Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güney Afrika'da HIV Dehşeti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Güney Afrika'da HIV Dehşeti

Güney Afrikalı yetkililerin açıkladığı rakamlar ürkütücü: Ülkede ilköğretim çağındaki her üç kız öğrenciden biri HIV taşıyıcısı. Yetkililere göre, bunun sorumlusu yaşlı erkekler.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı, ülkede ilköğretim çağındaki kız öğrencilerin yüzde 28’inin AIDS hastalığına yol açan HIV taşıyıcısı olduğunu açıkladı.

Kız öğrenciler arasında sayının bu kadar yüksek olması karşısında şoka uğradıklarını belirten Sağlık Bakanı Aaron Motsoaledi, erkek öğrencilerin ise yüzde 4’ünün HIV taşıyıcısı olduğu bilgisini verdi.

Bakan, ‘Sowetan‘ gazetesine yaptığı açıklamada, “Kız öğrencilerle ilişkiye girenlerin erkek öğrenciler olmadığı belli. Bunlar yaşlı adamlar“ diye konuştu.

Kız öğrencilere AIDS'e yol açan HIV'i, onlarla cinsel ilişkiye giren yaşlı erkeklerin bulaştırdığına dikkat çeken Güney Afrikalı Bakan, “Bu şekilde yaşamaya devam edemeyiz“ şeklinde sözlerini sürdürdü ve kız öğrencilerin para karşılığı yaşlı erkeklerle ilişkiye girmesinin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Ülkede AIDS yaygın

İstatistiklere göre, Güney Afrika’da 2011 yılında en küçüğü 10 yaşında olmak üzere 94 bin kız öğrenci hamile kaldı, 77 bin kız öğrenci de kürtaj oldu.

Güney Afrika, AIDS'in en yaygın görüldüğü ülke. Resmi rakamlara göre, 6 milyon HIV taşıyıcısı bulunan 50 milyon nüfuslu ülkede, 2012 yılında 260 bin kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetti.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde AIDS'le mücadele amacıyla bir kampanya başlatmıştı. Kampanya çerçevesinde ücretsiz AIDS testi yapılırken, okullarda da prezervatif dağıtılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

hamile
Görüş Bildir