Köpeklerin Asla Karşı Koyamadığımız O Acıklı Bakışları, İnsanları Etkilemek İçin Geçirdikleri Evrimin Sonucuymuş!

-
Abone ol

Köpek sahibi olanların gayet iyi bildikleri ve asla karşı koyamadıkları bir şey vardır; yavru köpek bakışları…

İşte, bu sevimli ve bir o kadar da acıklı yüz ifadesinin bilimsel bir açıklaması varmış. Detaylar için sizi içeriğimize doğru alalım.

Amerika ve İngiltere’den araştırmacıların dahil olduğu, ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayımlanan bu araştırmaya göre; köpekler, insanlarla bağ kurmak için yeni kaslar geliştirmişler.

Araştırma kapsamında köpeklere ait kadavralar incelendi ve yaklaşık 33 bin yıl önce kurtlardan ayrı bir tür olarak evrimleştikleri için kurtların yüz kasları ile karşılaştırıldı. Köpeklerin yüzündeki, hafifçe kaşlarını kaldırmalarını ve etrafa hüzünlü bakışlar atmalarını sağlayan bu kasların, ataları olan kurtlarda bulunmadığı görüldü.

Araştırmacılar, kaşları kaldırmaya yarayan kas haricinde kurtlar ile köpeklerdeki yüz kaslarının neredeyse aynı olduğunu ancak bu kas sayesinde köpeklerin daha içli bakışlar atabildiğini ortaya koydular.

Yüzdeki bu anatomik değişimin ise insanların yanında yaşamaya başladıktan sonra ortaya çıktığı ve binlerce yıl içerisinde geliştiği tahmin ediliyor. Tabii, bu bakışlar sayesinde köpekler insanlara karşı büyük avantaj ele geçirmiş oluyorlar.

Araştırma ekibinde yer alan Portsmouth Üniversitesi'nden öğretim görevlisi Juliane Kaminski'ye göre, köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir arzu uyanıyor.

Daha önceki çalışmalar, köpeklerin olumlu ve olumsuz insan duyguları arasında ayrım yapabildiğini ortaya koymuştu. Ayrıca köpeklerin bu acıklı bakışları insanlar onlara baktıklarında attıkları ve bu yüzden kasıtlı bir davranış olduğu savı ortaya atılmıştı. Bu çalışma ise eski bulguları bir adım öne taşıyor. Araştırmanın ortak yazarı evrimci psikolog Bridget Waller'ın konuyla ilgili yorumu ise şöyle:

"Bulgularımız, yüzlerin dikkatlerimizi çekmede ne kadar önemli olduğunu ve yüz ifadelerinin sosyal etkileşimdeki gücünü gösteriyor."

Kaynak: 1, 2

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
doctor-what

bur ara evrimle ilgili cok okuma yapıyordum. o sırada bebekleri küçükken harcayıp kendi neslimizi tüketmeyelin bile onları sevimli bulmaya evrildiğimiz ya da köpeklerin yukarıdaki mantıkla evrim geçirmiş olabileceğini falan düşünmüştüm. içimde bir darwin yatiyormus desene

asli.unsal2

Bizim mahalledeki kedide omzuma çıkar masaj yapmadan bırakmaz :D

sinem-kesici1

evdeki 2 sıpa da sürekli bana bu bakışı atıyorlar ve lanet olsun ki gerçekten işe yarıyor 😂

blizzard

Bizde bu bakışı yapan sadece Küçük Emrah var.

wexzia

Köpekler, kurtlardan evrimleşmişler. Acaba bunu yavaş yavaş geriye doğru götürsen, en uç kısımda nasıl bir saçmalık söyleyecekler? Köpek asla her zaman köpek olarak kalamaz, illa evrimleşmesi lazım(!) Nasıl olsa kurda da benziyor. Salla bir şeyler gitsin. Yoksa bu hikaye nasıl devam edecek?

Görüş Bildir