Hodri Meydan: Dünyanın En Zeki İnsanın Dahi Çözemediği 'Dört Renk Teoremini' Belki de Siz Çözeceksiniz!

-
Abone ol

Matematik hiç bu kadar renkli olmamıştı... İşte gerçek anlamda sınırları zorlayan, 4 Renk Teorisi!

Bu içerikte Math Section'da paylaşılan bu makaleden yararlanılmıştır.

Sınırları ortak olan iki ülke aynı renkte olmamak koşuluyla, bir düzlem üzerine çizilen bir harita, en çok dört renk ile boyanabilir mi?

Ortaya atılan bu teorem belki de matematikçiler için bilinmezlikler dolu, heyecan uyandırıcı bir bulmaca gibi döneme damgasını vurdu!

Baştan başlayalım: Francis Guthrie, 1852 yılında, iki komşu ülkenin aynı renkte renklenmeyeceği ve sadece dört renge ihtiyaç duyduğunu fark edecek şekilde bir İngiliz ilçeleri haritasını renklendirmeye çalıştı.

İngiltere ilçelerinin haritası dört renkle renklendirdikten sonra, matematiksel olarak kanıtlanma ihtimali devreye girdi. Guthrie herhangi bir haritanın sadece dört farklı renkle renklendirilip renklendirilemeyeceğini düşündü ve gerçekten de şu sonuca vardı: Her harita, bitişik iki bölgenin aynı rengi paylaşmadığı şekilde dört renkle renklendirilebilir.

Dört renk teoremini kendisi kanıtlayamayınca, düşüncelerini De Morgan gibi alanında iyi birçok matematikçiye iletti fakat uzun süre kimse herhangi bir kanıt bulamadı.

Bu uzun süreçten sonra, iki matematikçi Kenneth Appel ve Wolfgang Haken gerçekten de teoremi ispatladılar. Dahası, bu noktaya kadar, daha önce hiç kullanılmamış bir yöntemle! Bir bilgisayar yardımıyla 4 renk teorisi kanıtlandı ve bilgisayar yardımıyla yapılan ilk ispat oldu. O dönemde bilgisayarla elde edilen bu ispat, bazı matematikçileri ikna ederken, diğerleri için bir kanıt niteliği taşımamaktaydı.

Sonuç olarak, ilk defa kara tahta ve tebeşir olmadan, bilgisayar yardımıyla kanıtlanan teori matematik dünyasını renklendiren çalışmalardan biri oldu.

Eski yöntemlerden kopamayan matematikçiler için hala soru işaretleri barındıran bu teori, oldukça geniş kapsamlı ihtimaller barındırdığı için,  yeterli tebeşir bulunduğunda ileride her aşaması işlemlere dökülebilir...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sultan.kubra276

Kardeşime kağıttan uçak yapacaktım. Asker desenli olmasını istedi. Bende 4 renk seçtim sonra sınırları aynı haritadanyer alan ülkeler gibi rastgele desenler yapmaya başladım. Sıra boyamaya geldiğinde ise yanyana duran (sınırları komşu olan) desenlerin aynı renk olmamasına dikkat etmeye çalışıyordum. Bütün desenleri boyamayı bitirdiğimde ben de aynen bunu farkettim. İçimden"Gerçekten de hiç karıştırmadan bütün uçağı dört renkle boyadım. İlginç. "(Namusum üzerine yemin ederim ki bütün bunlar daha dün oldu ve hepsi gerçek). Şu an kendimi 6473788 IQ lu gibi hissediyorum

sesar

Türkiye siyasi haritası ile denesinler, renk olmuyor

aykut.bulut.10

Ben yapamam deyip kapattım aq

fchinaski

Çin’in 10dan fazla ulkeyle sınırı var, nasıl yapilacak 4 renkle? Konuyu yanlis mi anladim?

fchinaski

he oluyor ama bi savaşa bakar olmamasi

alp-yenigun

son görsele bakarsan oluyor, aynı renkler asla yanyana gelmeyecek şekilde tüm haritaları 4 renk ile boyayabiliyorsun.

armagan-gunduz

rusya'nın 14 komşusu var. çin'e komşu olan 10 ülke kalan üç renk ile renklendirilir. hakeza rusya'ya komşu olan ülkeler de öyle. biraz yanlış anlamışsın.

Görüş Bildir