Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Feminizm Her Yerde: Kadınlar Feminist Olduklarını İlk Kez Fark Ettikleri Anları Anlatıyor

-

Günümüzde insanlar cinsiyetleri, yönelimleri, ırkları ve inançları sebebiyle ötekileştirilirken insan eşitliğini sağlayabilmenin önemi gittikçe artıyor. 

Feminizm, ilk olarak kadın-erkek eşitliğini savunarak ortaya çıkmış olsa da zamanla insan eşitliğini savunan bir düşünce akımına dönüştü. Feminizmin insan hakları konusundaki mücadelesi çok uzun yıllar daha devam edeceğe benziyor.

BuzzFeed Brezilya, okuyucularına feminist olduklarını ilk olarak ne zaman ve nasıl anladıklarını sordu, biz de cevapları derledik.

İyi okumalar! 😊

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/susanacristalli...

1. "Bunu fark ettim çünkü bir kadın olduğum için erkekler gibi futbol hayranı olarak göz önüne alınmıyordum."

AQUI É CORINTHIANS, PORRA! #tattoodoCorinthians #AquiÉCorinthians #Corinthians #Coringão #Timão #VaiCorinthians

A post shared by Rachel Juraski (@racheljuraski) on

Rachel Juraski:

Feminist olduğumu 9 yaşındayken ve Corinthians futbol takımının bir hayranı olduğumda keşfettim. Kadın olduğum için erkekler gibi futbol hayranı olarak göz önüne alınmıyordum. Hep sanki daha düşük bir kadamede gibiydim ve ciddiye alınmak için süper bir hayran olmam gerektiğini fark ettim. Bu da takımın tarihi, şampiyonlukları ve oyunlar hakkında uzmanlaşmam ve iki kat daha fanatik olmam anlamına geliyordu. Bu bana çok şey öğretti.

2. "Dönüm noktası, saçlarımı düzleştirmeyi bıraktığımda geldi."

ôôôô novinha eu quero te ver contente.

A post shared by Aline Ramos (@quenegaeessa_) on

Aline Ramos:

Bugün, aslında her zaman bir feminist olduğumu ve sadece bunun farkında olmadığımı keşfettim. Belki de siyahi bir kadın olduğum ve yine siyahi bir anneye sahip olduğum için güçlü, bağımsız bir kadın olmak için yetiştirildim. Annem her zaman kimsenin onun için bavullarını ve ağır eşyalarını taşımadığını söylerdi ve ben bunun benim için de aynı olacağını bilerek büyüdüm. Ancak dönüm noktası, saçlarımı düzleştirmeyi bıraktığımda geldi. Saç stili değişimi hayatımdaki her şeyi etkiledi. İlk olarak kendimi siyahi bir kadın olarak buldum ve ırkçılığa daha doğrudan maruz kalmaya başladım. Bundan sonra bir feminist olduğumu anladım. Kendimi bir kadın ve feminist olarak görmeden önce siyahi bir kadın olarak görüyordum.

3. "İstediğim gibi yaşamanın zaten feminist bir duruş olduğunu fark ettim."

Luciele Almeida:

Önceden feminizmin yapacak daha iyi işleri olmayan, sevilmeyen kadınlar için olduğunu, abartıldığını düşünürdüm. Çünkü bunun günlük yaşamdaki önemini görmeme engel olan ayrıcalıklara sahiptim. Çünkü beyaz, heteroseksüel bir kadındım ve varlıklı bir ailede büyümüştüm. Tüm kadınların benim gibi kendi hayatları üzerinde karar verme gücü olmadığını ve istediğim gibi bir hayat sürmenin feminist bir tutum olduğunu fark ettiğimde işler değişti. Bugün kendimi mücadele etmek zorunda hissediyorum, böylece tüm kadınlar benim sahip olduğum özgürlüğe sahip olabilirler.

4. "Tüm o öfke, üzüntü ve adaletsizliğin benim feminizmim olduğunu keşfettim."

Talita Rhein:

Fakir ve ötekileştirilmiş bir topluluğun parçasıydım ve eşitsizliğin hayatın bir parçası olduğunu düşünürdüm. Ta ki bir gün işte kadın patronumuz kadın çalışanların %80'ini kovarken erkekleri ödüllendirip patronumuz haline getirene kadar. Durumu sorguladığımda "çok duygusal" olduğum söylendi. O zamandan beri kendimi güçlendirmeye çalıştım ve tüm o öfke, üzüntü ve adaletsizliğin benim feminizmim olduğunu keşfettim.

5. "Sonunda toplumun ve ergenliğin cesaretlendirdiği en kötü şeylerden birini yapmayı bıraktım: Kadın rekabeti"

praticando aquela sororidade desde sempre! hehehe (se alguém souber a artista, avisa) #dddfeminismo

A post shared by Doses Diárias De Feminismo ♀ (@dddfeminismo) on

Pri Muniz:

Sonunda toplumun ve ergenliğin cesaretlendirdiği en kötü şeylerden birini, kadın rekabetini bıraktığımda fark etmiştim. Gerçek dünyadaki kadınlarla daha yakın ilişkiler geliştirdiğimde ve internet gerçek feminizmin ne olduğunu anlamamı sağladığında... Daha fazla okumaya, daha fazla anlamaya ve daha az nefret etmeye başladım. Her şey anlam kazanmıştı.

6. "Uzun yıllar sonra taciz karşıtı bir kampanya başımı döndürmüştü."

Boa noite manxs!

A post shared by Orgulho Feminista Oficial (@orgulhofeminista) on

Camila Mazzini:

Ailem inançlıydı, küçük bir şehirde yaşadım ve rahibeler tarafından eğitim verilen bir okula gittim. Yani son zamanlarda yaşanan olaylar ergenliğimde radarıma girmiyordu. Sadece çok, çok uzun yıllar sonra taciz karşıtı bir kampanya başımı döndürünce her zaman bir feminist olduğumu fark ettim.

7. "Şovenist zalimlerin ve hatta kadınların etrafında yaşarken..."

Foi lindo ontem! Obrigada a todos que foram 🖤#Repost @marcio_kp (@get_repost) ・・・ @cinnamontapes no Mandíbula

A post shared by _garotas_no_poder_ (@_garotas_no_poder_) on

Fernanda Heinzelmann:

90'larda sözüm ona alternatif rocka meraklıydım ki bu konuda hala kadın cinselliği üzerine yanlış düşünceler var. Benim durumumda, cinselliğimi keşfetmekten mutluyken, her önüne gelenle yatıp kalkan "evliliğe uygun olmayan, fahişe, kolay" bir kadındım. Etrafımdaki şovenist zalimler ve hatta kadınlar, feminizmin gerçekten ne kadar önemli olduğunu yüzüme çarptılar.

8. "Hayatımın son dönemlerine kadar feministlerin kızsal şeyleri sevemediğini düşünmüştüm."

Susana Cristalli:

Bana küçüklüğümden beri bir kadının yerinin nerede olmak isterse orası olduğu öğretildi. 11 yaşımdan beri Madonna'yı örnek alıyordum ve bunun feminist olmadığım anlamına gelmediğini anlamam uzun sürdü. Hayatımın son dönemlerine kadar feministlerin kızsal şeyleri sevemeğini düşünürdüm. 2010 yılı civarında bunun hakkında daha fazla okumaya başladım ve feminist olmanın her kadın kendi istediği hayatı yaşayabilsin diye mücadele etmek olduğunu anladım.

9. "Tabi ki kadın olmak berbat bir şey."

Strong women make a strong country! #regram @feminist_beliefs

A post shared by Inspirer (@inspirer.life) on

Clarissa Barreto:

Yıllarca kadınların etrafında olmaktan hoşlanmadım. Sadece erkeklerle takılmayı severdim. Havalılardı, hayatta başarılılardı, güvence altındalardı. Onlar gibi olmak istedim, kadınlar gibi değil. Vay be, kadınlar kesinlikle şikayet edebilirler, değil mi? Gerçekten berbat. Mesela, neden bir bira içip rahatlamıyorsun? Bir gün anladım. Tabi ki kadın olmak berbat bir şey. Erkekler için doğal olan şeyler kadınların günlük savaşı.

10. "İlk üniversite arkadaşım şimdiye kadar sahip olduğu seks partnerleriyle ilgili hikayeler anlatarak yürüyordu."

Paula Mascarenhas:

São Paulo'ya taşındığımda ilk üniversite arkadaşım (kız) şimdiye kadar sahip olduğu seks partnerleriyle ilgili hikayeler anlatarak yürüyordu. Salvador'dan gelen bir kızın bunun hakkında açıkça konuşabildiğini düşünebiliyor musunuz? Geçmişinde dedikoduların hedefi olan ve arkadaşları tarafından yargılamalara maruz kalan benim için bu açık görüşlülük oldukça büyük bir katalizördü.

11. "Çocukken eşitlik bana sağduyu gibi görünürdü. Büyüdüğümde bunun feminizm olduğunu fark ettim."

