İDO Vatandaşı Çileden Çıkardı

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

İDO'dan Şimdi de İndirim Oyunu!

İDO'dan Şimdi de İndirim Oyunu!

Uygulamalarıyla vatandaşın tepkisini çeken İDO, İstanbul-Marmara, Avşa Adası bilet fiyatını 31 TL'ye düşürdüğünü açıkladı.

Biz de bu bileti almak istedik ama bulamadık.

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) hakkındaki şikayetlerin ardından, İDO sözde geri adım attı. İDO Basın Müşavirliği'nden dün, 9 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında Marmara-Avşa Adası biletlerinin 31 TL ila 52 TL arasında satılacağı açıklaması geldi.

'YÜZDE 30' DENİLDİ

Yüzde 30 indirimli bildirilen tarihler arasındaki bu biletlerden satın almak için İDO'nun internet sitesine girdik. Çağrı merkezini defalarca aradık. Ancak sözde 31 TL olan indirimli biletlerden alamadık. İDO'nun Yenikapı-Avşa Adası-Yenikapı, Bostancı-Avşa Adası- Bostancı arasında satışa sunduğunu duyurduğu indirimli biletleri, İDO'nun çağrı merkezindeki müşteri temsilcisinin bile haberi olmadan tükenmiş. Bulabildiğimiz en ucuz bilet 41 lira. İDO'dan '200 bin tatilcinin yüzünü güldürecek' başlığı ile duyurulan indirimlerin, kimin yüzünü güldürdüğünü merak ediyoruz.

'BU MİLLET KOLAY PARA KAZANMIYOR'

Ahaber'in haberine göre İDO' nun uygulamalarına vatandaşların tepkileri çığ gibi büyüyor. Bazı vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getiriyor:
- Son zamanların modası bu. % 100 zam vurgunu yap. (E. G.)
- Ben şahsen internet sitesinden bilet almak için ne kadar uğraştımsa da başaramadım. Araba kendi kendine hareket ettiği için araç kullanıcısına da ayrı bilet. Nasılsa tekeller bu konuda. (M.T.)
- İDO'ya en kısa zamanda rakip çıkması lazım. (L.İ.)
- İDOBÜS'ler de aynı, yolcu çok olunca fiyatlar uçmuş. Bu millete yazık değil mi, bu paralar kolay kazanılmıyor. (Ö.K.)
- Arkadaşlar İDO kadrolu çalışanların maaşını öğrenelim. Bu fahiş fiyatın nedeni çıkar ortaya. Yazıklar olsun. Asgari ücret 780 lira, ancak onlar 1-2 saatlik yolcuğun bedeline bin 220 lira istiyor. (B.G.)
- İDO'ya boykot yapıyor, kullanmıyorum. Ben bir Bandırmalı olarak aracımla karadan seyahat ediyorum. Sizleri de böyle davranmaya davet ediyorum. (M.H.)
- Fiyatlar sabit olmalı. Gidişte 23 lira verilen yere, dönüşte 32 lira veriliyor ise bu işte bir hata var. 'Kullanmayın' denilmez, trafik malum. Halk mecburen kullanacak. Şirket de bundan faydalanıyor. Eğer geri dönüşü yok ise alternatif bir şirket daha seferlere başlasın. (H.S.)
- Rekabet kalite ve ucuzluk getirir. Bu işi yapabilecek başka şirketler de devreye girse ülkemiz için daha iyi olur. (N.A.)
- İDO'nun internet sitesi de çok kötü oldu, eskisi daha iyiydi... (A.B.)
- Aynı yere 25 liraya da 45 liraya da gittim. Geçenlerde bileti ben 6 liraya aldım, arkadaş 14 liraya. Yazık ya, böyle bir ticaret anlayışı olmaz. Resmen insanları kazıklıyorlar. (T.M.)

Mynet

Haberin Tamamı İçin:

İDO’nun Kredi Kartı Oyunu

ÖZELLEŞTİRMESİNİN ardından artan yolcu şikayetleriyle gündeme gelen İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) çok tartışılır uygulamalara imza atıyor. Bir koltuğu iki kere satan, fiyat tarifelendirmesini keyfi bir uygulamayla arttıran İDO, vatandaşları çileden çıkardı.

