Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşte ‘Yeni İstanbul'un Haritası

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

İşte ‘Yeni İstanbul'un Haritası

İSTANBUL’un kuzeyinde inşa edilecek yeni şehir projesinde dönüşüm başlıyor. 3’üncü havalimanı ve çevresini kapsayan Yeniköy-Akpınar’dan başlayıp Küçükçekme Gölü’ne kadar inen yaklaşık 40 bin hektarlık alanda ruhsatsız, riskli yapıların tasfiye edilmesi ve yenilerinin yapılması için protokol imzalandı.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimlerinden önce açıkladığı projeler arasında yer alan İstanbul’un kuzeyinde inşa edilecek yeni şehir projesi netleşmeye başladı. İstanbul’a Terkos Gölü’nün yakınlarına yapılacak 3’üncü havalimanı ve çevresini kapsayan yaklaşık 40 bin hektarlık alanda dönüşüm başlıyor. Önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut GYO arasında imzalanan protokole göre, bu bölgedeki ruhsatsız, iskansız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilerek, fen ve sanat kurallarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturulacak. Bu projeyle ilgili detaylar çalışmalara göre ortaya çıkacak.

40 BİN HEKTARLIK ALAN

Önceki gün Emlak Konut GYO’nun Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama, kuzeye inşa edilecek yeni şehir için çalışmaların başladığını da ortaya koydu. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TOKİ ve Emlak Konut arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen ve sınırları çizilen bu rezerv alan, İstanbul’un kuzeyinde inşası planlanan ve yeni şehir olarak adlandırılan 40 bin hektarlık alanı işaret ediyor. Rezerv alan, kuzeyde 3’ncü havalimanın yapılacağı Yeniköy-Akpınar’dan başlayıp, güneyde Başakşehir’i de içine alarak Küçükçekme Gölü’ne kadar iniyor.

DÖNÜŞÜMÜ YAPACAKLAR

Bu rezerv alanda protokol kapsamında, ruhsatsız, iskansız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilerek, sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturulacak. Bu alanların oluşturulması için de imar planı ve kentsel tasarım projeleri, yer bilimsel etütler, kentsel dönüşüm ve değerleme çalışmaları, imar uygulamaları ve kamulaştırma faaliyetleri yapılacak. Protokol çerçevesinde, yaptıkları hizmetler karşılığında TOKİ ve Emlak Konut’a ekspertiz değeri üzerinden arsa devri yapılabilecek. Ancak şu anda devredilmesi düşünülen somut bir arsa bulunmuyor.

Kartal arazisi Dap-Eltes’in

EMLAK Konut GYO’nun ihaleye açtığı İstanbul Kartal Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin ikinci oturumunda Dap Yapı ve Eltes İnşaat, öne geçti. 1 milyar 335 milyon TL gelir üzerinden, yüzde 40 gelir oranı ve 534 milyon TL lira teklif veren Dap Yapı-Eltes İnşaat, en iyi teklifi verdi. İhale kapsamında araziye konut, sağlık tesis alanı, eğitim tesis alanı, ticaret alanı, dini tesis alanı ve yeşil alanlar yer alıyor. Emlak Konut GYO, ihaleyi değerlendirip, önümüzdeki günlerde nihai kararını açıklayacak. Toplam 41 şirketin katılıp 18 teklifin geldiği ihalenin ilk oturumda en yüksek teklif Rönesans Gayrimenkul-SZA Gayrimenkul-Salacak Gayrimenkul Ortaklığı’nca verilmişti.

Çalışmalar ilk aşamada

PROTOKOLE göre, bölgede yapılacak planlama ve dönüşümün koordinasyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olacak. Protokole imza atan kuruluşlar da bu dönüşüm alanında kendilerine verilen görevleri yerine getirecek. İmar planlarının hazırlanmasının ardından hangi kurumun ne görev alacağı belirlenecek.

2 büyük proje alanı

KARADENİZ’in kuzeyinde belirlenen rezerv alanda, 3’üncü havalimanı başta olmak üzere, konut üniteleri, kamusal alanlar, spor merkezleri, teknoloji üssü gibi birimlerin inşa edilmesi planlanıyor. Bakanlar Kurulu kararında yer alan haritaya göre, belirlenen rezerv alanın 9 bin hektarını havaalanı, 25 bin 100 hektarlık alanını proje alanı ve 4 bin 400 hektarlık alanı da diğer proje alanı oluşturuyor.

İstanbul’a 2.3 milyar dolarlık ‘Emaar’

DÜNYANIN en büyük gayrimenkul geliştirme kuruluşlarından Dubaili Emaar Properties’in iştiraki Emaar Türkiye’nin Çamlıca’daki projesi ‘Emaar Square’ satışa çıktı. Emaar Türkiye’nin Toskana Vadisi’nden sonra ikinci projesi olan Emaar Square, 2.3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçiyor. Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban, Emaar’ın dünyada 60 ülkede faaliyet gösterdiğini belirterek, “Emaar ismini ilk kez Dubai dışında İstanbul’da kullandık. Projede, özellikle AVM’de Dubai’den alıntılara yer verdik. Emaar Türkiye’yi stratejik bir ülke olarak görüyor. İlişkimiz uzun vadeli ve yatırım ağırlıklı olarak sürecek” dedi.

300 BİN METREKARE

Ozan Balaban, 66 dönüm arazi içinde toplam 300 bin metrekarelik inşaat alanından oluşan projenin 4 farklı yapıdan oluşacağını belirterek konut, ofis, AVM ve oteli harmanladıkları projede eğlenceyi de ön plana çıkardıklarını söyledi. 1000’den fazla konutun yer aldığı projede 40 bin metrekarelik ofis, 150 bin metrekarelik kiralanabilir alanı ve 400 mağazasıyla Türkiye’nin en büyük AVM’si de bulunuyor. Projedeki 5 yıldızlı otel ise Theadress tarafından işletilecek.

2 MİLYON DOLARA DAİRE

Emaar Square’de daire büyüklükleri 51 metrekareden başlıyor ve 400 metrekareye kadar çıkıyor. Metrekare fiyatlarının 3 bin 500 dolardan başladığı projede, en düşük satış fiyatına sahip daire 250 bin dolar. Satıştaki en pahalı daire ise 2 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Ozan Balaban, bu fiyatların 2 yıl içinde 8 bin doları göreceğini belirtti.

DUBAİ’DE LANSMAN

Emaar Square projesinde resmi satış öncesi 100 konutu bekleyen müşterilerine satışa sunduklarını belirten Balaban, şunları söyledi: “100 daire için 152 kişi para yatırdı ve 700’e yakın kişi de isim yazdırdı. 1000 konutlu projede ilk etapta 300 daire satışa çıktı. İlk lansmanımızı İstanbul’da yaptık. Proje dünyadaki tüm Emaar ofislerinde satışa çıkacak. Dubai’de de bir lansman yapmayı planlıyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşakşehirBaşbakanCEODubaiİstanbulRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir