Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Et Yemeyi Bıraktığınızda Başınıza Gelecekleri Merak Ediyorsanız İşte Size 11 Cevap

-
Abone ol

New York Üniversitesi'nden Michelle McMacken's in yayınlarına göre; çok iyi ve doğru bir şekilde yapılırsa et içermeyen bir diyetin oldukça sağlıklı olabileceği görülüyor.

Büyük bir kısmımız et yemeyi çok seviyoruz ama önyargılı olmadan et yemeyi bıraktığımızda neler olabileceğine bir göz atalım...

1. Düşündüğümüzün aksine hayvanların geniş bir acıyı hissetme yelpazesi var, et tüketimi azalırsa bu acı da azalabilir.

Hayvanlara verdiğimiz hasar düşündüğümüzden de fazla, kesim işlemi etik olmadığında kaçmaları çok normal. Öncelikle kesimin etik olduğundan emin olmalıyız. Yani hayvan acıyı hissettiğinde, ya da diğer hayvanların kesildiğini gördüğünde durumun farkına varıyor.

2. Zaten oldukça yıpranmış olan doğayı da daha fazla yıpratmamak ve bu sayede hastalıklardan korunmak mümkün...

Temel yaşam kaynaklarımız olan sulara akan kanlar karışabiliyor. Kitlesel çevre bozulmaları gözlemlenebiliyor. Kanın sulara karışması da kitlesel hastalıkları ifade ediyor. Şu an Rio'da olan birçok hastalık su kaynaklı.

3. Büyük ölçüde tip-2 diyabet riskinizi azaltabilirsiniz.

Diyabet, çağımızda en çok görülen hastalıklardan biri. Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmalarına göre ise; kırmızı ve işlenmiş et tüketiminin kanserin artışına sebep olduğu biliniyor. Aynı zamanda yüksek hayvan proteini tüketimi tip-2 diyabet riskini de yükseltiyor.

4. Et tüketiminizi azaltmak kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Hayvansal kaynaklı olan aşırı protein, vücut tarafından yağ olarak depolanıyor. Bunun sonucunda ise aşırı hayvansal protein alımı kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini artırıyor. Yani daha az et tüketimi, daha az yağ deposu demek!

5. Bitkisel protein tercihiniz hayat kurtarıyor!

Cornell Üniversitesi Beslenme ve Biyokimya profesörü Colin Campbell'in laboratuvar fareleri üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda hayvansal protein verdiği farelerde kanser oranı artarken, bitkisel protein verdiği farelerde böyle bir artış olmamış.

6. Daha merhametli bir yaşam tarzı benimseyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yayınlanan makalelere göre et tüketimini azaltıp, sadece doğal yollarla ölen hayvanların etini yememizin daha uygun olacağından bahsediliyor.

7. Vücut ağrılarınız bile azalabilir.

Düzenli olarak işlenmiş hayvansal gıda tüketmek, kısa ya da uzun vadeli olarak vücudunuzdaki iltihap seviyelerini yükselterek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bitkisel kaynaklı besinler ise böyle iltihaplara sebep olmuyor.

8. Hayvansal kaynaklı zehirler (toksinler) vücudunuzda birikmiyor...

Bitki esaslı diyetler doğal anti-inflamatuar içerir. Yani bunun anlamı iltihapla savaşan doğal ilaçlardır. Böylelikle hayvansal besinlerde bulunan toksinler vücutlarınızda birikmemiş oluyor.

9. Kolestrolünüz dengeli hale geliyor.

Hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağ, kolestrol düzeyini etkiliyor. Bitkisel besinlerle ise kolestrol ilaçlarının yarattığı etkiyi yakalayabilirsiniz.Bitkilerde doymuş yağ oranı çok az ve sıfır kolestrol içeriyor.

10. Bitkisel besinlerde bulunan lifin, bağırsaklardaki vücuda faydalı bakterilerin üretimini arttırdığı biliniyor.

Sık kırmızı et yiyen bir kişinin bağırsağındaki etobur mikroorganizmaların eti parçalayıp ortaya çıkardıkları küçük ham maddeler, karaciğer hücrelerinde kısa adı TMAO olan moleküle dönüşür. TMAO damar sertliği oluşumunu kışkırtarak kalp krizi, inme ve damar daralmasına yol açar. Sadece bitkiyle beslenenlerin bağırsağında etobur mikroorganizmalar aç kaldıkları için yerlerini otobur mikroorganizmalara bırakırlar. Bu kişiler arada sırada et yediklerinde, bağırsaklarında eti parçalayıp küçük maddeleri açığa çıkaracak mikroorganizmalar olmadığı için, karaciğer TMAO imal etmek için gereken hammaddeyi bulamaz.

11. Ölüm zamanınızı bile uzatabilirsiniz.

Telomerler, kromozomların uç kısmında bulunan kapak görevi yapan moleküllerdir. Telomerler her hücre bölünmesinde kısalıyor ve kritik uzunluğa ulaştığında hücre bölünmesi duruyor ve hücrelerimiz ölmeye başlıyor. Çalışmalara göre bitki temelli beslenerek telomerlerin boyunun uzatılması sağlanıp, hücre ölümleri geciktirilebiliyor ve hastalıklar önlenebiliyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
halil-yilmaz3

en çok ne hoşuma gidiyor biliyormusunuz? sevgili onedio kampüsü her konuya vakıf arkadaşlar herkesin her konu hakkında birşeyler söyleyebiliyor olması ben bile çoğu zaman susuyorum olaylar karşısında bunu bilgisizliğe vurabilirsiniz ama herşeyi biliyormuş gibi takılmakta çok gülünc cidden :D en çok sevdiğim şey herşeyi bilen arkadaşlarımızın birbiriyle hayatında 1 2 kere vakıf olup gördükleri konualr üzerinden tartşıyor olması :)) veganım size uzun uzun açıklamalar yaparım ama yapmayacağım siz böyle gayet iyi gidiyorsunuz hatta bilmediğim şeyleri öğreniyorum sizden devam edin bu çok hoşuma gidiyor

kirbac-tanrisi

başlık " et yemeği azaltırsanız " olmalıydı, kısa vadede eti bırakmak birden sizi sağlıklı bir insanmış gibi gösterebilir fakat uzun vadede sorunlar çıkacaktır editörde öyle bir izlenim var ki şuan " eti bıraktığınızda..." yazmış çünkü köfte,sucuk tarzı gıdaların et olduğunun farkında değilmiş gibi...

sercen-uytun

Eğer 200 gram bonfile yerine 10 kilo soya yemek gibi bir salaklık yapıyorsan, okay. Et yiyenlere canavar gözüyle bakılıyor ama doğanın kanunu bu. Doğa senin zannettiğin gibi kuşların cıvıl cıvıl öttüğü, ceylanların su kenarlarında rahatça dolaştığı bir yer değil. En son toplu olarak bu olay Maniheizm'de görüldü. Onda da zavallılar et yemedikleri için, güçsüz kaldılar ve savaşamadan öldüler.

dilara-camyar

Ne bu et yemezsek öleceğiz tavrı, ya da et yemeyenlere karşı saldırma tavırı. Et yememek (vejeteryanlık) ot yemek değil. Pilav,makarna,kuru fasülye,karnıbahar,çorbalar vb. vb. daha çok yiyecek et içermiyor. B12 vitaminine gelirsek başka besinlerden de o vitamini alabiliriz. Olmadı ilaçlar var kapsül onlarla da gerekli vitamini alabiliriz. Belki siz o hayvana eziyet vermiyor olabilirsiniz ama verenler var. Ve bu verenler bu eti sattığında sizde alıyorsunuz.

kirbac-tanrisi

bitkilerinde acı çektiğine dair araştırmalar var... hatta domatesi tavaya attığında canlı canlı pişirmiş oluyorsun.

natsemender

Bitkilerin esas beden maddesi selülözün insan vücudu tarafından çok az sindirilebilmesi, bitkilerin de acıyı hissedebilmesi, ayrıca hayvanların aksine canlı canlı pişirilip yendikleri (yeşil kalan her yaprak, çürümemiş her meyve/sebze hala canlıdır), geneli vegan/vejetaryen olan Hindistan'ın dünyada en çok sağlık sorununa neden olması, bitkilerin de algı ve farkındalığı olması gibi gerçekleri de ekleseydiniz ya listeye. Ayrıca kan zaten doğal olarak suya karışan bir şey; hiç mi timsah, köpekbalığı belgeseli izlemediniz?

Görüş Bildir