Tehlike Çok Büyük: Sorumsuzca Çevreye Atılan Plastikler, Oksijenin %10'unu Üreten Bakteriyi Öldürüyor!

38PAYLAŞIM

İnsanlığın doğaya verdiği en büyük zararlardan biri, plastik ürünler tüketip sonra da bunları doğanın göbeğine bırakmak. Piknik yaparken kullandığınız plastik bir tabağın bile tamamen yok olması en az 100 yıl sürüyor. Üstelik yapılan yeni araştırmalara göre; plastik yalnızca çevreyi kirletmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyadaki oksijenin %10’unu oluşturan bakterileri de öldürüyor.

Kaynak: 1, 2, 3

Her yıl, insanların sorumsuzca kirlettiği okyanuslardaki atıklar yüzünden can veren hayvanların haberlerini okuyor, içten içer üzülsek de bu durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmadan hayatımıza devam ediyoruz.

Halbuki farkında olmadığımız nokta, bu canlılara verilen zararların dünyanın ekosistemini etkilediği ve dolaylı olarak biz insanların da bugün olmasa bile yarın bu durumda büyük zarar göreceği…

Zira "Nature Communications Biology" adlı dergide yayımlanan yeni bir araştırma, aslında ne denli tehlike altında olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Prochlorococcus adlı denizde yaşayan fotosentetik bir bakteri türü, soluduğumuz oksijenin %10’unu üretiyor. Ancak atık plastiklerden sulara sızan kimyasal maddeler, bu bakterilerin büyümesini genetik olarak engelleyip atmosferimizi oldukça değerli bir hava kaynağından mahrum bırakıyor.

Araştırmayı yürüten Macquarie Üniversitesi biyologlarından Sasha Tetu, Prochlorococcus bakterilerinin yalnızca soluduğumuz havayı üretmediklerini, bir yandan da deniz ekosisteminin temel katmanı olduğunu belirtiyor.

Anlayacağınız, bu bakterinin yok olması bütün bir düzenin bir anda tepetaklak olacağı anlamına geliyor. Sasha Tetu'nun konuyla ilgili yorumu şöyle:

"Plastik kirliliğinin deniz ortamındaki gerçek etkisini anlamak ve bunu azaltmanın yollarını bulmak istiyorsak, yapmamız gereken ilk şey fotosentetik mikroplar da dahil olmak üzere önemli mikrobiyal gruplar üzerindeki etkisini düşünmek…"

Projede görev alan isimlerden Lisa Moore ise Prochlorococcus bakterilerinin plastiklere yakın olduklarında bundan çok çabuk etkilendiklerini ve bu kirliliğin, bakteri popülasyonunda büyük düşüşe yol açacağını söylüyor.

Gördüğünüz gibi, çevremize sorumsuzca zarar vermeye devam ettiğimiz sürece bizi oldukça kötü günler bekliyor olacak. Bu yüzden çok geç olmadan sevgili dünyamızı kurtarmaya başlamak zorundayız.

Yakın zamanda Twitter’da bununla ilgili hoş bir akım başlatılmıştı, bilmem hatırladınız mı?

Çevre Kirliliğine Dur Demek İsteyen İyi Yürekli İnsanların Sosyal Medyada Başlattığı Yeni Akım: #Trashtag - onedio.com
Çevre Kirliliğine Dur Demek İsteyen İyi Yürekli İnsanların Sosyal Medyada Başlattığı Yeni Akım: #Trashtag - onedio.com

Trashtag akımı sayesinde insanlar yakın çevrelerindeki yerleri temizleyip ortaya inanılmaz sonuçlar çıkarmışlardı. Fırsat bu fırsat, belki siz de bu haberimizin ardından Trashtag akımına destek olmak isterseniz diye içeriğin linkini şöyle bırakıyoruz. 👆

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piksel-piksel-anadolu

Plastik poşet 25 kuruş oldu diye ağlayanlar burada mı?

Görüş Bildir