Kurban Bayramı'nda Kendinize İyi Bakın! Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeli?

-

Önümüzde 9 günlük bir bayram tatili var. Bu bayram bir de Kurban Bayramı olunca mideler şenlenecek belli. Fakat bu uzun dönem boyunca beslenmenize dikkat etmezseniz, bazı sorunlar sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bayram geldi hoş geldi!

Belki de yaşadığımız en güzel, en anlamlı zamanlar bu bayramlar. Tüm aileyle iç içe olmak, özlem gidermek, anıları tazelemek bir başka. Peki yemek yemek? Hele bir de kurban bayramıysa midelere şenlik tabii!

Hepimiz biliyoruz ki, kalabalıkta sevdiklerinle yemek yemenin zevki bir başka.

Bu zevki sonuna kadar yaşayabildiğimiz bayramlarda da biraz fazla kaçırabiliyoruz tabii. Fakat özellikle kronik rahatsızlığı olanların ve diyet programına sadık kalması gerekenlerin dikkat etmesi gereken hususlar söz konusu.

Kurbanlar kesildi, etler pişti ve sofraya kondu. Peki o eti yemek ne kadar doğru?

Taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur, hazımsızlık yapabilir ve sert olmasından dolayı pişirilmesi zordur.

Etlerinizi 1-2 gün buzdolabında doğru ısıda bekletin!

Besinlerin besin değerlerini kaybetmemesi ve mikroorganizmalar geliştirmemesi için doğru ısıda saklanması önemlidir. 0-2 derecede birkaç gün ve -17, -18 derecede yaklaşık 3 ay boyunca etlerinizi saklayabilirsiniz.

Bayramın ilk günü yiyeceğiniz eti önceden alıp o gün beklemiş olanı pişirebilirsiniz.

Böylece hem sağlığınızı korumuş hem de aynı gün et tüketmiş olursunuz.

Fakat yediğiniz miktara dikkat!

"Bayramda yemeyeceğiz de ne zaman yiyeceğiz?" gibi düşünceleriniz varsa bunları aklınızdan silin. Herkesin tüketmesi gereken protein miktarı farklıdır. Vücuda birden yüklenen ağır yiyecekler mide, kalp ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara ve kilo alımına yol açabilmektedir.

Sebze tüketimini de artırın.

Et ve sebze tüketimini dengeli tutun.

Bir de tatlılar var tabii...

"Amaaan nasılsa bayram." sözünü kendinize yasaklayın. Sarma ve baklava ikilisine biraz sınır koyup yerine sütlü ve hafif tatlılar yemeniz daha uygun olacaktır.

Çay- kahve tüketimine dikkat!

Özellikle yemeklerden sonra içilen çay demir eksikliğine yol açarken çay veya kahvenin fazla tüketimi çarpıntı, uykusuzluk ve mide problemlerine neden olabilmektedir

Etileri kesilir kesilmez poşete koymayın.

Eti kesildiği an sıcak bir şekilde poşete koymak onun bozulmasına neden olur. Bir iki saat buzdolabında dinlendirdikten sonra poşetlere koymak en doğrusudur.

Her sabah kahvaltı yapın fakat dikkat:

Her güne mutlaka kahvaltı ile başlayın fakat yeni kesilmiş eti kurbanda tüketmeyin. Daha hafif ürünler yemeye özen gösterin.

Et pişirme yöntemlerinin yağsız olanını tercih edin.

Et zaten içerisinde kendi yağını barındırır. Bu yüzden eti pişirirken kızartma yerine haşlama, buğulama ya da ızgara yöntemlerini tercih edin.

Sakatat tüketimini sınırlayın.

Özellikle kolesterol ve yağ bakımından yüksek olan sakatat tüketimini sınırlamak ve hatta hiç tüketmemek uzmanlar tarafından önerilmekte.

Su içmeyi unutmayın.

Bayram süresi boyunca muhtemelen düzeniniz bozulduğundan su içmeyi unutabilirsiniz. Günde en az iki buçuk litre su içtiğinizden emin olun.

Mangal yakarken bazı kurallara uyun.

Kurban'da mangal yakmak bazılarımızın geleneği haline gelmiş. Yeni kesilen eti dinlendirmeden direk ateşe koymak sakıncalı zaten bunu biliyorsunuz fakat dinlenmiş etleri pişirirken de kanserojen etki yaratmaması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var: Etleri yağsız seçmeniz ve ızgarayı ateşten en az 15 cm yüksekte tutmanız.

Kronik rahatsızlıkları olanlar özellikle dikkat!

Özellikle hipertansiyon, diyabet, kalp damar ve mide rahatsızlığı olan kişilerin beslenme düzenlerine ve diyetlerine bu dönemde de devam etmeleri gerekmekte.

Fiziksel aktivitelerinizi bırakmayın.

Bayram tatili süresi boyunca, günlük olarak gerçekleştirdiğiniz egzersiz veya diğer fiziksel aktivitelerinize devam edin. En azından gittiğiniz yerlerde kuzenlerinizle ve akrabalarınızla bir 20 dakikalık yürüyüşe çıkın.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nabansen

kurban bayramı değil hayvan katliamı bir insan bir hayvan öldürünce nasıl mutlu oluyor dinin getirdiği psikolojik sorunlar işte..

ozturk-sadri-alisik

dinin getirdiğimi, eski Türklerdede kurban vardı, konuyu hemen günümüze yorma istersen, atalarımızda kanlı ve kansız kurbanlar varmış, onları bi araştır ne dediğimi annarsın, aslında bakarsan şimdiki kurban kültürümz daha kibarca, araştır pişman olmazsın

ozturk-sadri-alisik

bu arada kurban bayramından ötürü müslümanlara laf çakacaklar kesin olacaktır, İslam öncesi Türk kültüründe 2 tür kurban varmış, kanlı kurban ve kansız kurban, hani bu kurban bayramına cart curt edecekler varsa onları bi araştırsın, inan bana gurur duyduğum milletimin tarihinde böyle işler varmış bunu öğrendim ama iğrenmedim, nede olsa iyisiyle kötüsüyle bu benim tarihim, inkar edemem

harleyquinn44

Ilkellik,vahşet!Neyse ki kansere sebep oluyor et tüketimi,bi nebze iyi hissediyorum,yiyin,acıdan beslenin,sonra da cennet hayalleri kurun

trololo-man

Yıllarca maddi gücü olmayan insanları belirli dönemlerde ve ülkede ne azalmaya başladıysa ( et,süt,tavuk,yumurta) TV'lerden "yok et kanser yapıyor, yumurta alerji yapıyor, tavuklarda kuş gribi var, fazla süt gaz yapıyor" gibi saçmalıklarla kandırıp güya içlerine su serptiler. Bırakın abi! En azından insanlar kurbanlarını kessin de alamayanlara bir nebze yardımcı olsunlar. O ilk defa et yeme sevincini çok iyi bilirim!

ozturk-sadri-alisik

heeee kanser kanser, kendinizi böyle kandırın daha, ağzımızın tadı yok demiyonuz bize laf çalıyonuz bizde yerinnnnnnnk

ozturk-sadri-alisik

lan başlarım şimdi sağlığına heaaaa, ulan bi bayramımız var onada karışmayın bırakın kafa rahat ben rahat yumulun lan, ağzımızın tadını bozmak için bunlar

queenil

Ne demek sakatat yeme kaç haftadır ne diye bekledim ben

ozturk-sadri-alisik

sana olan sempatim birden yok oldu, küçük kızdın gözümde mıncırılacaktın ama birden rüzgar tersine esti

queenil

He canım sana kendimizi beğendirelim diye ciğer tavadan vazgeçecektim olduuuuu

ozturk-sadri-alisik

ciğerde sıkıntı yok ciğerim ama kelle işkembe falansa ıı ıhh

queenil

Ay yok kalp ve ciğer seviyorum ben

ozturk-sadri-alisik

ciğeri bende severim, yani et yokken severim

Başlıklar

DiyetKurban BayramıTercihçayetşeker hastalığı
Görüş Bildir