İDO’nun tartışılan icraatları sadece bunlarla ile ilgili değil. Özellikle 29 Mayıs tarihinde internet sitesinin yenilenmesi ile birlikte yüzlerce kişinin kredi kartlarından defalarca bilet ücreti kesildiği ortaya çıktı. Kredi kartı ekstiresini inceleyen vatandaşlar, haksız alınan bu paraların kendisine iade edilmesini istedi. Ancak kimi muhatap bulamadı, kimisi başvurduğu halde parasını almadı, kimisine de paraları tam olarak ödenmedi. Üstelik İDO hakkında verilen şikayet dilekçeleri olayın 29 Mayıs 2011 tarihi ile sınırlı olmadığını da gösteriyor.

KESİLMEMİŞ BİLETİN PARASI ALINIYOR

Mağdurlardan biri olan Umut Ağaya 29 Mayıs’ta internet üzerinden bilet almaya çalıştığını ancak sistemin hata verdiğini anlatıyor. Ağaya, İDO’ya gittiğini ancak kredi kartına kesilmiş bir biletin bulunmadığının kendisine belirtildiğini söylüyor. Ancak Ağaya, hafta sonunda kredi kartı ekstresinde toplamda kendisinden 85 lira tutarında 3 ayrı bilet kesildiğini fark ediyor. “Defalarca İDO’yu aradım. Önce muhatap bulamadım. Ancak ısrarlı davranınca benim gibi bir çok kişinin mağdur olduğunu sorunu çözeceklerini söylediler. Sonrasında bana iddiamın doğru olmadığına dair mail attılar. Ancak elimde ekstre var” diye konuşan Ağaya hala kesilen 255 tl’yi geri alamıyor.

MAĞDUR ÇOK, İDO’DAN SES YOK

Öte yandan internet üzerinde şikayet dilekçeleri yazan vatandaşlar da aynı şekilde mağduriyetlerini dile getiriyorlar.
1159950 kaydı ile verilen şikayet dilekçesinde, 8 Mart 2012 tarihinde 4 kişilik İstanbul - Bursa gidiş dönüş bilet alındığı ancak daha sonra kendilerinden fazla para kesildiği anlatılıyor.
15 haziran 2012 tarihinde verilen 1218877 nolu dilekçede ise ‘19 Nisan 2012 tarihinde sistemlerinizde doğan hatalardan dolayı bilet alamadım. Bunun için müşteri hizmetlerinizi aradım. Yapmak istediğim işlem son aşamaya geldiğinde sistemlerde hata oluştuğunu, bilet için onay alınmadığını belirten müşteri hizmetindeki arkadaş, daha sonra ben kart ekstremi incelerken fazla çekim yapmış olduğunuzu gördüm. Bu konuyla ilgili şikayet formu dolduruldu fakat bir sonuç yok neden iadeyi yapmıyorsunuz? 133 TL olan alacağımı istiyorum en kısa zamanda’ ifadelerine yerveriliyor. (İstanbul/EVRENSEL)

BELGELERLE KAYMAKAMLIĞA BAŞVURULUMALI

Turhan Çakar (Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı): Burada vatandaşlar mağduriyetlerini ellerindeki belgelerle kanıtlayabiliyorlarsa, ilk önce İDO’ya başvurup mağduriyetlerinin giderilmesini istemeli. Buradan bir sonuç alamazlarsa ikamet ettikleri yerlerdeki kaymakamlıklarda bulunan Tüketci Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvursunlar. Burada durumu anlatsınlar ellerindeki belgelerin fotokopilerini çekip (belgenin aslı mutlaka kendilerinde kalsın) durumu hakem heyetine anlatsınlar. Orada kendilerine verilecek formlar vardır, o formu doldurup, şikayet dilekçelerini de forma eklesinler. Ne kadar zararları varsa o bedelin kendilerine iade edilmesine ilişkin hakem heyetinden bunu talep edebilirler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaİDOİstanbulKredi KartıMynetzam
Görüş Bildir