Gezi'de 'Flaş' Tutuklama

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi Hâkimi Tutuklama Kararını Cebindeki 'Flash Disk'ten Çıkardı

Gezi olaylarından tutuklanan şüphelilerin duruşmasının ardından hakim tarafından ilginç bir olay gerçekleşti, bir flashdisk’in içinde daha önce yazıldığı anlaşılan karar duruşma zaptına geçirildi

Gezi olayları sırasında tutuklanan iki şüphelinin aylık tutukluluk incelemesi sırasında yasal değişiklik nedeniyle inceleme duruşmalı yapılıyordu. Ancak hâkim, “Daha önce çok dinledik” gerekçesiyle tutukluların getirilmesi talimatı vermedi. Bu nedenle duruşmaya sadece avukatlar katıldı. Avukatlar ve Murat Yılmaz ’ın savunmalarının ardından hâkim cebindeki flaşdisk’i çıkartarak kâtibine verdi. Katip de flaşdisk’in içindeki daha önce yazıldığı anlaşılan kararı duruşma zaptına geçirdi. Hâkim, iki şüphelinin tutukluluk halinin devamına karar verirken avukatlar uygulamaya itiraz etti.

Ankara ’da yapılan gösteriler nedeniyle, TMK 10. Madde ile görevli savcılık, çok sayıda şüpheli hakkında ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçundan soruşturma başlatmış ve 35 kişi tutuklanmıştı. Ancak geçen sürede iki kişi dışında şüpheliler serbest bırakıldı.

Cezaevinde sadece, mahkemede “Arama kararında çok sayıda örgüt var, örgütü biz mi seçeceğiz yoksa siz mi atayacaksınız?” sözleriyle bilinen Erdal Kozan ve Mazlum Demir kaldı.İki şüpheli için tutukluluk incelemesi dün yapıldı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Gezi'de 'Flash' Tutuklama

Gezi olayları sırasında tutuklanan iki şüphelinin aylık tutukluluk incelemesi sırasında hâkim cebinden çıkardığı flash diskteki kararı mahkeme tutanağına geçirdi.

Ankara’da yapılan gösteriler nedeniyle, TMK 10. Madde ile görevli savcılık, çok sayıda şüpheli hakkında ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçundan soruşturma başlatmış ve 35 kişi tutuklanmıştı. Ancak geçen sürede iki kişi dışında şüpheliler serbest bırakıldı. Cezaevinde sadece, mahkemede “Arama kararında çok sayıda örgüt var, örgütü biz mi seçeceğiz yoksa siz mi atayacaksınız?” sözleriyle bilinen Erdal Kozan ve Mazlum Demir kaldı.

"DAHA ÖNCE ÇOK DİNLEDİK"

Radikal Gazetesi'nden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, iki şüpheli için tutukluluk incelemesi dün yapıldı. Yasal değişiklik nedeniyle tutukluluk incelemesi duruşmalı yapılıyordu. Ancak hâkim, “Daha önce çok dinledik” gerekçesiyle tutukluların getirilmesi talimatı vermedi.

KARAR ÖNCEDEN Mİ YAZILDI"

Bu nedenle duruşmaya sadece avukatlar katıldı. Avukatlar Saliha Şahin ve Murat Yılmaz’ın savunmalarının ardından hâkim cebindeki flash diski çıkartarak kâtibine verdi. Katip de flaşdisk’in içindeki daha önce yazıldığı anlaşılan kararı duruşma zaptına geçirdi. Hâkim, iki şüphelinin tutukluluk halinin devamına karar verirken avukatlar uygulamaya itiraz etti.

Hürriyet | Radikal

Haberin Tamamı İçin:

Gezi'ye 'Flash' Karar

İki Gezi eylemcisinin tutukluluk incelemesini yapan hâkim, daha önce hazırlayıp flash diske kaydettiği kararı açıkladı. Eylemcilere tahliye çıkmadı.

Başkentte Gezi Direnişi’ne ilişkin yapılan operasyonlarda “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan üniversite öğrencisi Erdal Kozan’ın tutukluluk incelemesine “kopya-yapıştır” karar damgasını vurdu. İki kişinin durumunu inceleyen hâkim, cebinden çıkardığı flash diskteki kararı mahkeme tutanağına geçirdi. Daha önceden hazırlandığı anlaşılan kararla iki eylemci tahliye edilmedi.

Gezi eylemlerine yönelik Ankara’da yapılan terör operasyonlarında 35 kişi tutuklanmıştı. Zaman içinde yapılan tutukluluk incelemesi sonucu 33 kişi tahliye edilirken, geriye Erdal Kozan ve Mazlum Demir kalmıştı. Dün, iki ismin yeniden tutukluluk incelemesi vardı. 4. yargı paketine göre duruşmalı yapılan tutukluluk incelemesine iki eylemci çağrılmadı, sadece avukatları davet edildi. Bunun gerekçesi hâkim tarafından “daha önce çok dinledik” şeklinde açıklandı.

Üniversiteyi kazandı ama...

Tutuklandığı sırada hâkime, “Arama kararında 9 örgüt sayılmış. Örgütü siz mi seçiyorsunuz yoksa biz mi beğeniyoruz?” diyen Erdal Kozan’ın avukatı Saliha Şahin, dünkü duruşmada tahliye istedi. Şahin. “Kendisi ile aynı eylemden tutuklanan diğer şüpheliler serbest bırakılmıştır. Kendisi Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanmış ve kayıt yaptırmıştır. Derslerin yüzde 80 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Müvekkil eyleme katılarak demokratik hakkını kullanmıştır” dedi.

Alican Uludağ | Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraTerörolaytahliye
Görüş Bildir