Zihinsel Hastalıkların Tedavisi İçin Önemli Bir Gelişme: Sosyalleşme Esnasında Hayvanların Beyinleri Ortak Çalışıyor

-

Hayvanların sosyal etkileşime girdiklerinde beyin aktivitelerini birbirleriyle senkronize edebildiklerini biliyor muydunuz?

20 Haziran'da Cell Dergisi’nde yayımlanan iki makale, Mısır meyve yarasaları ile farelerin sosyal etkileşim esnasında beyin dalgalarını 'eşzamanlayabildiklerine' işaret ediyor.

Daha önce insanların ortak bir konuşma esnasında karşılarındaki kişiden sosyal işaretler aldıkları ve bu işaretlere dayanarak kendi davranışlarını değiştirmeleri sonucunda beyindeki sinirsel aktiviteyi senkronize edebildikleri ortaya konmuştu.

Bu çalışma ise hayvanların da doğal bir sosyal etkileşime girdiğinde benzer bir senkronizasyon içine girdiklerini ve sinirsel gözlemlere dayanarak sosyal davranışlarının tahmin edilebileceğini gösteriyor.

Yeni çalışmalar sinirsel aktiviteye insanlarda elde edilmesi zor bir ayrıntı düzeyinde baktığından, bu fenomenin altında yatan detaylı sinir mekanizmasını keşfedebilmiş durumdalar.

Makalelerden birinin baş yazarı olan Berkeley Kaliforniya Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nden Michael Yartsev, bununla ilgili şu yorumu yapıyor: 

"Hayvan modelleri, normalde insanlarda erişemeyeceğimiz seviyelerdeki beyin fenomenleri üzerine çalışabilmek için oldukça önemli. Yarasalar ise son derece sosyal oldukları ve oldukça karmaşık sosyal ortamlarda yaşadıkları için sosyal davranış ve bunun altında yatan sinir mekanizmaları hakkında önemli bilimsel soruları ele almak için harika bir model."

Araştırmacılar, yarasaların ön kortekslerindeki beyin aktivitelerini eşzamanlı kaydedebilmek için kablosuz elektrofizyoloji adı verilen bir teknolojiyi kullandılar.

Farklı yarasa beyinlerinin yüksek oranda bağlı olduğunu ve bu korelasyonun en çok yüksek frekanslı beyin salınımları aralığında belirgin olduğunu görmüşlerdir. Ayrıca, yarasaların beyinleri arasındaki korelasyonun sosyal etkileşimlerin zaman ölçeklerine göre genişlediği görüldü. Kısacası, korelasyon seviyesine bakarak yarasaların sosyal etkileşimi başlatıp başlatmayacağı tahmin edilebilir.

Peki, bu keşfin bize ne gibi bir yararı dokunacak?

Araştırmacılardan Lyle Kingsbury, bu araştırmaların önemini şu sözlerle anlatıyor:

"Otizm spektrum bozuklukları ve şizofreni de dahil olmak üzere insanlardaki birçok zihinsel rahatsızlıkta sosyal etkileşimlerin değiştiğini biliyoruz. Genetik olarak izlenebilir bir model sistemi geliştirmek, bu koşullarda insanlarda beyinler arası senkronizasyonun nasıl bozulduğunu keşfetme olasılığını ortaya koyuyor. Bu durum, bize olası müdahaleler hakkında yeni bilgiler sağlayabilir."

Kaynak: 1, 2

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir