Mars'ta Yüksek Miktarda Metan Gazı Tespit Edildi: Bu Gelişme Kızıl Gezegende Yaşam Olduğunun En Büyük Kanıtı Olabilir!

123PAYLAŞIM

NASA’nın Curiosity adlı uzay aracı, Mars'ın yüzeyinde büyük bir keşfe imza attı. Mars’ta bir önceki haftaya göre tespit edilen miktardan 30 kat daha fazla seviyede metan gazı bulundu.

Peki, bu haber bizi neden heyecanlandırmalı? Şöyle ki, bu durum Kızıl Gezegen’de yaşam olduğuna dair bir işaret olabilir. Kısacası, "Bu koskoca evrende yalnız olmadığımızı biliyordum!" nidalarıyla dolaşanları kesinlikle mutlu edecek bir gelişmeden söz ediyoruz…

Metan gazının bir önceki hafta ölçülen değere göre 30 kat arttığının gözlenmesi üzerine, NASA uzmanları Curiosity’den ek veriler talep ettiler. Yapılan gözlemleri yeniden teyit ettikten sonra gazın kaynağı araştırılacak.

Aranızda "Metan gazının varlığı neden Mars’ta yaşam olduğunu göstersin ki?" diye düşünenler vardır elbette; metan gazı, düşük oksijenli ortamda yaşayan bakteriler tarafından üretilmiş olabilir.

Tabii, bu kesin bir sonuç değil. Mars'ta geçmişte yaşayan canlılardan arta kalan yüzeydeki organik bileşiklerin, güneş ışınlarının etkisiyle bozunması ve tespit edilen metan gazının bu sebeple yakın zamanlarda yayılmış olabileceği ihtimaller dahilinde...

Uzmanlar milyonlarca yıldır gezegenin derinliklerinde bulunan metanın, çatlaklardan yavaş yavaş atmosfere sızmaya başlamış olabileceğini de bu ihtimaller arasına ekliyorlar.

Yüzey altı kayaçlarındaki mineraller, suyla tepkimeye girerek olivin mineralinden metanın oluşmasına neden olmuş olabilir. Bir diğer seçenek ise metanın Mars'a başka bir yerden taşınmış olması. Cevabın ne olduğunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Eğer bu seviyedeki bir metan gazının jeotermal reaksiyonlar sonucu olduğu değil de biyolojik bir sürece bağlı olarak ortaya çıktığı tespit edilebilirse bu gerçekten bilim adına büyük bir gelişme olacak. Bakalım, önümüzdeki günlerde neler yaşanacak?

Kaynak: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasan-ayaydin

Mars'tan gelen fotoğraflar bence bir bakın bayağı bir şaşırtıcı

alpmen

Marsta yaşayan canlıların gezegenin yüzeyinde değilde gezegenin merkezinde vs.yaşama ihtimalleri nedir ?

jonah-ryan

Mars’ta yaşam olduğunu düşünmüyorum ama Jüpiter’in uydusu Europa’da buzul tabakaların altında yaşam bulacağımıza inanıyorum. Nasa canlı yayınında çok optimist konuşmuşlardı bu konuda ama tabi oraya bir keşif aracı veya ekibi göndermek çok uzun yıllar alacak umarım o günleri görebilirim.

Görüş Bildir