Kimsesiz ve Yalnız Çocukların Size İhtiyaçları Var: Her Yönüyle Evlat Edinme Süreci

117PAYLAŞIM

Anne ya da baba olmak için doğurmanız şart değil. Her ne kadar zor bir karar olsa da çocuk yurtlarında evlat edinilmeyi bekleyen binlerce yavru var. Neden onları koruyan, kollayan, seven ve büyüten siz olmayasınız?

Kaynak

Çeşitli nedenlerle biyolojik ailesinin yanında büyüyemeyen bebeklere, çocuklara yuva olmak ister misiniz?

Bazı basit koşulları sağladığınızda o bebeklerden, çocuklardan birini sevgiyle büyütmenizin onlar için bir şans olduğunu biliyor musunuz?

Belki sizin de onlara ihtiyacınız vardır…

Öncelikle koruyucu aile olmaktan başlayalım… Koruyucu aile nedir ve kimler koruyucu aile olabilir?

Çeşitli nedenlerle biyolojik ailesinin yanında büyüyemeyen çocukların eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilen uygun ailelere koruyucu aile deniyor.

Türkiye'de sürekli ikamet eden, en az ilkokul düzeyinde eğitim almış, 25-65 yaş aralığındaki herkes koruyucu aile olabilir. Ancak en önemlisi hoşgörülü, sabırlı, güvenli ve şefkatli bir yuva sağlayabilmek…

Peki koruyucu aile olmak için ne yapmalısınız?

Kimliğiniz, bir adet vesikalık fotoğrafınız, öğrenim ve gelir durumunuzu gösteren onaylı belgeniz, adli sicil kaydınız ve sağlık raporunuzla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurmalısınız.

Koruyucu aile olduktan sonra üstleneceğiniz sorumluluklar nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan rehbere göre, koruyucu ailesi olduğunuz çocuğun fiziksel ve psikososyal gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gerekli koşulları sağlayabilmelisiniz. Diğer yükümlülükler ise şöyle:

  • Çocuğun, yeteneklerinin ve becerisinin elverdiği ölçüde öncelikle eğitim ve öğretimi ya da iyi bir meslek sahibi edindirilmesi için gerekli çabayı göstermek, 

  • Çocuğun, varsa öz ailesi ve akrabaları ile uygun görülen şekil ve zamanda görüşmesini sağlamak, 

  • Koruyucu aile ve yerleştirilen çocuklara ilişkin olarak mesleki çalışmaları yürüten sosyal çalışma görevlisine gerekli koşulları hazırlamak, 

  • Adres ve ikametgah değişikliklerini bu değişiklik gerçekleşmeden önce İl Müdürlüğü'ne bildirmek, 

  • Görev veya tatil amacı ile çocukla birlikte yurt dışına gidilmek istenmesi durumunda, çocuğun veli ya da vasisinin izni gerektiğinden, yasal işlemlerin tamamlanmasına yetecek süre göz önüne alınarak, en kısa sürede durumu İl Müdürlüğüne bildirmek.

Bir bebeğe ya da çocuğa koruyucu aile olduğunuzda bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamaları için devletten destek alabileceğinizi biliyor musunuz?

Maddi zorluklardan ötürü kararsız kalıyor, yuva olacağınız bebeğin ya da çocuğun ihtiyaçlarını karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız devletin sağladığı çeşitli destekler var: 

  • Özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan ya da engelli çocuklar için aylık bakım ücreti yaş durumu dikkate alınarak yüzde elli artırılarak uygulanıyor. 

  • Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat olarak ödeniyor. 

  • Çocukların giyim masrafları karşılığı olarak yılda iki kez bakım ücreti iki kat olarak ödeniyor. 

  • Koruyucu aile yanında bakılan çocukların gerek duyulduğunda sağlık harcamaları için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri uygulanıyor.

Peki koruyucu aile ile evlat edinme arasında ne fark var?

Evlat edindiğinizde mahkeme kararı ile bebeğin ya da çocuğun tüm velayet hakları size devredilirken, koruyucu ailede böyle bir durum yoktur.

Süreç tamamlandı ve bir bebeğe, çocuğa koruyucu aile olmak için sözleşmeyi imzaladınız. Bundan sonra sizi neler bekliyor?

Öncelikle birbirinizi tanımanız ve birbirinize alışmanız için size uygun zaman ve ortam yaratılıyor. Bu süreçte önce saatlik, sonra günlük ve en çok iki hafta süreyle koruyucu ailesi olacağınız çocuğu alabilirsiniz. Her şey yolunda giderse, sözleşme gereği bebeğiniz ya da çocuğunuzla artık bir arada olabilirsiniz. Sabırla, birbirinize nitelikli vakit ayırarak birlikte büyüyeceğiniz çocuğunuzla her şeyin yolunda gidip gitmediği Koruyucu Aile Birimi tarafından değerlendiriliyor. Birimin çocukla ve sizinle yaptığı görüşmeler ve izlemeler sonucunda birlikte devam edip etmeyeceğinize karar veriliyor. Uygun koşulları sağlayamayan kişilerden maalesef çocuklar geri alınıyor…

Bebeğinize, çocuğunuza bir yıl boyunca yuva oldunuz, onu büyüttünüz ve artık o vakit geldi: Onu evlat edinebilirsiniz…

Evlat edinebilmek için bir bebeğin ya da çocuğun sorumluluklarını bir yıl boyunca üstlenmeniz gerekiyor. Evli değilseniz, otuz yaşını geçmiş; evliyseniz, en az beş yıldır resmi nikahlı ve evlat edindiğiniz bebek ya da çocuktan on sekiz yaş büyük olmalısınız. Ayrıca yuva olacağınız bebeğiniz ya da çocuğunuzla aranızda en fazla kırk yaş olabilir. Evli olmamanıza rağmen sevgilinizle evlat edinmek istiyorsanız, bu henüz ülkemizde mümkün değil…

Kişilik, eğitim ve kültürel özellikleriniz ile ekonomik gücünüz, sağlık durumunuz, aile bireylerinizle ve çevreyle olan ilişkileriniz, beklentileriniz, evlat edinmeye bakış açınız, bakım, eğitim ve yetiştirme konularına yaklaşımlarınız, evlat edinmek istediğiniz bebeğin ya da çocuğun özellikleri, sizin veya varsa alt soylarınızın tavır ve düşünceleri değerlendiriliyor.

En az beş görüşme sonrası hakkınızda hazırlanan rapor neticesinde, mahkeme kararı ile evlat edinebiliyorsunuz.

Bundan sonraki süreç artık siz ve çocuğunuz arasında…

Evlat edinmekten çekiniyor, sürecin zorlu geçeceğini düşünüyorsanız kararlarınızı gözden geçirin ve 2018 için hem kendinize hem de size ihtiyacı olan o bebeklere ve çocuklara bir şans tanıyın…

İşte o şansı tanıyan ünlü anneler...

Anne Olmak İçin Doğurmak Şart Değil! Evlat Edinerek Herkese Umut Olan Ünlüler - onedio.com
Anne Olmak İçin Doğurmak Şart Değil! Evlat Edinerek Herkese Umut Olan Ünlüler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miles-l-leagle

keşke benim de bir ailem olsa

miles-l-leagle

keşke beni biri evlatlık alsa :((

goime

Escinsel ciftlere evlat edinme hakki verilse de hem onlar ebeveyn olabilseler hem de cocuklar bir yuvaya kavusabilseler <3 Ayriva evli olmayan insanlar da tesvik edilebilir.

akif-koyun

Bilgisi olan varsa yardım edebilir mi? Şu an üniversite öğrencisiyim ve evlenmeyi düşünmüyorum ancak 30 yaşıma gelince bir çocuğu evlat edinmek istiyorum. Evlat edinebilmem için 1 yıl boyunca ona koruyucu ailelik yapmak zorunda mıyım yoksa direkt olarak da evlat edinebilir miyim? Bir de bekar olacağım için bana küçük çocuk verirler mi acaba, örneğin 4-5 yaşında.

corpse-bride

benım yazıdan anladıgım bekarsan 30 dan sonra once koruyucu oluyorsun bunun en az suresı 1 yıl gereklı sartlar tamamsa sonra vasılıgınıde alabılıyorsun sanırım olur son dedıgınızde cunku en fazla 40 yas aralıgı olmalı dedıgıne gore

corpse-bride

anneklık duysusu ya vardır ya yoktur kadın da varsa ılla dogurmalı dıye dusunen bırıde degılım evlat edınmek koruyucu olmak cok guzel bır bır sey dunya nufusu yeterınce fazlayken cocuklarda annesız babasız kalmısken buna yanlıs bakılması sacma gelıyor babama bıle dıyordum ama toplumda sey var ya ılla dogurdugun olacak ama doguranlarıda goruyorum ısım geregı ılgı alaka zerre yok kımılerınde sırf dogurmus olmak ıcın doguran cok kadın gordum alıp bagrına sevmıyor bıle

Görüş Bildir