'Tutuklama Orantısız Olur'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Emniyet ve Savcılığa Mahkemeden Ders Gibi Karar: Tutuklama Orantısız Olur

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, "Gezi Park" eylemleri nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklaması talep edilen 12 şüpheli için çarpıcı bir karara imza attı

Mahkeme, savcılığın tutuklama talebini reddederek, şüphelilerin tutuklanması için gereken şartların oluşmadığına dikkat çektiği kararında “tutuklamanın orantısız bir uygulama ile şüphelilerin mağduriyetine yol açması hususları gözetilerek, Cumhuriyet Savcılığının tutuklamaları yönündeki isteminin reddine karar verildi” dedi.

İstanbul Gezi Parkındaki eylemlere destek amacıyla Ankara’da yapılan eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 12’si “kamu malına zarar verme”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlerine katılma”, “görevli memura görevini yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla, emniyetteki sorgulamalarının ardından mahkemeye sevk edildi.

BİR PARTİ ÜYESİ DEĞİLİM

Şüpheliler mahkemede yaptıkları savunmalarda, İstanbul Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini protesto etmek amacıyla, Ankara’daki eylemlere katıldıklarını vurguladı. Şüpheliler savunmalarında özellikle herhangi bir siyasi partiyle bağlantıları olmadığı ve söz konusu eylemden sosyal medya üzerinde haberdar olduklarını anlattı.

DEMOKRATİK HAKKIMI KULLANDIM

Şüphelilerden Zeynep Suner savunmasında, Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini protesto etmek için eyleme katıldığını vurgulayarak “Ben İstanbul Gezi Parkı’nda ağaçlarının kesilmesi hadisesinin protesto için sosyal medyada yapılan eylem çağrısı üzerine katıldım. Hiçbir parti çatısı altında bulunmadan kendim demokratik hakkımı kullanmak için Kuğulu Park’a gittim. Orada ben sadece ağaçlar kesilmesin diye slogan attım. Bunun dışında hiçbir eyleme katılmadım. Oturma eyleminin içinde değildim. Olay yerinde ayrıldıktan sonra Kızılay’a doğru yöneldim. Kızılay’da bir sokağa girdiğimde polisler biber gazı attılar. Ben de herkes gibi kaçtım. Ben ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Son derece korktum ve oradan uzaklaşmak istedim. Ancak gazdan etkilendiğim için uzaklaşamadım. Polisler beni orada yakaladılar. Aslında ben polislere sığınmaya gidiyordum” dedi.

VATANDAŞLIK HAKKIMI KULLANDIM

Remzican Yılmaz isimli şüpheli de toplumsal duyarlığını göstermek için eyleme katıldığını belirterek “Ben Kuğulu Park’a toplumsal duyarlığımı göstermek için gittim. İstanbul Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesini istemediğim için vatandaşlık hakkımı kullandım. Tamamen demokratik tepkimi koymak istedim. Polise yada başka kişiler karşı hiçbir şekilde saldırı, protesto ve eylem içinde bulunmadım. Sadece topluluk içinde bende slogan attım. Olay yerinde ayrılırken, yolda polislerin barikatları vardı. Uygun bir yerden geçip Kızılay’a ulaşmak istediğim ise Meşrutiyet ve Karanfil sokak geçerken polisler aldılar” diye konuştu.

POLİSLER DÖVDÜ İDDİASI

Tugay Gül de, herhangi bir siyasetinin mensubu olmadığını belirttikten sonra savunmasında şunları dile getirdi: “Kuğulu Park’taki eyleme katıldıktan sonra, okula gitmek için durağa gittim. Çevik kuvvet ekipleri koşarak bizim arkamızdan geçtiler. Ardından gaz bombası atmaya başladılar. Yoğun gaz bombası nedeniyle arkadaşlarla ayrılmak durumunda kaldık. Polis barikatına doğru giderken polisler önümü çevirip beni tuttular. Döverek polis aracına bindirdiler.”

TUTUKLAMA “ORANTISIZ” OLUR

Savunmaların ardından Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, şüphelilerin tutuklanma isteminin reddetti. Mahkeme kararının gerekçesinde, tutuklama kararının orantısız olacağına vurgu yaparak şunları belirtti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBiber GazıGezi ParkıİstanbulPolisSosyal MedyaTürk Kızılayıolay
Görüş Bildir