Kaliteli Bilgiye Hasret Kalanların Bir Can Simidi Gibi Sarılacağı, Hafızalara Kazımalık 13 Soru ve 13 Cevap

1.6bPAYLAŞIM

Bilgi açlığı çekenler ve Oyna Kazan'daki rakiplerini birer birer eleyip öne geçmek isteyenler için yine birbirinden keyifli sorular ve cevaplarıyla karşınızdayız. Eğer hazırsanız, sizi hemen içeriğimize doğru alalım...

Kaynak: https://www.instagram.com/1soru.1cevap/

1. İnsanlar ne zaman daha dürüsttür?

İnsanlar fiziksel olarak yorgun olduklarında daha dürüsttürler. Bu yüzden gece geç saatlerde yapılan konuşmalarda daha çok itirafta bulunurlar.

2. Einstein'ın 1922'de Japonya'da bir kuryeye bahşiş olarak verdiği ve 1.560.000 dolara satılan notta ne yazıyordu?

"Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçakgönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir."

3. Exulansis nedir?

Sizi heyecanlandıran ya da üzen bir olayı karşınızdaki kişiye anlatırken ondan sizinkine paralel tepkiler almama sonucu, olayı anlatma hevesinizin kaçmasıdır.

4. Dakikliğiyle ünlü filozof kimdir?

Immanuel Kant. Günlük yürüyüşlerini inanılmaz bir disiplinle hep aynı saatte yapan Kant'ın bu özelliği dolayısıyla şehirde yaşayanların saatlerini ona göre ayarladıkları söylenir.

5. Kitap okumak ömrü uzatır mı?

Yale Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre haftada 3,5 saat düzenli kitap okuyanlar, okumayanlara göre 2 yıl daha uzun yaşıyorlar.

6. Kağıda alerjisi olan ünlü yazar kimdir?

Cengiz Aytmatov.

7. Patlamış mısır nasıl patlar?

Mısır tanesinin içinde bulunan az miktardaki su, mısır taneleri ısınmaya başladıktan bir süre sonra buharlaşır ve mısır tanesinin içine sığamayacak hale gelir. Bir süre sonra hem sıcaklığın artması hem de buharlaşan suyun zorlamasıyla tanenin kabuk kısmı yarılır. Su buharı dışarı çıkarken mısır tanesinin içinde bulunan nişasta ve protein gibi besin maddeleri de dışarı çıkar ve beyazlayarak pişer.

8. L'esprit de l'escalier nedir?

Tartışma esnasında akla gelmeyen ve sonradan akla gelip "keşke böyle cevap verseydim" dedirten durumun Fransızcasıdır.

9. Hangi korkular doğuştan gelir?

Yapılan araştırmalara göre insanların doğduğunda korktuğu yalnızca iki şey vardır: yüksek ses ve düşme korkusu. Diğer korkular sonradan oluşmaktadır.

10. Reklamlardaki saat görsellerinde neden saat 10:10’u gösterir?

Saat 10:10 iken akrep ve yelkovanın aldığı şekil, tik işaretini anımsatarak insanların bilinçaltına ürünü onaylama ve satın alma kararına destek mesajları göndermektedir. Farklı bir iddiaya göre de oluşan şeklin gülen yüz şekli olduğudur.

11. İdeal tatil süresi kaç gündür?

Finlandiya'da Tampere Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ideal tatil süresi 8 gündür. 8 günden sonra olumlu hislerin azalmaya başladığı ve 11. günden sonra da hızla düştüğü gözlemlenmiştir.

12. Dünyada en çok çalınan yiyecek nedir?

Time Dergisi’nde paylaşılan bir araştırmaya göre dünyada en çok çalınan yiyecek 'peynir' imiş.

13. Örümcekler neden kendi ağlarına yapışmazlar?

Örümcekler, güçlü bir yapışkan olan ağlarıyla küçük böcekleri avlar. Kendi ağlarına yapışmamalarının sebebi ise ağları örerken bazı iplikleri yapışkan olmayacak şekilde örmeleridir. Örümcekler ağ üzerinde bu yapışkan olmayan ipler sayesinde dolaşırlar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-umit

8. Tartılma değil tartışma... yazdığınız okuyun bi yaw.

birbilenesor

Sen yazdığını okudun mu ? diye soracağım,sonrasında polemik çıkacak,en iyisi sormayayım. :)

Görüş Bildir