Dizisi Başlamadan Önce Fatih Sultan Mehmet Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Bilgi

-

Güçlü oyuncu kadrosu ile adını tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yol üzerinde yaşadıklarının anlatılacağı Mehmed Bir Cihan Fatihi, 20 Mart Salı akşamı saat 20.00'de Kanal D’de başlıyor!

Biz de dizi başlamadan önce Fatih Sultan Mehmet hakkında bilinmesi gerekenleri sıraladık.

1. 1444 yılında babası 2. Murat’ın isteği ile 12 yaşında tahta çıkan Fatih Sultan Mehmet; ülkenin genel durumu ve yaşının küçüklüğü nedeni ile yaklaşık 2 yıl kadar tahtta kaldıktan sonra, 1446 yılında padişahlığı kendi isteği ile babasına devretmiştir.

Sultan Mehmet’in 2. kez padişah tahtına oturması 19 yaşında olmuştur.

2. Anadili Türkçe'nin yanında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbraniceyi kusursuz şekilde konuşuyordu.

3. Fatih Sultan Mehmed okumayı çok severdi. Âlim, şair ve sanatkârları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi.

Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin Fatih Sultan Mehmed’in en çok değer verdiği âlimlerden biridir.

4. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtirdi.

i.pinimg.com

Astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul’a geldi. 

5. Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı.

Trabzon Rum İmparatorluğu’nu ele geçirdikten sonra, imparatorluğun felsefecisi Amiroutzes ile sarayda felsefe konuşurdu.

6. 1940 yılında Prof. Dr. Süheyl Ünver Hoca'nın dikkatini Topkapı Sarayı'nda bir defter çeker. Bu Fatih’in çocukluk defteridir.

Defterde, at başları, leylek, baykuş, kartal, Fatih’in hocaları ya da etrafındakilerin karikatürleri vardır. Yunan alfabesi, çiçek motifleri, Farsça beyitleri yer almaktadır.

7. İstanbul'un Fethi'nde Şehir düşünce yüksek rütbeli birçok kişi Fatih’e katılmıştır. Bunların başında tarihçi, diplomat, Rum yazar İmrozlu Kritovulos gelir.

Fatih’in biyografisini kaleme almıştır. Fatih’in 17 yılını anlatan el yazısı ile yazılmış Tarih-i Sultan Mehmed Han-i Sani adlı kitabı Topkapı Sarayı’ndadır.

8. Coğrafya ve tarihe meraklıdır. Avni mahlasını kullanarak divanlar yazmıştır.

9. Saray’da büyük bir kütüphane kurdurmuştur. Bu kütüphanede Aristotales, St Thomas, Aquinas kitapları vardır.

Çağdaş Vaka-i Name’nin, yani tarih yazıcılığının doğuşu Fatih döneminde olmuştur.

10. Fatih İtalya’yı ve İtalyan kültürünü çok iyi biliyordu. Son seferi de İtalya üzerineydi. Gedik Ahmet Paşa'ya da Puglia eyaletini üs tutturmuştur.

11. 1479 yazında Venedikliler’den iyi bir ressam göndermelerini istemiştir. 1479 sonbaharında Gentile Bellini İstanbul’a gelmiştir. Şu an Londra National Portrait Gallery’deki bildiğimiz o Fatih tablosunu yapmıştır.

12. Fatih’in oğlu II. Bayezid çok dindardı. Bellini’nin yaptığı meşhur tabloyu ve diğer tabloları Saray’dan atmıştır. Bellini’nin Saray’ın bazı duvarlarına yaptığı freskleri de sıvayla kapattırmıştır.

13. 3 Mayıs 1481 günü vefat etmiştir ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedilmiştir.

14. Fatih’in ölümünde üzerindeki kaftanın yakası yırtıktır. Doktorlar nefes alsın diye yapmıştır. Halen Topkapı Sarayı’ndadır.

15. Ölümü bir zehirlenme girişiminden mi, yoksa çokça deniz mahsulü (ıstakoz, havyar) yediği için gut hastalığından dolayı mı oldu net değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-yavuzoglu

‘’Bayezid çok dindardı bu yüzden eserleri attı yada kapattı’’ cümlesindeki ‘’Dindar’’ kelimesinin ne anlamı var, Fatih dindar değilmiydi de yaptırdı? Seçeceğiniz kelime bağnaz olmalıydı belkide. Tabi bunun farkında olmadan yapıldığına da inanmıyorum o ayrı. Velhasılı çok zorlamayın olmuyor.

unknown_member

#8 de "divanlar" yazmıştır ibaresinin düzeltilmesi lazım. Her şairin bir tane divanı olur.

ottomonlovers

FATİH SULTAN MEHMET HAN için az bi içerik olmuş yaptığı bir sürü şey var daha burdan zekasına hayran bırakan bir SULTAN BURDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

selaminko

kendisinin lalası olan Akşemseddin'in din adamı olduğu kadar ilim adamı da olduğunu öğrenirse bu millet belki o zaman birşeyler değişir. sahn-ı seman medreselerinde ders vermeleri için başka bir ülkenin lideri olmasına rağmen Uluğ Bey'i ve onun oğlu Ali Kuşçu'yu ülkeye getirmiştir. Dünya devi olmak için önce bilimde öne gideceksin.

ahsecret

Şüphesiz döneminde hatta şu an için bile en modern ve entelektüel liderlerden biri.

Başlıklar

AltınİstanbulİtalyaKanal DTopkapı SarayıTrabzonYunanistandizi
Görüş Bildir