Felaket Her An Kapımızı Çalabilir: 'Olası İstanbul Depreminde 100 Binden Fazla Bina Yıkılacak'

 > 
46PAYLAŞIM

Deprem Yüksek Mühendisi Dr. Cüneyt Tüzün, yapılan araştırmaların olası büyük İstanbul depreminde 100 bini aşkın binanın kullanılamaz hale gelebileceğini gösterdiğini söyledi. Tüzün'e göre ekonomik kayıp ise 100 milyar dolar civarında olacak.

17 Ağustos'ta 17 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Sözcü gazetesinden Hande Zeyrek'in haberine göre, resmi rakamlarda 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği, 17 Ağustos 1999'da yaşanan deprem felaketinin yıldönümü yaklaşırken beklenen büyük İstanbul depreminin ne zaman olacağını tartışılıyor.

Uzmanlar net bir tarih vermese de depremin kaçılmaz olduğunu söylüyor.

Kandilli'den Marmara Depremi Uyarısı: 'En İyi İhtimalle 7.2 Büyüklüğünde Olacak, Tsunami Riski Var' - onedio.com
Kandilli'den Marmara Depremi Uyarısı: 'En İyi İhtimalle 7.2 Büyüklüğünde Olacak, Tsunami Riski Var' - onedio.com

Tüzün'e göre 100 binden fazla kullanılamaz hale gelecek.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nde 16 yıl çalışan, çeşitli deprem master planları içinde de görev almış olan Deprem Yüksek Mühendisi Dr. Cüneyt Tüzün, yapılan araştırmaların olası büyük İstanbul depreminde 100 bini aşkın binanın kullanılamaz hale gelebileceğini göstediğini söyledi. Beklenen ekonomik kayip ise 100 milyar dolar civarında.

'Deprem izolasyon teknolojisi ile binaların hasar görmesi engellenebilir'

10 yıl önce kurulan Deprem İzolasyon Derneği'nin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Dr. Cüneyt Tüzün, deprem izolasyonuyla binaların hasar görmesinin engellenebileceğini söylüyor.

'Hayat devam edecek ama nasıl?'

Büyük depremin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Tüzün, asıl sorunun 'Hayat devam edecek ama nasıl?' olduğunu şu sözlerle aktardı:

"Büyük depremi hepimiz göreceğiz. Biz göremezsek çocuklarımız görecek. Depremin ne zaman olacağını bilmek hem teorik olarak mümkün değil hem de pratik olarak çok işe yarayacak bir bilgi değildir. Burada sorulacak soru: Hayat devam edecek ama nasıl?"

'Depreme dayanıklı bina demek hasar görmeyecek bina demek değildir'

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde binaların hasar görmesinin kabul edildiği ancak can kaybının kabul edilmediğini belirten Tüzün, vatandaşın bu bilgiden haberi olmadığını söylüyor ve devam ediyor:

"Türkiye'de binaların depreme karşı tasarım kurallarını içeren “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” mevcuttur. Yönetmelikte binaların ‘depremde hasar görmesi kabul edilebilir ama can kaybı olmaz' yazar. Diğer bir değişle depremden sonra canlı çıkacağınız ama hasar görmesi kaçınılmaz bir ev satın alıyorsunuz. Türkiye'de deprem yönetmeliğine göre yapılan yapıların hasar görmesi kaçınılmazdır. Dünyadaki diğer deprem ülkelerinde de temel yaklaşım budur.  Vatandaşın bilmediği en önemli nokta budur. Bugün depreme dayanıklı bina demek hasar görmeyecek bina demek değildir."

'2013 yılı deprem izolasyonu için bir milattır'

Türkiye'deki ilk deprem izolasyon uygulamasının 1999 yılında Atatürk Havalimanı'nda başladığını hatırlatan Tüzün'e göre 2013 yılı deprem izolasyonu konusunda bir milat: 

"Türkiye'deki ilk önemli izolatör uygulaması 1999'da Atatürk Havalimanı'yla başlamıştır. 2013 yılı deprem izolasyonu için bir milattır. Sağlık Bakanlığı birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde yapılacak 100 yataktan fazla bütün hastanelerin deprem izolatörlü yapılmasını zorunlu koştu. Şu anda İstanbul'da 7  hastane izolatör kullanılarak yapılıyor." 

'Japonya'daki binalar 9 şiddetindeki depreme dayandılar'

Bu sistemi kullanan binaların depremden hasar almadan kurtulduğunun altını çizen Tüzün Japonya'daki binaları örnek gösterdi:

"Geçmiş depremlerde dünyanın her yerinde bu tarz binalar büyük depremler geçirdi ve hiçbir şekilde sorun yaşanmadı. Japonya'daki 9 büyüklüğündeki depremde de izolatörlü binaların hiçbirine bir şey olmadı. Depremde sıfır hasar görecek bina yapmak bu teknolojiyle mümkündür."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir