Çukur'un İdris Baba'sı, Hastalarının Doktoru, Anadolu'nun Muhtarı: Yeteneği ve İnsanlığıyla Hayran Bırakan Ercan Kesal

3bPAYLAŞIM

Bazı insanlar vardır, yaptığı işi tek kelimeyle özetlemeniz çok zordur. Hele ki bir de üstüne insanlığını ve karakterini tarif etmekte zorlanırsanız kelimeleriniz yetmez... Ercan Kesal, işte tam olarak o "anlatamadığımız" insanlardan. Şimdilerde Çukur dizisinde İdris Koçovalı olarak karşımıza çıkan oyuncuyu daha yakından tanıyalım istedik. Biz aşağıda ondan sadece çok az bahsedebildik; öyle düşünün.

O bizim hayatımızda şu an Çukur mahallesinin kudretli baba reisi İdris Koçovalı. Kafamızda diziden önce bir İdris Koçovalı karakteri olsaydı, onun vücut bulmuş hali Ercan Kesal olacaktı sanki. O denli başarılı!

Oyunculuktaki başarısını anlatmak zaten pek haddimize değil ama bilmeyenler için söyleyelim: Ercan Kesal aynı zamanda bir tıp doktoru. Halihazırda kurucusu olduğu bir özel hastanede mesleğini sürdürüyor.

Hekimlik yıllarında uzun süre Anadolu'da görev yapmış ama o zaten Anadolu'nun göbeğinde yaşayan, Nevşehir-Avanoslu bir ailenin çocuğu.

Çiftçi bir baba ve ev hanımı bir annenin oğlu Kesal. Toplamda dört kardeşler. Anadolu'nun yaşam zenginliği, belki de onu en çok besleyen şanslarından bir tanesi. Bunu elinin değdiği her işte hissetmek mümkün.

Tıp fakültesi aslında onun üçüncü okulu. Ondan önce bir de Siyasal Bilgiler Fakültesi var fakat dönemin kaosundan kaçıp Ege Üniversitesi'ne, tıp okumaya gitmiş.

Fakat sinema yapmak fikri bir türlü zihninden çıkmadığı için hekimliği de bırakıp İstanbul'a gelmiş; bu da hayatının en önemli dönüm noktalarından bir tanesi.

Kendisi gibi oyuncu olan eşi Nazan Kesal, aslında Ercan Kesal'ın sinemaya adım atmasında çok etkili. Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filmi için Nazan Kesal'ın yanına bir karakter gerekiyor. Yapması gereken tek şey bar kapısından içeri girmek. O dönem Kesal çifti henüz evli değil. Nazan Kesal "Benim sevgilim var, olur mu?" diyerek Ercan Kesal'in fotoğrafını gösteriyor ve giriş o giriş...

Nuri Bilge Ceylan ile başlayan oyuncu-yönetmen birlikteliği, daha sonra birlikte senaryo çalışmalarına uzanıyor.

"Üç Maymun" filminde hem senaryo yazıyor hem de oyuncu olarak yer alıyor Kesal. Film, 61. Cannes Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü alıyor.

Aslında tam olarak sinema için doğmuş bir insan Kesal. Oyunculuk, senaryo ne varsa elini attığı her işte yakaladığı bir başarı var.

Bazı ödüllerini sıralayalım mesela: 

 • 20. Altın Koza Film Festivali, 2013, En İyi Erkek Oyuncu, Yozgat Blues

 • Slovakya Art Film Festivali, 2013, En İyi Erkek Oyuncu, Küf

 • 32. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 2013, En İyi Erkek Oyuncu, Yozgat Blues

 • 44. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, 2011, En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı, Bir Zamanlar Anadolu'da

 • 44. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, 2011, Mahmut Tali Öngören en iyi senaryo, Bir Zamanlar Anadolu'da

 • 1. Yeşilçam Film Akademisi ödülleri, 2011, En iyi senaryo, Bir Zamanlar Anadolu'da

 • 14. Sadri Alışık Ödülleri, 2009, En iyi yardımcı erkek oyuncu, Üç Maymun

 • 2009 Yeşilçam Ödülleri, 2009, En iyi senaryo, Üç Maymun

"Bir Zamanlar Anadolu'da" filmindeki "Muhtar" performansını bilenler bilir; bilmeyenler acil izlemeli. Çoğu kişinin onu gerçekten Muhtar sanması o kadar normal ki...

Çünkü müthiş bir gözlem yeteneği ve kocaman bir Anadolu birikimi var. Bu sahneyi çevirip çevirip izleyenler, ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaktır. Bu arada sahnenin büyük bölümü doğaçlama. Yılmaz Erdoğan'ın gülmekten kopmamak için kendini tuttuğunu görebilirsiniz.

Hem senaryosuna ortak olduğu hem de oyunculuk yaptığı "Bir Zamanlar Anadolu'da" filminde SİYAD'dan "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü alması kesinlikle tesadüf değil.

Nuri Bilge Ceylan ile ayrılmaz ikili olmaları, sinema ve sinema izleyicisi için büyük kazanç.

Bütün bu sinema yolculuğu devam ederken, hekimliği de bırakmıyor elbette. Kurucusu olduğu hastanenin hala daha başında... Yani o her zaman "Doktor Bey" aslında.

Bilgiyi, öğrenmeyi o kadar sonsuz kabul etmiş ki, eğitim hayatı hala devam ediyor. Tüm bu çok yönlülüğün içinde Yeditepe Üniversitesinde Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimine de devam ediyor.

Bitti mi? Bitmiyor... Uzun süre çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı da yapan Kesal, aynı zamanda sevilen de bir yazar. Onu apayrı seven bir de okuyucu kitlesi var.

Yazdığı kitapları da buraya bırakalım: 

 • Peri Gazozu, İstanbul, İletişim, 2013 

 • Evvel Zaman, İstanbul, İthaki, 2014

 • Nasipse Adayız, İstanbul, İletişim, 2015

 • Cin Aynası, İstanbul İletişim, 2016

 • Zamanın İzinde,İstanbul, Ayrıntı, 2017

 • Bozkırda Bir Gece Yarısı, İstanbul, İletişim,2017

 • Aslında, İstanbul, İletişim, 2017

2005 yılından beri oyuncu Nazan Kesal ile mutlu bir evliliği olan Ercan Abi'nin bir de 12 yaşında, dünyalar güzeli bir oğlu var. Adı Poyraz...

"Dedemden öğrendiğim, 'insan olmak' kendi mutlu olduğun şeyleri yanındakilere de iletmektir. İnsan, kendinde olmasını istediği herhangi bir şeyi bir başkası için de aynı şiddette isteyebiliyorsa 'insanım' diyebiliyor."

Sonsuz bir iyi insan olma çabası onunki. Peri Gazozu kitabında yukarıdaki cümleyi kuracak kadar filozof bir adam.

İyi ki varsın ve iyi ki hayatımızdasın Ercan Kesal. İnsanlığın çok güzel...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hugi

muhtar rolü, içten pazarlıklı, çıkarcı ve kurnaz bir anadolu muhtarına o kadar benziyordu ki nasıl oynayabildi diye bir kaç kez başa sardım, gerçekten çok başarılı ama hükümet kadındaki rolü de harikaydı unutmamak lazım.

alperen-a.kaya

kaliteli adam hele muhtar sahnesini ilk izlediğimde muhabbetin içinde sandım kendimi dedem konuşuyor sandım hatta bi ara o kadar etkisi altına almıştı

zrtaqoz

Böyle üstadlat aslında bize hiç bir zaman öğrenmenin zamanı olmadığını ve her zaman hayallerimiz peşinde koşmayı gösteriyor

gunec-nigar-gulun-yazicitunc

Nasipse adayız kitabını 24 Aralık'ta bir kafe'deki imza gününde alıp kendisine imzalattım. Akabinde bir solukta okudum. O kadar yalın, dinlendirici ve akıcı bir uslüp...

ahmet-ozen8

son alıntısı aslında hadisten alıntı

Görüş Bildir