İşte 2017 Seyahat Riski Haritası'na Göre Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

 > -

Uluslararası bir global ve politik risk danışmanlığı şirketi olan International SOS & Control Risks ve Birleşik Krallık'ın ikinci büyük pazar araştırması şirketi İpsos Mori'nin ortak yürüttüğü bir çalışmayla "2017 Seyahat Riski Haritası" açıklandı. Dünya üzerinde iş ve eğlence amaçlı seyahat eden kişiler için ülkelerde bulunan çeşitli risk faktörlerini baz alan araştırma sonucuna göre "çok yüksek risk" teşkil eden ülkeler arasında Suriye, Afganistan, Yemen, Libya, Darfur, Somali ve Timbuktu yer alıyor. Avrupa kıtasında ankete katılanlar risk ve tehlikenin artmış olduğuna insansa da rakamsal verilere göre risk seviyesinde herhangi bir değişiklik görülmedi. Seyahat güvenliği ve hükümet hizmetleri bakımından başarılı ülkeler ise Norveç, İsveç, İzlanda, İsviçre, Slovenya ve Danimarka.

Peki "Seyahat Riski Haritası" nasıl okunmalı?

Haritanın üzerinde her bir ülkede bulunan mevcut durum ve durumun boyutunun ciddiyeti renk kodlarıyla açıklanıyor. 

YEŞİL

Önemsiz risk seviyesi. 

Şiddet suçu oranı çok düşük. Ülkede politik şiddet, sivil ittatsizlik  veya yabancılara yönelik toplumsal, ırkçı ya da mezhep bazlı şiddet yok. Güvenlik ve acil durum hizmetleri etkili ve altyapı sağlam. Ulaşım hizmetleri yüksek standartlara sahip, başarılı bir güvenlik geçmişi ve yalnızca ara sıra yaşanan trafik sıkışıklıkları bulunuyor. Temel hizmetleri etkileyen iş yavaşlatma/grev hareketleri az. 

SARI

Düşük risk.

Şiddet suçu oranları düşük ve ırkçı, mezhep bazlı veya politik şiddet veya sivil itaatsizlik sık görülmüoyr. Terörün bir tehdit oluşturduğu noktada, bu tür grupların operasyonel kapasitesi limitli ve terör saldırıları sık meydana gelmiyor. Güvenlik ve acil durum hizmetleri yeterli ve altyapı sağlam. Temel hizmetleri etkileyen iş yavaşlatma/grev hareketleri ve ulaşım aksamaları seyrek görülüyor. 

TURUNCU

Orta seviye risk.

Politik huzurlsuzluklar, şiddet içeren protestolar, ayaklanma ve/veya ara sıra meydana gelen terör saldırıları var. Seyahat edenlerin ve ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişilerin toplumsal, mezhep bazlı, ırkçı veya şiddet suçlarıyla karşı karşıya kalma riski var. Güvenlik ve acil durum hizmetlerinin kapasitesi ve altyapı kalitesi çeşitlilik gösteriyor. İş yavaşlatma veya grevler seyahati aksatabilir.

KIRMIZI

Yüksek risk seviyesi.

Protestolar sık sık şiddet içeriyor ve yabancılara yönelik olabiliyor veya onları engelleyebiliyor. Bu tür hareketlenmeler güvenlik veya kanun ve nizam gibi yönetimsel sıkıntılar yüzünden daha da şiddetlenebiliyor. Şiddet içeren suçlar ve terör sehayat eden ve ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişilere direkt ya da arızi risk teşkil ediyor. Toplumsal, mezhep bazlı ya da ırkçı şiddet sık sık meydana geliyor ve yabancılar direkt olarak hedef alınabiliyor. Ülkenin belirli bazı kısımları ulaşılamaz durumda veya seyahat eden kişiler için yasaklı.

KOYU KIRMIZI

Son derece yüksek risk seviyesi.

Ülkenin büyük bir kısmında hükümet kontrolü ve hukuk ve nizam minimal veya hemen hemen tamamen yok olmuş olabilir. Silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen ve seyahat eden veya ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişileri hedef alan ciddi tehlikeler ve şiddet içerikli saldırılar var. Devlet idaresi ve ulaşım hizmetleri çok düşük seviyede işlevsel durumda. Ülkenin büyük bir kısmı yabancılar için ulaşılamaz durumda.

Dailymail'in haberine göre terörün ve Zika virsüsünün seyahate balta vurduğu bir yılda, yapılan araştırmalara göre katılımcıların %72'si seyahat risklerinin son yılda arttığına inanıyor ve %57'si önümüzdeki yıl çok daha tehlikeli hale geleceğini bekliyor.

Aynı kuruluşta veri ve analiz departmanının medikal direktörü olarak görev yapan Dr. İrene Lai şöyle konuşmuş:

"Zika virüsü bu yıl medyada çok yer bulmuş olsa da, örneğin mide problemleri ya da düzenli kullanılan ilaçların bitmesi gibi manşetlere çıkmayan tıbbi konular bir iş seyahatini daha sık mahvediyor. Aslında trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerde bir kaç ülke gelişme kaydetti ama şirketler bunun hala yaygın bir risk olduğunu unutmamalı."

Araştırmaya göre potansiyel terör saldırıları seyahat eden kişilerin endişeleri arasında yüzde 51 ile birinci sırada geliyor

İkinci sırada ise yüzde 36 ile sivil itaatsizlik hareketleri var.

Fakat işin aslında, seyahat eden kişiler için en büyük risk farktörünü oluşturan durumlar küçük suçlar ve yol güvenliği olmaya devam ediyor, terör ise halen ikinci derecede.

Yıllık seyahat riski haritasına göre dünyanın en tehlikeli ülkeleri Suriye, Afganistan, Yemen, Libya, Darfur, Somali, Güney Sudan ve Mali'nin Gao, Timbuktu ve Kidal bölgeleri.

Bir ülkenin tehlike seviyesinin tespit edilmesindeki başlıca kriter ise seyahat eden kişilere yönellik şiddet tehlikesi ve hükümetin ülkeyi kontrol edebilme yetisi.

Yüksek riskli ülkeler arasında ise Meksika'nın bazı bölgeleri, Honduras, Kolombiya, Venezuela, Haiti, Papua Yeni Gine, Pakistan, Mısır, Nijerya ve Cezayir var.

Popüler turist merkezlerinden biri olan Mısır da 'yüksek riskli' ülkeler arasında yer alıyor.

Önemsiz risk seviyesi teşkil ettiği belirlenen ülkeler ise Norveç, İsveç, İzlanda, İsviçre, Slovenya ve Danimarka.

Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada ve Avustralya düşük seviyede risk faktörü bulunduran ülkeler arasında olmasına rağmen gezginlerin sorunlarla karşılaşabileceği popüler tatil bölgeleri bulunuyor.

Öte yandan Avrupa, geçen yıla göre risk artışının en yaygın hissedildiği yer; anket katılımcılarının %50'si Avrupa kıtasında risk unsurunun arttığını hissettiklerini ifade ediyor.

Fakat veriler bunun tam aksini söylüyor çünkü Avrupa şehirlerinde değerlendirilen risk seviyesinde bir değişiklik bulunmuyor.

International SOS ve Control Risks'te görevli güvenlik uzmanı Rob Walker şöyle konuşuyor; "2016'da meydana gelen olayların sonucunda bir zamanlar seyahat etmek için güvenli olduğu düşünülen yerlerin artık sıkıntılı olduğu hissedilmeye başlandı. Riskler değişiyor olsa da, örgütler bu değişiklikleri azaltmak için yaptıkları girişimlerin orantılı olduğunda ve algıya değil gerçeğe dayandığından emin olmalılar."

Türkiye'de ise batı ve İç Anadolu bölgelerini orta seviyede risk faktörü olarak niteleyen araştırma, doğu kesimleri turuncu renkte gösterdi. Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari ise çok yüksek risk ifade eden kırmızı renkte.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
incigegeinci

türkiye . medikal ve de yol da da low da :D iyi bak güvende hisediyorum kendimi bi ayetel kürsi okuyayım

backy-b

Ankara yı da kızıla boyayın zira en tehlikeli kararlar oradan çıkıyor

ayna-efendi

dağıstana gidecektim kırmızı renkli gösterilmiş

edo

Bizde ki tek risk sikilmek,her an her şeyi sikme potansiyelimiz var.

meyyus

Azerbaycan neden kırmızı?

ayna-efendi

kırmızı yerler ermeni işgali altındaki topraklar savaş bölgesi

meyyus

anladım teşekkürler

ayna-efendi

rica ederim

Gizli Kullanıcı

İyi de Azerbaycan Ermenileri niye püskürtmüyor ? İnternetten araştırma yapmıştım daha iyi durumdalar.

ayna-efendi

çünkü ermenistan tek başına değil rusya destekli

Gizli Kullanıcı

Rusya ikisini de desteklemiyor mu ?

ayna-efendi

ağırlıklı olarak ermenistan destekleniyor karabağı terketmeme sebepleri de bu ayrıca orada rus askeri üssü vardır, elçibey rusya karşıtıydı onu darbeyle indirip rusyanın adamı haydar aliyevi getirdiler

Gizli Kullanıcı

Rusya'nın mantık da güzelmiş. Desteklediğin ülkeyi diğer desteklediğin ülkeye saldırtıyorsun.

ayna-efendi

zaten rusya desteği olmasa ermenistan yokolur ya herkes dışarı göç ederdi işsizlik vs sıkıntılardan, etmeseler azerbaycan ermenistanı haritadan silecek güce sahip

Görüş Bildir