Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çiçek Araştırma Komisyonu İle İlgili Konuştu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çiçek Araştırma Komisyonu İle İlgili Konuştu

Çiçek Araştırma Komisyonu İle İlgili Konuştu

Çiçek, resmi bir ziyaret için bulunduğu Kiev'de gazetecilerin sorularını yanıtladı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, araştırma komisyonlarının faaliyete geçmesi için bütün partilerin üye vermesinin gerekmediğini belirterek, ''Eğer gerekli çoğunluk varsa, Komisyon çalışmalarına geçmişte de devam etmiş. Bunun örnekleri sayısız derecede var'' dedi.

AK Parti'nin çözüm sürecinin değerlendirilmesine ilişkin komisyon kurulması önerisine karşılık, CHP ve MHP'nin üye vermeyeceğinin anımsatılması üzerine Çiçek, her partinin İçtüzüğe uygun olarak araştırma komisyonu kurulması için önerge verebileceğini söyledi. Çiçek, bu komisyonların belli bir konuda bilgi edinmek için kurulduklarını kaydetti.

Araştırma komisyonlarının çalışma esaslarıyla ilgili bilgi veren Çiçek, bu dönemde kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun önerilerinin ittifakla tespit edildiğini ifade etti.

Orada da bazı konularla ilgili araştırma yapılması gerektiğinin yazılı olduğunu anımsatan Çiçek, ''Dolayısıyla verilmiş olan araştırma önergesi gerekçesine bakarsak darbeleri araştırma komisyonu önerileriyle de irtibatlı komisyon kurulması önerisi var'' dedi. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Genel Kurul'da eğer kabul edilirse böyle bir komisyonun kurulması, Meclis Başkanlığı olarak bizim yapacağımız iş bellidir; kaç kişiden kurulacağına karar veriliyor, genelde 17 kişidir, partilere göre dağılımı var, biz bunu partilere bildireceğiz. Eğer kabul edilirse... Gündemde öne alınmış değil, belki de Meclis gündeme almaz veya hemen gündeme gelmez, onu bilemiyoruz. Verilmiş olması hemen yarın sabah bunun kabul edileceğini anlamına gelmiyor.

Şayet komisyonun kurulmasına karar verilirse, o takdirde ne yapılacağı Meclis uygulamaları içerisinde bellidir. Partilere bildirilir. Partiler isterlerse üye verirler, isterlerse vermeyebilirler. Nitekim geçmiş uygulamalarda da bazı komisyonlara ilgili partiler ya komisyonun kuruluşunu doğru bulmamışlardır ya içeriğine itiraz etmişlerdir ya hukuki açıdan sakıncalı bulmuşlar, komisyona üye vermemişler ama buna rağmen komisyon da çalışmalarına devam etmiş. Böyle çok sayıda örnekleri var. Yani araştırma komisyonlarının faaliyete geçmesi için üye vermesi gereken partilerin tümünün üye vermesi gerekmiyor. Sadece üye verebileceklerinin kendilerine bildirilmesi gerekiyor. Eğer gerekli çoğunluk varsa komisyon çalışmalarına geçmişte de devam etmiş ve bunun örnekleri sayısız derecede var. Yani bu konuda meçhul olan bir şey yok. Bilinen bir usul. Teamüllerde var. Meclis teamülleri de İçtüzük'ün bir paçasıdır. Meseleye böyle bakmak lazım.''

CHP'nin komisyonun İçtüzük ve Anayasa'ya uygun olmadığı değerlendirmesinin anımsatılması üzerine Çiçek, ''Onu bilemiyorum, hangi noktadan diyorlar. Genel Kurul'da müzakereler sırasında CHP bunu neden Anayasa ve İçtüzük'e aykırı olduğunu ortaya koyacak ve Genel Kurul ona göre değerlendirecektir. Neden aykırı onu ben bilmiyorum ama bu türlü talepleri, itirazları elbette olabilir'' dedi.

Akil İnsanlar Komisyonu

Akil İnsanlar Komisyonu'nda yer alan isimleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çiçek, ''Neticede bir özettir, hulasadır bu akil adamlar. Türkiye'nin tüm akil adamları bu 63 kişiden ibaret değil. Kompozisyona baktığımızda toplumun değişik kesimleriyle ilişkisi olabilecek, toplumsal karşılığı olsun diye düşünülerek hazırlanmış bir listedir. Buna ilaveler yapılabilir. Bunların dışında da pek çok insan bu süreçte görev almak istemiş olabilir ama neticede sayı sınırlı olunca meseleyi öyle değerlendirmek gerekir. Şimdi listeden çok neyi nasıl yapacakları, ne söyleyecekleri, nasıl çalışma yapacakları önemlidir. Konuyu kamuoyuna nasıl aktaracakları önemlidir; onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir