İstanbul'un Simge Yapısı Galata Kulesi'nin Dibinde İnşaat İzni ve 'Çatlak Riski'

-

İstanbul'ın simge yapılarından ve dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi'ne komşu parselde yer alan metruk bir bina yıkıldı ve ardından inşaat başladı. Ancak temel çalışması sırasında, her biri en az 100 yaşındaki binalarda çatlaklar oluştuğu belirtiliyor. Galata Kulesi’ne yakın mesafede süren inşaatın çevredeki binaların yanı sıra tarihi yapıya da zarar verdiği ileri sürülüyor. Duvarında çatlaklar meydana gelen binalardan birinde oturan tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, “Galata Kulesi’nin temelinde çatlaklar olduğu söyleniyordu. Bu sarsıntılar çatlakları büyütmüş olabilir dedi ve ekledi:  "Kulenin çökmesinden korkuyoruz” 

📷  AA

Hürriyet'ten Eyüp Serbest'in haberine göre Şişhane, Galatakulesi Sokak, 2 numaradaki metruk bina geçtiğimiz yıllarda el değiştirdi. 

İnşaat izninin alınmasının ardından binanın etrafı bariyerlerle kapatıldı ve işçiler kuyu temel için zemindeki betonu kırmaya başladı. 

Galata Kulesi’ne bakan tarafa perde beton döküldü.

Ancak iş makinesinin zemindeki taşları kırarken oluşturduğu titreşimler nedeniyle yan binalarda çatlaklar oluştu.

📷  Mustafa K. Erol/ Aydınlık 

Çatlayan binalardan biri de tiyatrocu Gülsen Tuncer ve yönetmen eşi Engin Ayça’nın evi...

📷 Hürriyet

120 yıllık apartmanın girişindeki taşlar düştü. Tavan ve zeminde derin çatlaklar oluştu. Evin kapıları oluşan kayma nedeniyle işlemez oldu. Titreşimler nedeniyle evindeki tabloların yamulduğunu, kitapların bile yere düştüğünü anlatan Gülsen Tuncer, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Beyoğlu Belediye Başkanlığı, BİMER, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduk. Bu inşaat çalışması Galata Kulesi’ni bile yıkabilir. Belediyeden gelip baktılar. ‘Sorun yok’ dediler ancak binalardaki çatlaklar büyüyor. Galata Kulesi’nin çökmesinden ya da devrilmesinden korkuyoruz” dedi.

Hazırlanan bilirkişi raporunda inşaattın Tuncer’in evine zarar verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın aktardığı bilgiye göre evinde derin çatlaklar oluşan Tuncer çifti, dava açmak için bilirkişiye başvurdu. Çiftin mahkemeye sunmak için aldıkları bilirkişi raporunda şu tespitlere yer verildi: 

“Binanın bitişindeki inşaat alanında kuyu temeli komşu duvarında ciddi hasar mevcut. Kuyu temel ciddi hasarlar verdi. Sonraki gün veya günlerde de kuyu temel çalışması sırasında çok daha fazla hasarın oluşması kaçınılmaz."

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, inşaat ve kule arasındaki mesafe objektiflere şöyle yansımış 👇

Gülsen Tuncer: "UNESCO’ya da başvuracağız."

📷  Halk Tv

Gülsen Tuncer, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“İlgili tüm kurumlara başvurduk. Belediyeler dahil, kimse doğru düzgün ilgilenmedi. Galata Kulesi’nin de tehlikede olduğunu düşünüyorum. Galata Kulesi’nin temelinde çatlaklar olduğu söyleniyordu. Bu sarsıntılar çatlakları büyütmüş olabilir. UNESCO’ya da başvuracağız."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir