İstanbul Depremiyle İlgili Celal Şengör ve İTÜ'nün Yaptığı Önemli Açıklama Birçok Sorunun Cevabı Niteliğinde

766PAYLAŞIM

Bu açıklama bir an evvel tedbirlerin alınmasını işaret ediyor!

Bugün yine herkesin yüreğini ağzına getiren bir depremle sarsıldı. Merkez üssü Silivri olarak belirlenen depremin şiddeti 5.8 olarak açıklandı.

Detaylar burada

İstanbul'da Kent Genelinde Hissedilen Deprem Büyük Panik Yarattı - onedio.com
İstanbul'da Kent Genelinde Hissedilen Deprem Büyük Panik Yarattı - onedio.com

Herkes konuyla ilgili en yetkin kişilerden bir açıklama beklerken, İTÜ'den detaylı bir açıklama geldi. İTÜ'nün resmi sayfasında yapılan açıklama aynen şöyle:

"İstanbul’da 26 Eylül 2019’da yerel saat ile 14:00 civarında meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından, Marmara Fayı üzerine Üniversitemizde uzun yıllardır uluslararası araştırmalar yürüten Prof. Dr. A.M. Celal Şengör, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. M. Sinan Özeren ve Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Uçarkuş’un değerlendirmelerinin kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılması gereği duyulmuştur."

"Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi’nin içine giren kısmı (ve buna bağlı ikincil faylara) yer bilimcilerce genel olarak “Marmara Fayı” diye adlandırılmaktadır. Bu fay, davranışı her yerinde aynı olan bir fay değildir."

"Bazı yerlerinde fay üzerinde İngilizce’de “creep” denen kaymaya benzer bir hareket ve bununla ilişkili küçük depremler olur. Bazı yerlerinde ise deprem neredeyse hiç olmaz. Marmara Fayı’nda gerçekleşen son büyük deprem 7.4 büyüklüğündeki 1999 İzmit depremidir ve bu depreme neden olan kırık İzmit Körfezi’nin içine doğru ilerlemiştir. Marmara Fayı üzerinde depremsellik yönünden suskun olan (dolayısıyla kırılması beklenen ve ekteki Marmara denizi fay haritasında sismik boşluk olarak adlandırılan) bir ucu Silivri açıklarında ve diğer ucu da Avcılar’ın güneyi olan Kumburgaz fay segmentidir. Deniz tabanında yapılan jeoloji, jeodezi ve sismoloji çalışmaları Kumburgaz fayının çok uzun bir süredir kırılmadığı, kilitli olduğu ve Marmara Denizi’nde olması beklenen depremin üzerinde olacağı düşünülen fay segmentidir."

"Son iki günde meydana gelen 4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki iki depremin tam kilitli Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması durumun kritikliğine işaret etmektedir."

"Sismoloji verilerine dayanarak, söz konusu iki deprem ve bunların arasında gerçekleşen artçıların tamamının, aynı mekanik kırılma süreci kapsamında gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Bilimsel göstergelere dayanarak, mevcut sismik aktivitenin dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması yönünde hareket edilmelidir."

"Bu süreç içinde Üniversitemiz, bilgi kirliliğini önlemek adına konunun uzmanı akademisyenlerin görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi üzerinden devam edecektir."

Şekil Başlığı: Marmara Denizi aktif fay haritası. Kırmızı daireler deprem aktivitesini göstermektedir. 24 Eylül ve 26 Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin fay mekanizma çözümleri yeşil-beyaz toplarla gösterilmiştir. Deprem verileri, B.Ü. Kandilli Rasathanesi’nden alınmıştır.

Açıklamayla ilgili sosyal medyada da yorumlar gelmeye başladı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihan-meral1

99dan beri sehrin nufusunu 2 katina cikardilar, nerede toprak var bina yaptirdilar Bu kadar tehlikenin oldugu bir bolge ve ulke nufusunun Yuzde 40i burada yasiyor. Ulke ekonomisi ve sanayisinin yuzde 80i burada. Kisacasi bittik...

corpse-bride

alanda sıkısma mevcut ve esas blok kırılmamıs levha bındırme yapmaya calısıyor buda yenı fay olusumunda 6.5 ustunu gorecek bı depreme ısaret. ayrıca marmaranın kıyı kesımınde kucuk caplı tsunamınınde olacagının habercısı . acaba KAD ınorta ve doguya uzanan kesımınde hareketlenme var mı avrasya sadece ulkenın batısını sıkıstırıyor olamaz

domalt-trump

Bize fena bindirecekler diyosun yani kısaca.

corpse-bride

maalesef avrasya,arap ve afrıka levhalarının pek şaka anlayısı yok

tunakarahan

Bizim zamanımızda Ahmet Mete Işıkara vardı.

corpse-bride

rahmetlı cok uyardıydı be bu ulkeyı zamanında

olivertiris

aklıbaşında olanlara tedbir alın, olmayanlara tekbir getirin demişler.

gsude26

tedbir?

po

Deprem çantası gibi, kaçış planı yapmak gibi, nerede toplanılacağını belirlemek gibi, gün içinde oldu ise kim kimle nerede buluşacak gibi, kim hangi çocuğu alacak gibi vb...

Görüş Bildir