İtalya, Kadın Çalışanlar İçin 'Regl Dönemi İzni' Veren İlk Avrupa Ülkesi Olma Yolunda!

 > -

İtalya'da iktidarda bulunan Demokrat Parti'den 4 kadın milletvekili 13 Mart'ta meclise sundukları yasa tasarısıyla kadın çalışanlara ücretli menstrüel dönem izni verilmesini talep etti. Mecliste tartışmaya açılan tasarı şimdiye kadar olumlu tepkiler alsa da, bazı politikacılar, bilim insanları ve feminist çevreler tarafından da eleştiriliyor. Kadınların iş dünyasında ayrımcılık nedeniyle zaten bir adım geride olduğunu savunan karşıt görüşlüler, böyle bir yasanın kadınların iş dünyasında daha az tercih edilen adaylar olmasına yol açabileceği görüşünde...

İtalya, kısa bir süre sonra, çalışan kadınlar için resmi "regl dönemi izni" politikası olan ilk Avrupa ülkesi olabilir.

İtalya parlamentosu onaylandığı taktirde şirketlerin regl dönemi yaşayan kadın çalışanlarına her ay üç günlük ücretli izin verilmesini mecbur kılan bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar başlattı.

The Independent'in haberine göre bu yasa önergesi hem yerel hem de global medyada da hızlıca yerini buldu. Kadın dergisi Marie Claire'in İtalyan baskısı bunu "İlerlemenin ve sosyal sürdürülebilirlik standardının gerçek bir örneği" olarak nitelendirdi.

Öte yandan tasarı, korumayı hedeflediği çalışan kadınlar arasında bir grup tarafından da ciddi şekilde eleştiriliyor.

Bazı çevreler, yasanın işgücüne katılmak için zaten mücadele verilen bir ülkedeki kadınları kötü etkileyecek olması nedeniyle, daha çok sorun yaratacağından endişe ediyor.

Lorenza Pleuteri, başka bir kadın dergisi olan Donna Moderna'da şöyle yazıyor:

"Eğer kadınlara daha fazla ücretli izin verilirse işverenler kadınlardan ziyade erkekleri işe almak için daha çok istekli olabilirler."

Kağıt üzerinde, İtalya'nın kadınlar için tasarlanmış iş kanunları elbette var. Örneğin  birkaç istisnai durum dışında kadınlar beş aylık ücretli annelik izinlerini kullanmak zorundalar. Bu dönemde, yeni anne olmuş bir kadının maaşının %80'i İtalya Sosyal Güvenlik Kurumu INPS tarafından ödeniyor. Bundan sonra, her iki ebeveyn de isteğe bağlı olarak altı aylık ebeveyn izni kullanıp, bu süre içinde maaşlarının %30'unu alma hakkına sahip. 

Bununla birlikte, İtalyan kadınları gerçekte, iş piyasasında diğer gelişmiş ülkelerdeki kadınlardan çok daha geride diyebiliriz. İtalya, Avrupa'nın kadınların işgücüne katılım oranının en düşük olduğu ülkelerden biri. İtalyan kadınların %61'i çalışıyor ve bu %72 olan Avrupa ortalamasının oldukça altında kalıyor.

Bu tür bir iş kanunun ters tepmesi konusunda oldukça fazla endişe olduğu kesin.

Araştırma enstitüsü ekonomisti FBK-IRVAPP'ta görev yapan, ekonomist, Daniela Piazzalunga da bu endişeyi taşıyanlardan biri ve şöyle diyor: 

"Kadınlar menstrüel sorunlar nedeniyle zaten izin günleri kullanıyor. Bununla birlikte bu yasanın onaylanması halinde, bunun negatif bir etkiyi tetiklemesi olasılığını göz ardı edemeyeceğim. Şirketler arasında kadın çalışanlara olan talep azalabilir veya kadınlar maaş ve kariyer ilerlemesi açısından daha fazla zorlanabilirler."

Yasa tasarısı, 13 Mart'ta iktidardaki Demokrat Parti'ye mensup dört kadın milletvekili tarafından meclise sunuldu. Roma'nın Il Messaggero gazetesinin haberine göre, tasarının önümüzdeki aylarda onaylanma olasılığı yüksek.

Vice Italya'nın feminist yazarı Miriam Goi ise, "Menstrüasyon hakkındaki tabuları ve önyargıları yıkmaktan ziyade bu tür bir regl dönemi izninin tartışılmasının, kadınların bu dönem boyunca daha duygusal olmasına yönelik stereotiplerin daha güçlenmesine neden olma tehlikesi var" diyerek durumu açıklıyor.

Benzer kanunlar Çin, Japonya ve Güney Kore'nin bazı bölgelerinde var.

Ünlü spor markası Nike de dahil olmak üzere birkaç özel şirket, personelleri için menstrüel dönem izinleri sağlıyor.

Uzmanlar, halen kadınların menstrüel dönemlerinin bir ekonomik ve çalışma dünyası konusu olup olmadığı hakkında ortak bir fikre varabilmiş değiller.

2009 yılında American Economic Journal'da yayınlanan iki İtalyan ekonomist tarafından yapılmış bir araştırma, "regl döneminin kadının işyerindeki devamsızlığını arttırdığını ve bu gibi devamsızlıkların erkek ve kadın arasındaki ücret farkına katkıda bulunduğu" sonucuna vardı. 

2012 yılında İnsan Kaynakları Dergisi'nde yayınlanan farklı bir araştırma ise "kadınların regl döngüleri ve kadınların işyerindeki devamsızlık oranının artmasın arasında hiçbir somut bağlantı" bulamadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lucy-heartfilia-3

zaten anaerkil bir ülke italya, şaşırmadım

mmurat

mantıklı ve vicdanlı bir yasa olur, tüm ülkeler karar alıp uygulamalı..

kiminkimsesi

Gençler burası ''Türkiye'' dedikten sonra açıklamamı yapıyorum. Her insan için söylemiyorum bunu ama olabilecek bir senaryoya uyandıracam sizi. Şimdi bu izinden kaynaklı maaşlarda kesinti olacak ki bu ülkede çalışınca dahi karşılığını alamıyorsun ve bir erkek mesaisini tam yaparken aldığı ücret x diyelim. Adet gören kadının maaşı x-adetten dolayı kullandığı izin günüxücreti olacak. Böyle bir durumda da bazı gereksizler çıkıp ''Daha düşük maaşlara çalışıyoruz, Bu haksızlık!'' vs bi dünya zırvalayacak. Ben izin vermesinler demiyorum KESİNLİKLE. Versinler ama sonrasında bahsettiğim konuda zırvalamasınlar LÜTFEN.

mavi201

bu madde yasalaşmadan seçim olur italyada. her sene seçim yapıyor adamlar.

kerem-kasigur

kadınlarla regl dönemleri hariç çalışmayı erkeklere nazaran daha çok seviyorum. hem geyiğin dibine vuruyorsun hem işini yapıyorsun. Daha ne olsun.

Görüş Bildir