Çılgın Japonların Yepyeni Trendi: Kiraladıkları Arabayı Ulaşım İçin Değil, Uyku ve Yemek İçin Kullanıyorlar!

186PAYLAŞIM

Biliyorsunuz, iş Japonlar olunca duyduğumuz gariplikler artık gariplik olmaktan çıktı. Onların yaptığı hiçbir şeye şaşırmamayı öğrendik… diyeceğiz ama onlar ne yapıp edip bir şekilde bizi şaşırtmaya devam ediyorlar!

Japonların insanı şaşırtma konusundaki eşsiz yeteneklerini bir kenara bırakalım ve yine hangi değişik işe merak saldıkları konusuna geçelim isterseniz...

Japonya’daki araç kiralama şirketleri, Japonların yemek yemek ya da uyumak için araç kiraladıklarını keşfetti. 

Daha önceki içeriklerimizden Japonların bebek gibi kendilerini kundaklattığını, sevgili kucağı şeklinde yastık yaptırdığını ve yalnız kalmamak için arkadaş kiraladıklarını biliyorsunuz. O yüzden bu haberi yadırgamadığınızı tahmin ediyoruz.

Kundaklama konusunda şaka yapmıyoruz bu arada, hatırlamak için bu içeriğimize bir göz atın isterseniz!👇

Günlük Hayatın Sinir Stresinden Kurtulmak İçin Japonların Bulduğu Bir Garip Yöntem: Yetişkin Kundağı! - onedio.com
Günlük Hayatın Sinir Stresinden Kurtulmak İçin Japonların Bulduğu Bir Garip Yöntem: Yetişkin Kundağı! - onedio.com

Peki, neden bu işler için araç kiralamayı seçiyorlar? Sebep basit; birkaç saatliğine yalnız kalıp kafa dinlemek için.

İnsanların inceleyen bakışlarından uzakta, sakin sakin yemeğini yemek isteyen ve öğle tatillerinde azıcık şekerleme yapmaya ihtiyaç duyan Japonlar, soluğu araç kiralayanların yanında alıyorlar.

Japonya'nın en büyük araç kiralama şirketleri olan Orix Auto Corp ve Times24 Co’nun verilerine göre, 2018 yılında her 8 müşteriden 1'i bu amaçlarla araba kiralamış.

Tabii, içlerinde aykırının aykırısı sebepleri olanlar da yok değil. Misal, tren istasyonunda kilitli dolap bulamadığı için eşyalarını koymaya yeri olmadığından araç kiralayan bir Japon vatandaşımız mevcut. Veyahut kiraladığı aracın içinde karaoke partisi düzenleyen bir başka Japon vatandaşımız da var. İngilizce pratiği yapmak isteyeni, televizyon seyretmeye kalkanı, parti öncesi hazırlanmak için kullananı falan saymıyoruz bile…

Eh, üstüne üstlük bu işlem pek de masraflı değil. Yarım saatliğine araç kiralamak isteyen bir Japon, 400 yen yani yaklaşık 20 TL ile işin içinden çıkabiliyor.

Şöyle detaylıca bir düşününce, bu fikir bizim bile aklımıza yattı doğrusu. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? İmkanınız olsa, tıpkı Japonlar gibi yemek yiyebilmek için öğle tatillerinizde araç kiralar mısınız?

Kaynak: 1,2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
himura-battousai

love otel'den daha hesaplidir bu

ahmet-attonu

arabada başka bir şeyler yapıyor olmasın bu japonlar

corpse-bride

mantikliymis kalabalik mekanlardan sıkılmışlar demek ki

saffetfiliz.

Geçenler de japonya daki internet kafelerin internete de takılmak için değil de konaklamak için olduğunu öğrendim.

corpse-bride

24 saat acik olanlari var yeme icme servisleri felanda var uzakdoguda genelde cogu internet kafe boyle.kisiye ozel bolumleri olabilir o kafelerin sunu yapmalarina sasirmam yani ucuza geliyordur.korede de hamamda kalma kulturu var

quatro

Bazen insan hayret ediyor.. teknolojide bu kadar ilerideyken bu mal mal hareketleri nereden çıkarıyorlar diye...

corpse-bride

muhtelen evleri is yerlerine uzak ondan bunu tercih ediyorlar .ucuza geliyordur kalabaliktan uzakta kaliyorlar boylece dinlenme zamaninda

piksel-piksel-anadolu

Toplumsal olarak büyük sorunları var. Yüzyıllarca diğer ülkelere kapalı kalmışlar. Tabi kendi içlerine de kapanmışlar. Toplum baskısı o kadar fazla ki, kadınların 2. sınıf olması, hatta iki farklı kökenden olan Japonların bir tanesinin daha düşük görülmesi bu sebeple evlenecekleri kişinin vazgeçmesi, günlerce iş yerinde uyumak zorunda kalmaları, ağır çalışma koşulları, okulların uzun olması... bunu ben söylemiyorum tanıdığım Japonlar söylüyor. Adamlar artık rahatlamak için ne yapacaklarını şaşırmışlar. Günlerce ofiste uyuduktan sonra arabada uyumak bile daha iyi geliyordur.

piksel-piksel-anadolu

Teknoloji iyi olunca refah artmıyor maalesef. İnsanlar "Çin burçlarımız uyuşmuyor" diyerek evliliği reddediyorlar ve sonuçta herkes yalnız yaşamaya başlıyor. Kadınların tacize uğramama olasılıkları yok... O içe kapalı inançlar yüzünden ilerleyememiş toplumu aşamıyorlar.

Görüş Bildir