana açılmıştı.

Kovid-19 salgınında ilk dalganın nisan ayında yaşandığı Filistin'de, ikinci dalga daha sert geçiyor. İsrail'de Kovid-19 salgınında günlük olay rakamı son 24 saatte 5 bin 500'ü geçti.

Salgında ikinci dalganın tesirli olduğu ülkede mayıs ayında 2 binin altına düşen faal olay rakamı da son günlerdeki sert yükselişle 42 bin 862'ye ulaştı.

Vakalardaki sert yükseliş sebebiyle İsrail'de, 18 Eylül'den itibaren 3 haftalık karantina uygulanmasına karar verilmişti.

Karantina süresince marketler, eczaneler ve fırınların dışındaki firmaların yanı gizeme mektepler de kapalı kalacak, ulusun 500 metreden fazla konutlarından uzaklaşması menedildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir