Bağış Kürsüde Konuştu, Genel Kurul Karıştı

 > -

Egemen Bağış Tepkiler Sonrası Meclisi Terketti!

Egemen Bağış Tepkiler Sonrası Meclisi Terketti!

Tepkiler sonrası Genel Kurul'u terk etti!

Egemen Bağış'a meclise geldiği için tepki gösterilmesinin ardından Genel Kurul'u terketmek zorunda kaldı.

Egemen Bağış'a meclise geldiği için tepki gösterilmesinin ardından konuşma yapmak istediğini Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e iletti. Bunun üzerine diğer vekillerden gelen tepki üzerine Bağış yanına başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olmak üzere diğer bakanlar gelerek konuşmasını gerginliğini arttıracağını söylediği belirtildi. Bağış bakanların kendisiyle konuşmasının ardından Genel Kurul'u terketti. Gerginlik üzerine de oturuma ara verildi.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Egemen Bağış Kürsüden Konuştu, Genel Kurul Karıştı

Adı yolsuzluk soruşturmasına karışan Bakan Bağış'ın Genel Kurul'da yaptığı konuşmaya CHP'liler sert tepki gösterdi

Oylama öncesi 'yolsuzluk ve rüşvet operasyonu' nedeniyle kendisine çeşitli ithamlarda bulunan muhalefet milletvekillerine sitem eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ile görüşmesine atıfta bulunarak, "Alnımız ak başımız dik. Başkaları gibi yabancı elçilerin rezidanslarında elçilerin huzuruna çıkmam." dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2014 Bütçe Tasarısının son günü yapılan görüşmeleri, “yolsuzluk ve rüşvet operasyonu” nedeniyle gergin geçti.

Muhalefet milletvekilleri önce “O bakanlar nerede?” diye bağırdı. Daha sonra da çalışmalara katılan AB Bakanı Egemen Bağış’ı, salondan çıkması için protesto ettiler.

Bağış, Genel Kurul salonuna girince CHP’liler protesto ederek alkışladılar.

Bağış’a ve üç bakana yönelik sataşmaların ve yolsuzluk iddialarının artması üzerine tartışma çıktı. CHP’li Mahmut Tanal , “Bu bakanın buradan çıkartılması lazım. Giydiği elbisenin hesabını vermesi gerekir. Adı yolsuzluklara karışan bir bakan nasıl burada oturuyor?” diye bağırdı.

Bağış, hükümet sıralarına geldiğinde arkadaşları tarafından çembere alınarak, konuşma yapmaması ve salondan çıkması konusunda ikna edilmeye çalışıldı. Fakat Bağış, yerinden kalkarak, kürsüye gitti ve Çiçek’ten söz istedi.

"Şundan herkes emin olsun; anlımız ak başımız dik. Ne muhalefet, ne iktidar milletvekillerinin hiçbirinin başına gelmesini arzu etmem. Ama şu anda bir kişilik ve itibar suikastiyle karşı karşıyayız. Bir çetenin Türkiye'de bir komployla Meclis'i, hükümeti, siyaset kurumunu lekelemesiyle karşı karşıyayız. Sayın milletvekilleri burası Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurulu. Burası milletin. Başkaları gibi yabancı elçilerin rezidanslarında elçilerin huzuruna çıkmam."

CHP'li Engin Altay tepki gösterdi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay , konuşmasını bitirip kürsüden inen Egemen Bağış'a "Sen bir buçuk milyon dolar parayı aldın mı almadın mı, bunun cevabını ver" diye bağırdı.

Genel Kurul'da tansiyonun yükselmesi üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek oturumu kapattı.

Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi'yle görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürpriz bir şekilde ABD Büyükelçiliği'nde Büyükelçi Francis Ricciardone ile öğle yemeğinde buluştu, basına kapalı gerçekleşen görüşmede yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin fikir alışverişinde bulundukları öğrenildi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakan YardımcısıBülent ArınçCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiEgemen BağışKemal KılıçdaroğluRüşvetTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir