Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dizi Film İzlerken Sürekli Telefonunu Kontrol Edip İnternette Gezinenler İçin Kötü Bir Haberimiz Var!

87PAYLAŞIM

Aynı anda iki iş yaptığınızı düşünüyorsunuz muhtemelen ama beyninizde olan bitenden haberiniz var mı?

Konuyla ilgili araştırma yaparken şu akademik çalışmadan, burada yer alan makaleden ve şu çalışmadan faydalandık.

Elimizde sürekli telefon olmasının zararlarından bahsedecek değiliz, klişelerle işimiz yok. Bizim derdimiz daha farklı.

Televizyonda rasgele karşılaştığımız yayınları bir kenara bırakacak olursak hür irademizle karşısına oturduğumuz film ve dizileri izlerken birkaç dakika sonra telefonumuzu kontrol etmemiz, hatta bir şeyler izlerken mesajlaşmamız bize normal gibi görünüyor fakat ortada yolunda olmayan bir şeyler var.

Herkesin bunu yapıyor olması sorunu gizlemeye yetmiyor. Hangi sorundan bahsettiğimizi anlatalım.

Bir şeyler izlerken bir yandan dünyadan kopmamak için Instagram'ı, Twitter'ı, WhatsApp'ı kontrol ediyoruz çünkü aynı anda iki işi yapmayı seviyoruz.

Çoğunlukla aynı anda iki iş yapmak hayatımızı kolaylaştırıyor, buna lafımız yok. Örneğin yürüyüş yaparken bilgi içerikli bir podcast dinlemek hem geçen zamanı unutturuyor hem de o an aldığımız bilgilerle bizi dolup taşırıyor. Ama dikkat edecek olursanız bu iki aktiviteden biri bedensel biri de zihinsel efor istiyor.

Bir şeyler izlerken telefonumuzu kontrol etmek bundan ayrılıyor çünkü ikisi için de beynimizi sürekli oradan oraya koşturuyoruz.

Sadece bu konu üzerine yapılan bir akademik çalışma bile var. Ve sonuçları pek hoşunuza gitmeyebilir.

İnsanlar iki ayrı gruba ayrılıyor ve bir grup TV'de program izlerken Tweet atıyor, diğer grup pür dikkat ekranı izliyor. Program sona erdikten sonra kişilerin aldıkları keyif, ifadelerindeki doygunluk ölçülüyor ve programı izlerken bir yandan Twitter'da gezinti yapan kişiler belirgin bir biçimde daha az keyif alıyor.

Yani deneyimin içine bir türlü giremiyorlar.

İşin ilginci Twitter'da yaptıkları gezinti de onlar için anlamlı bir katkı sağlamıyor çünkü bir yandan izledikleri şeye odaklanmaya çalışıyorlar.

Saatlerce iki ayrı şeyle uğraşıp sonunda deneyimleri hiçbir yere çıkmıyor.

Bunu biz de yaşadık ama o kadar uzun zamandır aynı anda iki iş yapmaya alıştık ki ilgilendiğimiz şeyleri yarım yamalak anlamak, aldığımız keyfin hep sınırlı kalması bize normal gelmeye başladı.

Bu durumun bilimsel bir açıklaması da var. Herhangi bir şey izlerken o kurgunun içerisinde kendimizi ne kadar bulabiliyorak duygusal olarak da o kadar tatmin oluyoruz.

Şayet dikkatimiz herhangi bir sebeple dağınıksa biz yine izlediğimiz şeyin içerisinde olduğumuzu düşünüyoruz ama aslında anlatılan kurgunun, bizi davet eden yolculuğun içerisinde değiliz. 

Problem sadece deneyimle ilgili değil, beynimizin yapısını da yavaş yavaş bozuyor bu alışkanlık.

Şöyle anlatalım, odaklı olarak bir şeyle uğraştığımızda aktif olan hipokampus aldığı bilgileri yedeklerken bir anda telefonumuza bakmak beynimizdeki striatum bölgesini aktive ediyor.

Hipokampusta depolanan bilgileri çağırmak mümkünken bu bölgede genellikle planlar yapıp atacağımız adımları hesaplıyoruz, yani bu bölgenin çalışmasının izlediğimiz şeyi özümsemeyle hiçbir bağı yok. Ayrıca biz telefonumuza bakarak sürekli bu bölgeyi çalıştırdığımız için hipokampus bağlantısını da koparıyoruz.

Bilgiler gitmesi gereken yere gitmiyor, her şeyi unutuyoruz. Tabii bunun düzenli olarak gerçekleştiği durumda beynimiz hipokampusa verileri transfer ederken problemler yaşamaya başlıyor dolayısıyla basit bir alışkanlık hafızamızı kökten etkiliyor.

Bunu yapmamayı öğrenelim ama neden yaptığımızı biliyor muyuz? Suç tamamen bizde olmayabilir.

Sosyal medyada karşılaştığımız tüm içerikler, örneğin Tweet'ler 10 saniye içerisinde okunup tüketilecek cinsten, Instagram gönderileri de benzer. Sürekli raf ömrü kısa içeriklerle karşılaşınca bir dizinin başında bir saat aralıksız durmak bizim için hayli zorlaşabiliyor çünkü odaklanma aralığımız çok kısalmış.

Hayattan, yaptıklarımızdan ve deneyimlerimizden keyif almak için bu alışkanlığı törpülemek şart.

Hele ki bıraktığı kalıcı zararları gördükten sonra durumun ciddi olduğunu anladık. İlk aşamada bir şeyler izlerken dışarıdan gelen uyaranları azaltmak iyi bir seçenek, telefonu Rahatsız Etme modunda tutmak. Böylece farkında olmadan izlediğiniz şeye dalıp gittiğinizde sizi o andan koparacak etkenlerden kurtulmuş olacaksınız.

Peki, odaklanmak için sizin uyguladığınız yöntemler var mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Bu gönderiyi okurken bile aynı anda bi TV programını izliyorum ve sohbet etmeye çalışıyorum nasıl bırakayım 🤷🏻‍♀️

mstfagncc

bi de yorum yazıyor :P

lectermanson

Oyun oynarken ayni zamanda bir cok film bitirmisligim var. Malesef "iste film budur" diyebilecegimiz cok film yok piyasada. Oynamadan da izledigim filmler kültlesmis filmler oluyor bu yuzden de

selim.

uzun uzun araştırmaya gerek yok ki. TV'de yayınlanan programlar artık ilgi çekmiyor, o kadar. İnternet'te istediğimiz zaman izleyebileceğimiz diziler, sosyal medya varken kim ne yapsın TV'yi.

Görüş Bildir