Günlük Hayatın Sinir Stresinden Kurtulmak İçin Japonların Bulduğu Bir Garip Yöntem: Yetişkin Kundağı!

-
Abone ol

Günlük hayatın her kademesi, insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek dış etkenlerle çevrili. Geçim sıkıntısı, yorucu iş hayatı, ailevi problemler gibi saymakla bitmeyen her türlü sorun, bedenimize yol, su ve bol bol negatif elektrik olarak geri dönüyor. Bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek için pek sevgili Japonlar bir çözüm bulmuş. Anne karnındaki güven ortamını yaratabilmek ve stresten kurtulmak için yapmanız gereken şey: Yetişkin Kundağı!

Japonlar, fiziksel gelişimlerini olumlu etkilemek adına bebeklerini kundaklamayı tercih ediyor.

Böylelikle bebeğin anne karnındaki korunaklı ortamını yaratmayı amaçlıyorlar. 2015 yılında Kyoto’da yaşayan bir ebe, bu tekniğin yetişkinlerde de işe yarayabileceğini düşünüp yetişkin kundaklama uygulamasına başladı.

Gördüğünüz gibi, her ilginç fikrin altından bir adet çekik gözlü çıkıyor! Japonlar bu kez de şaşırtmadı...

Nobuko Otonamaki adlı ebenin yetişkin kundaklama uygulaması, pek çok kesimden insanın ilgisini çekti ve geçtiğimiz yıl 70 kişilik bir grubu tabiri caizse stresinden arındırdı.

Peki, bu yöntem gerçekten işe yarıyor olabilir mi?

Yani koskoca insanların iki büklüm şekilde bir çarşafın içinde 20 dakika boyunca kalmasının ciddi bir fayda sağlaması mümkün mü? Konu üzerinde henüz ciddi çalışmalar yapılmış değil, ancak bazı doktorlar uzun süreli yapılması halinde ciddi bel ve boyun rahatsızlıklarına sebep olabileceğini düşünüyor.

Anlaşılan yetişkin kundağı, uzun vadede pek de işe yarar bir yöntem değil.

Yetişkin kundağını eleştiren doktorlar, bebeklerin de kundaklanmaması gerektiğini söylüyorlar. 2016 yılında yapılan bir çalışma, kundaklanan bebeklerin gece uykusunda yüz üstü dönüp boğulma tehlikesi geçirdiklerine değiniyor. Yani bebeğin fiziksel gelişimi düzgün olsun diye yanlışlıkla ölümüne bile sebep olabilirsiniz.

Bütün bu olumsuz yorumlara rağmen, yetişkin kundağının ciddi anlamda yarar sağladığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

Yalnızca Japonya’da değil, Amerika’da da bu uygulamayı gerçekleştiren kişiler var. Günlük hayatın stresinden kurtulup dünya üzerinde en huzurlu oldukları ana yani 'anne karnına' dönmek isteyenleri istedikleri kadar kundaklayıp psikolojik olarak rahatlatıyorlar.

Peki, gariplikte bir dünya markası olan pek sevgili Japon dostlarımızın bu ‘dahiyane’ fikri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kundaklanmak söylendiği gibi yararlı mı, yoksa insanı fıtık etmekten başka bir işe yaramayan gereksiz bir uygulama mı? Pilates ve yoga gibi sporlar yerine yetişkin kundağı tercih edilebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
betulmaka

kefen bulmuşlar bize yutturuyolar fgjghjhjghj

hemsiree

Ben bunu yıllardır yapıyorum, eve gider gitmez cenin pozisyonunda yarım saat kestir mis gibi oluyor ama kafan göbeğine gelene kadar kıvrılmaktan bahsediyorum dış dünyaya kapanmışım gibi

elif08

evde çarşafla deneyin gerçekten etkili oluyor. tabi böyle büzülmenize gerek yok kefen gibi sarın iyi geliyor :D

asli.unsal2

Ben onu çarşafa kendimi dolayarak yapıyom anında uyku geliyor :D

pinpon

adamlarda dert yok ki

Görüş Bildir