Melissa Barbosa:

Bir keresinde okuldayken bahçede erkeklerle koştuğum için çağırılmıştım. Bana etrafta oturan kızlarla oynamam söylendi. Ama ben koşmak istiyordum! Zamanla, eski kafalı insanlarla etkileşime girdikçe inancımın sağduyu değil, feminizm olduğunu anladım.

12. "Anne olan o. Bu onun sorumluluğu, babanın değil."

Melina Tamelini:

Biriyle arkadaşımızın hamileliği hakkında konuşurken, babanın planları değişmezken annenin dünyasının alt üst olmasının altını çizdim. Karşımdaki ise: "Tabi ki, o anne! Bu onun sorumluluğu, babanın değil." diyerek cevap verdi. Bilinmeyen bir yerden gelen bir öfke hisettim. Bunu konuşmaya yansıttıktan sonra feminist olduğumu fark ettim.

13. "Bir şarkıda adamın Marina'nın makyaj yapması hakkında yakındığını duyduğumda gerçekten çileden çıkmıştım."

Luisa Pessoa:

Arabada annem ve kız kardeşimle birlikteydik, okuldan eve dönüyorduk. Sonra radyoda makyaj yapan bir kadınla ilgili yakınan bir adamdan bahseden bir şarkıya denk geldik. Anneme: "Onun ne yapmak istediği hiç kimseyi ilgilendirmez. Eğer makyaj yapmak istiyorsa kimse rahatsız etmeden bunu yapabilir." dedim.

Peki siz feminist olduğunuzu ne zaman fark ettiniz?

Yoruma bekliyoruz 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagmur99

Küçüklüğümden beri abimlerin daha fazla hakkı olup benim daha da geri de olduğumu biliyordum yada en azından anne ve babamın gözünde daha çok hakları vardı 'o erkektir yapar' kelimesi akrabalarımın arasında dolaşan tek kelime sayılabilecek kadar faxla kullanılıyordu bir gün babama korkudan ödev diye bahane edip 'kadın erkek eşit mi?' diye sormuştum 'okulda böyle şeyler mi öğretiyorlar? kadın kadın gibi olmalı erkek erkek gibi eşit değildir' dediklerinden sonra sinirimi derinden hissetsemde belli etmeyip susmuştum 2-3 önce feminst olduğumu anladım bundan önce bunun ismini koymamıştım.

denizzozturkk

Bir aile yakınımıza "ben büyüyünce asker olacağım" dediğimde "kadınlar asker olamaz" demişti baya da kavga etmiştik. O zaman anladım. Ama bazı zihniyetsizler yüzünden ben kendime feminist yerine egalitarian(eşitlikçi) demeyi tercih ediyorum. Merak edenler için de bu linki buraya burakıyorum

tara-gulersen

daha feminizm'le ilgili birşey bile bilmeyen, tek bildikleri şey kadınlara nasıl karşı çıkılır olan, heryerde kavga arayan insanlar toplaşmış, yok femiznm "erkek düşmanlığı" yok femizm türkiye'de olmaz yok bla bla bla. Tamam o zaman soyle olsun, ilk başta bi kaç yazı okuyun, tabi eğer onyargılarınızı bir dakikalığına bir yere bırakıp yapabilecekseniz, sonra gidin mesela sorun yakınınızdaki kadınlara, kadın olmanın zorlukları nelermiş diye, empati kurmaya çalışın. Belki birazcıkta olsa şu negatif düşüncelerinizden çıkmayı, yada eğer karşı gelicekseniz en azından mantıklı açıklamalarla karşı gelmeyi öğrenirsiniz.

ademm-zeynep-karacaoglu

Kadın taciz haberlerine, toplumun çoğunluğunun kıyafetine ya da gece dışarı çıktığı için savunduğunda çileden çıkmıştım 17 yaşlarındaydım o zaman feminist olduğumu anladım. Daha öncesinde de "erkekler ilişkiye girer kadınlar giremez" şeklinde toplumun dayattığı bu saçma ayrımlaştırmayı da küçükken hiç anlamaz kızardım. Hâlâ da aynı düşüncedeyim Kadın Erkek eşittir nokta

aydn_eylul

Feminizm kadın ve erkek eşitliğini sağlar bazı insanlar feminizm i erkek düşmanı olarak yansıttığı için bütün feministler aynı olarak görülüyor maalesef bu çok yanlış birşey erkek düşmanlığı ile feminizm çok ayrıdır feminizm kadın ve erkek haklarının eşitliğini sağlar kısaca erkek düşmanı olanlar feminist değildir bütün feministler erkek düşmanı değildir :)

Başlıklar

BrezilyaCinsellikannefutbolkadınlar
Görüş Bildir