Çocukken Mırın Kırın Edip Büyüyünce Kulu Kölesi Olduğumuz 15 Müthiş Yiyecek

-

Hepimizin çocukken nefret ettiği bazı yiyecekler vardır. Kimisi anneler tarafından zorla yedirildiği için kimisi de herhangi bir sebebi olmadığı için. Şurası kesin ki, küçükken ne kadar sevmediğimiz yiyecek varsa büyüyünce çoğunun hastası olduk. Bunun sebebi de çocukken tat alma reseptörlerimizin yeterince gelişmemiş olması.

Bakın bakalım, sizin de çocukluğunuzda sevmeyip büyüyünce hastası olduğunuz yiyecekler var mı listede?

1. İçi sondajlanıp dışı yenmeyen biber dolmasının biberi

Bütün çocukların sanki bir teşkilat üyesiymişcesine yemediği en belirgin şeylerden biridir bu. İçi oyularak boşaltılmış dolma ve tabağın kenarında duran biber herhalde çoğumuzun geçmişinde bulunan bir yüz karalığı.

2. Enginarın her türlüsü

Patates desen patates değil, neye benzediği belli olmayan bir yiyecek olarak değerlendirdik yıllarca. Şimdi marketten alırken verdiğimiz paraya "değer be!" diyoruz

3. Günah keçisi kereviz

Bu yiyecek de anneler tarafından "al bak patates" diye zorla yedirildiği için uzunca bir süre sevilmemiş olabilir. Şimdi zeytinyağlısına ise tapan bile var!

4. Arnavut ciğerinin geç anlaşılan kıymeti

"Et desen değil, yumuşak bi şey bu ya!" diye yenilmeyen mis gibi ciğeri şimdi özgür iradenizle deli gibi yiyorsunuz değil mi? Ben de öyle yapıyorum...

5. Adı bile duyulmak istenmeyen bamya

Bamyaya karşı olan ön yargı hala daha bazı kişilerde görülse de büyüyünce hastası olan çok. Özellikle yazın şöyle yanında domatesli pilavla ımmmhhhh...

6. Esprilere konu olan pırasa

Nedense yenmek istenmeyen bir yemek örnek verileceği zaman ilk önce pırasadan bahsedilir. Halbuki şimdi kendimiz alıp pişiriyoruz. Di mi?

7. Çikolatasız olduğu için kabullenemediğimiz kabak tatlısı

Çünkü tatlı demek çikolata demekti küçükken. Oysa ki şöyle cevizli bir kabak tatlısını görünce sizin de gözleriniz dolmuyor mu?

8. Yenmesi için belli bir yaşa gelinmesi gereken bakla

Çocukken büyüklerin ne kadar da zevksiz olduğunu düşündüren yemeklerden biridir bakla. Halbuki üstüne eklenen yoğurt ve dereotu ile adeta cenneti müjdeler.

9. Kıyması ekmek arasına konulup yenilen karnıyarık

Anneler ne zaman evde karnıyarık yapsa mutlaka küçük bir ekmeğin arasına iç harcından koyup çocuğuna yedirir. Haliyle bize de patlıcanı gereksiz bulmak düşerdi.

10. Büyük insan olmanın belgesi sayılan kokoreç

Küçükken "iyyyy kokuyo bu" dediğimiz kokoreç için büyüyünce neredeyse törenler düzenler olduk. Çünkü olması gereken de buydu!

11. Dünyanın en gereksiz yiyeceği olarak görülen işkembe çorbası

Bir çocuğun sevmeyeceği ne varsa hepsi bu çorbada: Sakatat, sarımsak, sirke... Galiba işkembe çorbası içebilmenin de bir yaşı var.

12. Temel Reis'in zorlamasının bile işe yaramadığı ıspanak

Anneler ne üzülürdü ya "evladım ıspanak yemiyor" diye. Köfte kadar eğlenceli görünmediği için çocuklar tarafından refüze edilmişliği çok olsa da büyüyünce kokusu bile insanın karnını acıktırır.

13. Hiçbir anlam yüklenemeyen mantar

Tabii o zamanlar mangalın ve ızgaranın kendi başımıza farkında olmadığımız için mantarın lezzetini de geç keşfetmemiz normal.

14. Yaprak sarmasına benzemediği için sevilmeyen lahana sarması

Halbuki lahana sarmasının öyle apayrı bir lezzeti vardır ki, satır satır roman yazılır. Çocuk olana bunu anlatamazsınız tabii...

15. Yenisi dururken neden eskisinin yenildiği anlaşılmayan kaşar

Eski kaşarın kendine has olan aroması tabii ki bize küçükken çok anlamsız ve kekremsi geliyordu. Çünkü halihazırda yumuşak kaşar peyniri varken eski kaşarı yemek sanki daha kötü gibiydi. Halbuki ne alakası var?

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
troll_elemanjsjs

4 7 10 14 fuuu canım çekti oruç oruç

animekizi

14 ,4 ve 1 hariç hiçbirini sevmiyorum

naaagissa

6-11-14 dışında hala hiçbirini yemem hatta bakla hiç yemedim bile

sadeyeswaitingforyou

Hepsini yiyorum da enginar yemeğini bir türlü sevemedim

ciplak

Enginarı sadece markette kesilmiş ve suyun üzerinde yüzerken görüyorum ben. Olsa da yemem gerçi. Brokoli,kereviz,enginar.

Görüş Bildir