Fenomenlere Dikkat! Dev Sigara Şirketlerinin Yeni Hedefi Instagram Kullanıcıları

 > -

Sigara reklamlarının birçok ülkede yasaklanmasının ardından, şirketler alternatif yollar aramaya başladı. Bunun içinde insanların sıkça vakit geçirdiği sosyal medya platformları tercih edilmeye başlandı. Şirketler fenomenler aracılığıyla kitleleri sigara özendirmek için büyük çaba sarfediyor. 

Araştırmaya yansıyanlara birlikte bakalım. 

Araştırma Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Robert V. Kozinets önderliğinde gerçekleştirildi.

Euro News'ten Hüseyin Koyuncu'nun aktardığı bilgiye göre, dört büyük tütün şirketinin, binlerce takipçisi olan Instagram fenomenlerine gizli reklam vererek gençleri hedefledi.

Firmalar, fenomenlerden yayınladıkları fotoğrafa etiket eklemesini de talep ediyor.

Paylaştığı doğa fotoğrafları için takip ettiğiniz bir fenomen bir anda elinde bir sigara ve altında da #SenKararVer etiketi ile karşınıza çıkabiliyor. 

Özellikle yetişkin olmayanlar için işte o anda sigara içmek havalı oluyor ve 'ben de bir kere deneyebilirim' diyor. Ama bir anda tüketici haline gelen kişinin burada bilmediği bir şey var, o severek takip ettiği karizmatik ve havalı Instagram fenomeni tütün şirketlerinin reklam stratejisinin bir parçası.

Peki şirketler neden bu yönteme başvurmaya başladı?

Yıllardır birçok ülke, sigara bağımlılığına karşı tütün endüstrisi hakkında çok katı yasalar ve düzenlemeler getiriyor. Örneğin 1970'lerde, Amerika Birleşik Devletleri gençleri hedef alan sigara reklamlarını yasakladı. Fransa'da ise 1991'de, tütün lehine herhangi bir propaganda ve doğrudan veya dolaylı reklamı yasaklandı.

Türkiye’de ise 2008’de yürürlüğe giren ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun' ile televizyonda sigara yayınlamak yasaklandı.

Bunun üzerine dev sigara üreticileri, reklam verebilmek için farklı yöntem arayışına girdi. Şirketler, son yıllarda artan sosyal medya fenomenlerinde tam da aradıkları özellikleri buldular.

Birçok firma, çoğunlukla gençlerin kullandığı Instagram’a kıyafet, makyaj ve diyet ürünleri için reklam veriyor.

Yasal boşluğu değerlendirmek isteyen tütün şirketleri de Instagram fenomenlerine para karşılığı sigarayla fotoğraf çekmesi için anlaşmalar imzalıyor.

Yayınlanan fotoğrafların olabildiğince doğal durması için özen gösteriliyor.

Araştırmaya göre, ismini vermek istemeyen bazı Instagram fenomenleri, haftada en az iki sigaralı fotoğraf paylaşarak aylık 200 Euro ve 2 karton sigara aldıklarını itiraf ediyor.

Basında yer alan araştırma sonrasında tütün şirketleri hakkında şikayette bulunuldu.

Sigara bağımlılığıyla mücadele derneği Campaign for Tobacco Free Kids ve bazı halk sağlık örgütleri, bağımsız bir kuruluş olan Federal Ticaret Komisyonu’a izinsiz reklamı verdiği gerekçesiyle Philip Morris International, British American Tobacco, Japan Tobacco International ve Imperial Brands şirketlerine karşı şikayette bulundu.

Söz konusu 4 şirkette faklı savunmalarla haklarındaki suçlamaları reddetti. Philip Morris şirketi, "reklamlarıyla yeni kullanıcıları hedef almadıklarını" söylerken, JT internationale "Sigara içenler sosyal aktivitelerini paylaşmayı tercih ederse, bu onların seçimidir" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDiyetFransaInstagramSosyal MedyaTercih
Görüş Bildir